خبرگزاری علم و فناوری

متخصصان هشدار می دهند که کووید۱۹ ممکن است باعث ایجاد دیابت در افراد سالم شود

متخصصان با هشدار این که کووید۱۹ می تواند باعث شروع دیابت در افراد سالم شود با انتشار نامه ای در مجله نیوانگلند از اجرای پروژه رجیستری CoviDiab، که یک طرح تحقیقاتی بین المللی مشترک برای ایجاد ثبت جهانی موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا به کووید۱۹ است خبر دادند.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از مدیکال اکسپرس، متخصصان با هشدار این که شواهد در حال ظهور نشان می دهد كه کووید19 می تواند باعث شروع دیابت در افراد سالم شود و همچنین باعث عوارض شدید دیابت پیش از این می شود.  با انتشار نامه ای در مجله نیوانگلند از اجرای پروژه رجیستری CoviDiab، که یک طرح تحقیقاتی بین المللی مشترک برای ایجاد ثبت جهانی موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا به کووید۱۹ است و یک گروه بین المللی با 17 متخصص برجسته دیابت در آن درگیر هستند خبر دادند.

 

 

هدف از ثبت موارد جدید دیابت در بیماران مبتلا به کووید19، درک میزان و ویژگی های تظاهرات دیابت در بیماران مبتلا به کووید19، و ارائه بهترین راهکارها برای درمان و پایش بیماران مبتلا، در طی و بعد از همه گیری است.

مشاهدات بالینی تاکنون رابطه دو طرفه ای را بین کووید19 و دیابت نشان می دهد. از یک طرف، دیابت با افزایش خطر شدت و مرگ و میر کووید19 همراه است از طرف دیگر بین 20 تا 30 درصد بیمارانی که با کووید19 فوت کرده اند گزارش شده است که دیابت دارند. علاوه براین ابتلا به دیابت جدید و عوارض متابولیک غیر متابولیک دیابت از قبل موجود، از جمله موارد تهدید کننده زندگی، در افراد مبتلا به کووید19 مشاهده شده است.

هنوز مشخص نیست که چگونه SARS-Cov-2، ویروسی که باعث کووید19 می شود، بر دیابت تأثیر می گذارد. تحقیقات قبلی نشان داده است که ACE-2، پروتئینی که به SARS-Cov-2 متصل می شود و به ویروس اجازه ورود به سلول های انسانی می دهد، نه تنها در ریه ها بلکه در اندام ها و بافت هایی که در متابولیسم گلوکز مانند لوزالمعده وجود دارد، مانند روده کوچک، بافت چربی، کبد و کلیه قرار دارد. فرضیه محققان این است که با ورود به این بافت ها، ویروس ممکن است باعث اختلال در عملکردهای متعدد و پیچیده متابولیسم گلوکز شود. همچنین سالهاست مشخص شده که عفونت های ویروسی می توانند دیابت نوع یک را تسریع کنند.

فرانچسکو روبینو، استاد جراحی متابولیک در کالج کینگ لندن و محقق همکار پروژه رجیستری CoviDiab می گوید: "دیابت یکی از بیماری های مزمن شایع است و ما اکنون در حال درک عواقب درگیری اجتناب ناپذیر بین دو بیماری همه گیر و با توجه به مدت کوتاه تماس انسان با این کرونا ویروس جدید هستیم. مکانیسم دقیقی که ویروس بر آن متابولیسم گلوکز تأثیر می گذارد هنوز مشخص نیست و ما نمی دانیم که آیا تظاهرات حاد دیابت در این بیماران نشان دهنده نوع دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 یا احتمالاً شکل جدیدی از دیابت است. "

 

پاول زیمت، استاد دیابت در دانشگاه موناش در ملبورن، رئیس افتخاری فدراسیون بین المللی دیابت و محقق سرپرست در پروژه رجیستری CoviDiab  می گوید: "ما هنوز میزان ابتلا به دیابت جدید را در کووید19 و این که بیماری پس از عفونت ادامه یابد یا برطرف شود؛ و اگر چنین باشد، کووید19 خطر ابتلا به دیابت در آینده را افزایش می دهد یا خیرنمی دانیم بنابراین با ایجاد این ثبت جهانی، ما از جامعه پزشکی بین المللی می خواهیم تا به سرعت مشاهدات بالینی مربوطه را که می تواند کمک کند به اشتراک بگذارد تا یه این سوالات پاسخ دهیم".

استفانی آمیل، استاد تحقیقات دیابت در کالج کینگ لندن و یکی از محققان پروژه رجیستری CoviDiab گفت: "این رجیستری روی داده های بالینی جمع آوری شده متمرکز است که به ما کمک می کند تا ظرفیت ترشح انسولین، مقاومت به انسولین و وضعیت آنتی بادی خود ایمنی را بررسی کنیم تا با درک دیابت مرتبط با کووید19، تاریخ طبیعی و بهترین مدیریت آن ایجاد می شود. مطالعه دیابت مرتبط با کووید19ممکن است مکانیسم های جدید بیماری را کشف کند. "

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2020-06-covid-trigger-diabetes-experts.html

زمان انتشار: دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 88565

مطالب مرتبط :
دیابت

افزایش امید به درمان کامل دیابت نوع یک و دو در کانادا

دیابت در ایستگاه پایانی !

مححقان دانشگاه آلبرتا با کمک فرآیندی جدید در سلول‌های بنیادی موفق به درمان دیابت در موش‌ها شدند و امیدوارند بتوانند این روش را در انسان‌ها توسعه دهند.

بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

محققان با یک تجزیه و تحلیل جدیدی از یک پایگاه داده بیمه ای ایالات متحده نشان دادند که بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به سایر افراد، از جمله افراد مبتلا به انواع دیگر آرتریت، ابتلا به دیابت نوع ۲ خطر کمتری (۲۴٪ تا ۳۵٪ ) دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب