در گفتگو با پژوهشگر جوان کرمانی مطرح شد

ساخت دستگاه رطوبت سنج خاک(TDR)توسط نخبگان کرمانی

مهندس علی اسدی گفت: تیم تحقیق و توسعه (R&D) در تلاش ۸ ماهه موفق به ساخت دستگاهی شد که علاوه بر توانایی کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، شرایط لازم برای رشد بهینه گیاهان را نیز فراهم می کند

علی اسدی مدیرعامل شرکت فرا دانش در گفتگو با خبرنگار stnews  از کرمان گفت : این سنسور با فرستادن امواج الکتریکی دارای فرکانس های متفاوت در طول یک هادی، به بررسی سیگنال های بازگشتی و تغییرات آن می پردازد، این موارد شامل تغییر در شکل موج، مدت زمان رفت و برگشت سیگنال و… است.

عدم اطلاع کشاورزان از مزایای سنسور رطوبت سنج خاک عامل ناشناخته ماندن آن

وی افزود: تاکنون برند معتبر داخلی برای این محصول ساخته نشده همچنین برندهای خارجی مشابه نیز از طریق واسطه ها وارد ایران می شوند، از نمونه برند های خارجی می توان به CALT ،RIKA ،VEINASA و …اشاره کرد که تنها تعدادی کمی از آن ها در بازار ایران یافت می شود و کشاورزان نیز به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از این محصول، اقدامی برای تهیه آن نکرده اند.

مدیرعامل شرکت فرا دانش ابراز کرد: دلایل متعددی همچون گران تر بودن نمونه های مشابه خارجی، عدم تولید آن در شرکت های داخلی و احساس نیاز حوزه کشاورزی به این محصول سبب شد تا زمینه برای تولید این دستگاه فراهم شود.

اسدی بیان کرد: نصب این دستگاه مقدار رطوبت و هدایت الکتریکی خاک را به ما گزارش می دهد، دانستن این موارد علاوه بر اینکه درمصرف آب صرفه جویی قابل توجهی می کند شرایط مناسبی نیز برای رشد گیاه  فراهم می کند.

نخبگان کرمانی با ساخت دستگاهی موفق به صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی شدند

وی ادامه داد: به طور مثال برای زمینی با مساحت ۱۰ هکتار اگر حداقل به میزان ۱۰% در مصرف آب صرفه جویی صورت گیرد، می توانیم ۱ هکتار به سطح زیر کشت زمین کشاورزی خود بیافزاید.

مدیرعامل شرکت فرا دانش تصریح کرد: بنابراین اگر در طول یک سال به میزان ۱ میلیارد تومان درآمد از این زمین برداشت شود، با استفاده از این سنسور که منجر به افزایش سطح زیر کشت شده است درآمد ما به میزان ۲۰۰ میلیون تومان در سال افزایش می یابد.

اسدی در ارتباط با گستردگی این محصول در بازار صنعت کشاورزی گفت: در هر ۱تا ۵ هکتار زمین کشاورزی به طور میانگین ۳ عدد سنسور برای زمین های باغی و ۱ عدد سنسور برای زمین های زراعی مورد نیاز است.

وی اذعان کرد: در ساخت این دستگاه از روش مهندسی معکوس برای تولید و بومی سازی این دستگاه استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت فرا دانش یادآور شد: این دستگاه قابلیت سنجش شوری (EC) و دمای خاک را به ما می دهد، علاوه بر آن طول عمر بالای سنسور با استفاده از میله های ضد زنگ رابط استاندارد rs۴۸۵ جهت اتصال (Modbus) تعبیه شده است.

تلاش ۸ ماهه تیم تحقیق و توسعه (R&D) برای تولید محصولی ایرانی

مهندس اسدی توضیح داد: از دیگر ویژگی های این دستگاه می توان به تولید خروجی جریان استاندارد ۴تا ۲۰ میلی آمپری، حفاظت در برابر شوک الکتریسیته ساکن تا ۱۵کیلو ولت،حفاظت خازنی در ورودی و خروجی سیستم، محدودیت تغذیه ولتاژ ورودی بین ۱۲تا ۳۰ ولت اشاره کرد.

وی تاکید کرد: این دستگاه نسبت به نمونه های مشابه داخلی قیمت پایین تر و امکانات بیشتری دارد و تنها یک شرکت محصولی با خصوصیات مشابه تولید می کند و قیمت مطرح شده این شرکت معادل ۲ میلیون و هزار ۵۰۰ تومان است.

مدیرعامل شرکت فرا دانش در پایان خاطرنشان کرد: تیم ۲ نفری تحقیق و توسعه (R&D) با تلاش فراوان پس از گذشت ۸ ماه موفق به ساخت این دستگاه شد.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 88821

مطالب مرتبط :
وزوز گوش

سیستم جدیدی که با تحریک زبان می تواند وزوز گوش را درمان کند

دانشمندان نشان داده اند که تحریک زبان همراه با یک برنامه صوتی با دقت طراحی شده می تواند علائم اختلال وزوز گوش را کاهش دهد.

ردیاب خورشیدی

عضو هیئت علمی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رفسنجان؛

طراحی و ساخت ردیاب خورشیدی در کرمان

حسام رهبری‌مقام گفت: حمید عرب زاده دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق-قدرت با ارائه یک ایده، با عنوان طراحی و ساخت نمونه اولیه ردیاب خورشیدی مبتنی ‌بر مکان جغرافیایی و ساعت محلی توانست رتبه برتر را در حوزه انرژی کسب کند .

ماسک

طراحی دو دستگاه رطوبت سنج و ساخت ماسک توسط فناوران مرکز رشد گچساران

مدیرعامل شرکت صنعتگران دانش گچساران از طراحی دو دستگاه در مرکز رشد و فناوری شهرستان خبر داد

آنافیلاکسی

اگر آلرژی غذایی دارید این قرص جدید به کمک شما می‌آید!

بعضی از افراد که به آلرژی‌های شدید مبتلا هستند، وقتی درمعرض چیزی قرار می‌گیرند که نسبت به آن آلرژی دارند، دچار واکنشی به‌نام آنافیلاکسی می‌شوند که در نتیجه‌ی آن، سیستم ایمنی موادی شیمیایی در بدن آزاد می‌کند که این شرایط می‌تواند به شوک آنافیلاکسی منجر شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب