نحوه شناسایی بیماران در معرض خطر کووید ۱۹ از طریق فناوری نانو

دانشمند ایرانی دانشگاه ایالتی میشیگان یک پلت فرم تشخیصی مراقبت را ارائه داده است که از نانوذرات یا تجویز مغناطیسی برای تشخیص عفونت و ارزیابی خطرمرگ و میر ناشی از بیماری کروناویروس استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ چه می شود اگر پزشکان نه تنها بتوانند عفونت COVID 19 را تشخیص دهند، بلکه تشخیص دهند که بیماران قبل از بروز عوارض عمده بیشترین خطر مرگ را دارند؟ یکی از دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان معتقد است فناوری نانو ممکن است جواب دهد.

در مقاله جدید، مرتضی محمودی، استادیار گروه رادیولوژی نانو و مهندسی زیست پزشکی نانو، برنامه بهداشت دقیق در کالج پزشکی انسانی MSU، یک پلت فرم تشخیصی مراقبت را ارائه داده است که از نانوذرات یا تجویز مغناطیسی برای تشخیص عفونت و ارزیابی خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کروناویروس استفاده می کند.

محمودی گفت: چنین فناوری نه تنها در محافظت از مراکز درمانی مفید خواهد بود، بلکه می تواند از کمبود شدید منابع مراقبت های بهداشتی جلوگیری کند، میزان مرگ و میر را به حداقل برساند و مدیریت بیماری های همه گیر و همه گیری های آینده را بهبود بخشد.

این مفهوم مبتنی بر سطوح مختلف عفونت و مراحل بیماری است که ترکیب مایعات بیولوژیکی مانند اشک، بزاق، ادرار و پلاسما را تغییر می دهد. عفونت ها و بیماری های مختلف الگوهای مختلفی را برای بار ویروسی و مرحله بیماری ایجاد می کنند، که تا حدودی شبیه اثر انگشت است. محمودی اظهار داشت: امکان شناسایی و فهرست نویسی این الگوها می تواند برای هرگونه پیشرفت در فناوری تشخیص مهم باشد.

برای شروع، مایعات بیولوژیکی بیمار با مجموعه کوچکی از نانوذرات کمتر از یک هزارم قطر موهای انسان معرفی می شود. سطح منحصر به فرد این ذره پروتئین ها، لیپیدها و سایر مولکول ها را از مایعات در الگویی جمع می کند که محمودی از آن به عنوان تاج بیومولکولی یا تاج یاد می کند.

محمودی گفت: با تجزیه و تحلیل ترکیب تاج ها در سطح ذرات ریز و درشت با رویکردهای آماری، این بستر ممکن است الگوی اثر انگشت را برای بیمارانی فراهم کند که ممکن است پس از آلودگی به COVID 19 در معرض خطر مرگ قرار گیرند.

نکته مهم این دو سیستم عامل تشخیصی ساده، سادگی آنهاست که امکان استقرار دستگاه های سایت را که در آن از بیماران مراقبت می شود، فراهم می کند. و از آنجا که نمونه های بیمار لازم مایعات بدن به راحتی قابل دستیابی است، متخصصان متخصص پزشکی نیازی به اجرای آزمایش ندارند.

برای استفاده از الگوهای مشخص شده به عنوان اثر انگشت قابل اعتماد، محمودی پیشنهاد کرد که این دستگاه مجموعه ای از فناوری های حسگر کوچک - مانند بینی اپتوالکترونیک را قادر به تصویربرداری از نتایج آزمایش و ایجاد یک تشخیص است. یک سیستم نوری حساس و آسان برای استفاده دقیق برای شناسایی دقیق بیماران مبتلا به COVID 19 در معرض خطر بالای مرگ.

محمودی همچنین تکنولوژی دیگری را که مبتنی بر موفقیت اخیر در جابجایی مغناطیسی مبتنی بر نانوذرات است، یا MagLev برای کوتاه مدت ارائه داد. روش نوآورانه نمونه های پلاسما بیمار را در محلول نانوذرات مغناطیسی معلق می کند. با گذشت زمان، نوارهای مشخصی از پروتئین ها تشکیل می شوند و از نظر تراکم جدا می شوند. دقیقاً مانند تاج پروتئین، این باند پروتئین های منحصر به فرد و بی نظیر، الگوهای مشخص و قابل اطمینان را برای بیماری اثر انگشت و مراحل عفونت مفید ایجاد می کنند.

محمودی دریافت که تصاویر نوری MagLev از پروتئین های لوزی شده، که در معرض آنالیز یادگیری ماشینی هستند، اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت سلامتی فرد ارائه می دهند. وی به قابلیتهای تشخیصی این فناوری برای بیماران در معرض خطر مرگ ناشی از COVID 19 اطمینان دارد.

محمودی گفت، چنین فناوری های نانو برای شناسایی مراحل اولیه بیماران پرخطر می تواند از کمبود شدید منابع مراقبت های بهداشتی جلوگیری کند، میزان مرگ و میر را به حداقل برساند و مدیریت بیماری های همه گیر و همه گیری های آینده را بهبود بخشد.

مقاله فناوریهای نوظهور برای ارزیابی خطر مرگ و میر ناشی از عفونت COVID 19 در داروسازی مولکولی ظاهر شده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰:۴۰

شناسه خبر: 88384

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب