خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد:

گره گشایی حقیقی بیمه برای مردم در برخی کشور ها

کشور آلمان با بهره گیری از سیستم بیمه دولتی، خصوصی و حالت ترکیبی از دولتی و خصوصی سعی در پوشش دادن غالب مردم در بیمه دارد که این دولت با رقابتی کردن بیمارستان ها سبب کم شدن هزینه های بیمه خدمات درمانی نیز شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، یکی از شاخصه های پیشرفت در کشور ها برخورداری افراد جامعه از نظام سلامت مناسب است. سلامت همراه شاخص هایی چون امنیت و آموزش از نیاز های اساسی برای مردمان هر جامعه محسوب می شود به طوریکه می توان آن را به عنوان یک سرمایه تلقی کرد و حفاظت از این سرمایه با یک بیمه درمانی می تواند تضمین شود.

 دولت ها موظف به حمایت از همه آحاد جامعه در پوشش بیمه کردن افراد هستند امروزه اکثر کشور ها با توجه به این امر مهم اقدام به اصلاح نظام های سلامت خود کرده اند که در این میان سیستم بیمه کشور آلمان جزء آن دسته از کشور هایی است که بعد از جنگ جهانی دوم قوانین متعددی در خصوص خدمات درمانی همگانی تصویب کرده است.

وضعیت بیمه در آلمان

آلمانی ها هم سطح کیفیت خدمات خود را در این بخش بالا برده و هم میزان سهم هر فرد از پرداخت جیب خود را کم کرده اند طوریکه تقریبا 30 درصد از سهم درمان از جیب شخص پرداخت می شود و مابقی از طرف دولت و صندوق های بیمه پرداخت می شود همچنین 85 درصد از مردم این کشور تحت پوشش بیمه ی تکمیلی سلامت دولتی قرار دارند.

در این کشور سه گزینه برای بیمه درمانی در این کشور وجود دارد. سیستم بیمه خدمات درمانی دولتی (GKV)   بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت بیمه آلمانی یا بین المللی (PKV) یا ترکیبی از این دو که اگر درآمد شخص از مقدار معینی بالا تر باشد و یا اگر خود شخص دارای یک شغل آزاد باشد ، می تواند از خدمات بیمه در آلمان بصورت خصوصی استفاده کند همچنین دولت آلمان با رقابتی کردن بیمارستان ها باعث کم شدن هزینه بیمه خدمات درمانی شده است.

 

 در آلمان هزینه های درمان سرپایی، همه هزینه های بیمارستانی، دارو های تجویزی، هزینه های دندان پزشکی، ابزار های پزشکی را در بر میگیرد حتی هزینه های تفریحات دوره نقاهت یا خستگی از کار را بیمه می پردازد و تنها 12 درصد از اعتبارات دولت برای  این خدمات تخصیص می یابد و باقی از راه های دیگری تامین می شود.

ژاپن دیگر کشوری است که در این زمینه رشد خوبی داشته و پیشرو در این زمینه می باشد. در این کشور نیز 30 درصد از هزینه درمان از طرف فرد و 70 درصد از سوی دولت پرداخت می شود و این درحالی است که هزینه های درمانی که توسط فرد باید پرداخت شود بسته به سن، میزان درآمد افراد و خانواده متغییر است.

وضعیت بیمه و خدمات درمانی در ایران

در کشور ایران الزامات فراوانی در برنامه های راهبردی و اسناد بالادستی در حمایت از این قبیل طرح ها وجود دارد اما زمان پیاده سازی طرح ها خبری از این رعایت صحیح موارد ذکر شده نیست و عملا با تحمیل فشار های سنگین هزینه های درمانی، امنیت اقتصادی و سلامتی مردم با خطر روبرو می شود.

طبق اصل 29 قانون اساسی برخورداری از تامین اجتماعی از نظر باز نشستگی، بیکاری، پیری، از کار افتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ‌ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت‌های پزشکی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی و دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای تک تک افراد جامعه تامین نماید.

حدود 90 درصد از جمعیت کل کشور ایران تحت پوشش سازمان های بیمه و کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و 10 درصد مابقی تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و نکته حائز اهمیت اینجاست که طی بررسی ها انجام شده تنها  26 درصد از مردم محروم از پوشش بیمه ایی برخوردارند.

با وجود تورم افسار گسیخته به ویژه در سال های اخیر در ایران، میزان پرداخت خدمات درمانی از جیب مردم، هر ساله افزایش می یابد. هنگامی که عضوی از یک خانواده دچار بیماری های سخت می شود هزینه های بالای درمان وی سبب سقوط وضعیت اقتصاد خانواده به زیر خط فقر می شود.

این در حالی است که در کشور های پیشرفته از لحاظ درمان پزشکی و بیمه سلامت، شاهد کاهش سهم مردم از هزینه های پرداختی هستیم. از آن جا که سلامت از حقوق اصلی شهروندان یک جامعه است و از دیگر سو اگر به درستی سلامت مدیریت شود سبب جلوگیری از هدر رفت منابع مالی می شود.

اصلاح در امور بیمه ای و به ویژه خدمات درمانی سال هاست که در اجرا مغفول مانده که بخشی از آن متاثر از کم کاری نهاد قانون گذاری، یعنی مجلس شورای اسلامی و بخشی نیز متاثر از نوع اجرای آن توسط قوه مجریه است که انتظار می رود با توجه به نگاه ویژه سال های اخیر به این مقوله وضعیت این بخش از خدمات دولتی بهبود یابد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷:۳۵

شناسه خبر: 88727

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب