در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد؛

راه حل ۵ گانه اقتصاددانان تحت عنوان تکریم ،تبدیل ، تجمیع ، تسهیل ، و تمهیل جهت مدیریت بحران کرونا

دانشیار بخش مهندسی بیوسیستم دانشگاه شیرازاضافه کرد : در بحث تبدیل منابع منجمد دولت به منابع نقدی گرچه یکی از راهکارها استفاده دولت از منابع صندوق سرمایه گذاری است اما طبیعتا دولت دارای هایی دارد که به صورت نقدی در نیامده است و در این شرایط می شود روی این قضیه فکر کرد .

نصیری عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس در خصوص تاثیر کرونا بر مسایل مختلف کشور و جهان گفت : اقتصاددانان راه حل 5 گانه ای را  جهت مدیریت بحران کرونا تحت عنوان تکریم ،تبدیل ، تجمیع ، تسهیل ، و تمهیل ارائه کرده اند.

در بحث تکریم برای همه کشورها صرف نظر از نوع اقتصاد و نحوه مدیریت کشور، تاثیر تصمیم دولت بر سلامت آحاد جامعه از منظرهای بحث شده اهمیت دارد و دولت باید به آن توجه کند.

دولت حتما باید حواس و توجهش به اقشار اسیب پذیر ، خصوصا بخش خصوصی که درگیر تولید اقتصادی و آسیب پذیرند باشد چون با شرایط متزلزل سریعا میتوانند از دور خارج شوند کسب و کارهای تازه تاسیس و دانشی از این جمله هستند که دولت حتما باید تا جای که امکان پذیر است در کمک هایی که به این اقشار یا بخش از صنعت یا به خانوارها انجام می دهند ، کمک ها به صورت بلا عوض یا شامل استمهال باشند .

وی اضافه کرد :  در هر کشوری متناسب با وضعیت اقتصادی سقف این حمایتها متفاوت است وبایستی این نکته را درک کنیم که کشور ما سالهاست درگیر مسایل تحریم است و شرایط عادی را ما در این سالها تجربه نکرده ایم .بنابراین محدودیت ها را مردم عزیز ما درک می کنند اما در کنار این ها یک چیز مثبت را باید اضافه کرد و آن اینست که مردم ما ،مردمی هستند که دردوران سخت رشد کردند و انقلاب را پیش بردند و همین عامل باعث شد که بتوانند سختی ها را تحمل کنند و برای روز سخت تصمیم مناسب بگیرند .

نصیری افزود : شما اگر رفتارهای اجتماعی که مردم ما علیرغم این تحریم ها از خود نشان دادند را مقایسه کنید می بینید در این دوره هیچ کدام از مراکزی که مایحتاج مردم را تامین می کردند دچار کمبود اقلام مورد نیاز آحاد جامعه نبود غیر از مسایلی که مربوط به تهیه ماسک و بعضا مسایل بهداشتی و ضد عفونی کننده ها بود بصورت محدود بقیه اقلام به صورت عادی در اختیار مردم قرار گرفت .اما تجربه ای که از نقاط مختلف دنیا به صورت سمعی و بصری مشاهده و دیده و شنیده شد خیلی از کشورهای پیشرفته هم در تامین مایحتاج مردم مشکل پیدا کردند و خیلی از مراکزی که مایحتاج مردم را تامین می کردند خالی شدند . این نشان می دهد که به هر حال مردم ما در این سالهای تحریم رشد کردند ومتناسب با شرایط سخت بار آمدند و این یعنی از این قسمت هم گذر خواهند کرد .با این حال تکریم مردم خصوصا قشرهای آسیب پذیر توسط دولت بایستی خیلی مورد توجه قرار گیرد .

 دانشیار بخش مهندسی بیوسیستم دانشگاه شیرازاضافه کرد : در بحث تبدیل منابع منجمد دولت به منابع نقدی گرچه یکی از راهکارها استفاده دولت از منابع صندوق سرمایه گذاری است اما طبیعتا دولت دارای هایی دارد که به صورت نقدی در نیامده است و در این شرایط می شود روی این قضیه فکر کرد .

نصیری گفت : در بحث تجمیع می شود روی سیاست زدایی اقتصاد وتجمیع تمام منابعی که در کشور وجود دارد تمرکز کرد . این یکی از نکاتی است که اقتصاددانان به آن اذعان دارند ما یک کشور ثروتمند هستیم .منابع مختلفی در این کشور وجود دارد که می تواند در این راستا و در شرایط فعلی مورد توجه قرار گیرد .

معاون اسبق فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس نیز ضمن تاکید بر نقش دولت دراقتصاد کشورگفت : در خصوص تسهیل باید دولت (قوای قضاییه، مقننه و مجریه ) در بعد تسهیل قوانین و رفع و زدودن قوانین دست و پاگیر در این شرایط کرونایی فکر کنند و فعالیتهای مردم که عمدتا فعالیت های اقتصادی هست را تسهیل کنند. مخصوصا اینکه عنوان شده کرونا بیشترین تاثیرش را در در ماه های آینده نشان بدهد و تبعات آن دامن جامعه و مردم را بگیرد. بنابراین بایستی از آلان این آمادگی وجود داشته باشد که از ماه های آینده که شرایط ،خودش را بروز و ظهور می دهد دولت پیشاپیش تصمیمات لازم را برای تسهیل در قوانین و مقررات گرفته باشد .

عضوهیات علمی دانشگاه شیرازدرادامه سخنانش بااشاره به ارتباط تنگاتنگ مسایل مختلف درجامعه بایکدیگر گفت : در مورد تمهیل می توان گفت بخشی از ایام سال مردم در شرایط قرنطینه به سر می بردند و فعالیت های اقتصادی خصوصی نیمه تعطیل یا تعطیل بود و مسایل اقتصادی به مراودات مالی و طبیعتا استفاده از وام ها و رد و بدل شدن چکها گره خورده بود و دولت می تواند از طریق سیستم بانکی در کنار اینها باشد و پشتیبانی لازم را انجام دهد و تمهیل های لازم صورت بگیرد تا مسایل مالی مردم و چک های آنها با شرایط نرم تری جلو برود و بتوانند مسایل مالی خود را حل کنند .

نصیری در جمع بندی سخنانش افزود : توجه به این چند اصل و اصولی که اقتصاد دانان به انها توجه نموده و ابرام و اصرار بر آنها دارند کمک می کند که عبور از شرایط پیش آمده راحت تر باشد .

ولی در کل فراموش نکنیم که مساله کرونا یک بلای جهانی است و طبیعتا رکودی که بر شرایط اقتصادی دنیا حاکم شده دامن همه کشورها را خواهد گرفت و حتی برخی معتقدند که شاید بتوان رفتارهای سیاسی اقتصادی دنیا را به قبل از کرونا و بعد از کرونا تقسیم کرد .

همچنین لازم است برخی از سازمانها در سطح بین المللی هم به عدم کارایی خود یا تصحیح در سازماندهی رفتارشان فکر کنند و این موقعیتی است که شرایط ویژه کرونا برای همه دنیا رقم زده است .

امیدوارم که به فضل و حمایت الطاف بیکران خدا و تلاشی که همه آحاد اجتماع خواهند داشت و حمایتی که از دولت جمهوری اسلامی صورت می گیرد ما بتوانیم این شرایط را با کمترین هزینه اقتصادی و انسانی عبور کنیم و به یک مامن سلامت برسیم .به امید خدا 

 خبرنگار : سیده فاطمه حسینی

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 88392

مطالب مرتبط :
ت

یادداشت

زنگ خطر کرونا برای بار سوم

در حالی که نه ماه کشور درگیر شیوع وبحران بیماری کروناست اما وزیر بهداشت عاجزانه از کم کاستی های تعمدانه در حوزه بهداشت و درمان می گوید.

۰۲۳۲

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامـــانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیــار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب