علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

شرکتهایی که نمی توانند دانش بنیان شوند کدام اند؟

در این گزارش با شرکتهای دانش بنیان و باید ها و نبایدهای آنها آشنا می شوید.

روزی نیست که به اخبار توجه کنید و خبری از شرکتهای دانش بنیان را نشنوید. هر روز گزارشهایی از این شرکتها منتشر می شود اما این شرکتها مگر چه تفاوتی با شرکتهای تعاونی یا شرکتهای سهامی خاص و عام دارند که اعطای انواع تسهیلات و گزارشات ویژه در مورد آنها به گوش می رسد و چه اهمیتی برای کشور دارند که نمایشگاه های خاص برای تولیدات آنها بر پا می شود؟

 

خبرگزاری علم و فناوری فارس، در این گزارش به برخی از سوالات و بایدها و نبایدهای شرکتهای دانش بنیان و به معرفی برخی برنامه های نهاد ارزیابی این شرکتها  در شیراز می پردازد.

 

شركت دانش‌بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟

 

شركت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است كه به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید كالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر این آئین‌نامه، به تأیید كارگروه های مربوط  می‌رسد.

 

یک فرد نمی تواند خود به تنهایی اقدام به ثبت محصول دانش بنیان نماید. همچنین  یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشدی  مستقر است نیز  پس از ثبت رسمی  و تبدیل به شخصیت حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا ی ارزیابی برای تبدیل به شرکت دانش بنیان نماید. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

 

 لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه‌ای را در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

 

عملا هیچ گاه نمی توان شرکت دانش بنیانی ثبت نمود ، این اشتباه رایج ناشی از عدم اطلاع افراد از قوانین و دستورالعمل ها است.

اما هر شخصیت حقوقی غیردولتی می تواند با مراجعه به سامانه دانش بنیان به آدرس reg.daneshbonyan.ir درخواست ارزیابی محصولات خود بر معیارهای دانش بنیان را بنماید

 

ثبت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت‌ها و مؤسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت‌ها می‌شود.

 

پس  براي تاسيس يک شرکت یا موسسه دانش بنيان، باید بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکت‌هاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکت‌ها وجود ندارد.

 

شرکت‌هاي متقاضي برای دانش بنیان شدن پس از توليد کالاها و خدمات دانش‌بنيان يا ارايه نمونه آزمایشگاهی (براي شرکت‌هاي نوپا)، بر مبناي آيين‌نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي‌توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

 

 

مراحل ثبت نام شرکت‌ها برای دانش بنیان شدن چیست؟

 

در ابتدا شرکت می بایست به سایت www.daneshbonyan.ir مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌نامه‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان (http://www.reg.daneshbonyan.ir) ثبت نام نمایند.

 

لازم به ذکر است با توجه به لزوم حمایت از شرکتهای دانش بنیان، همه هزینههای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین میشود و شرکتهای متقاضی هیچ هزینهای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمیکنند.

 

شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می‌تواند از حمایت‌های قانونی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نماید

 

دانشگاه‌ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت‌های دانش بنیان را دارند بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت - مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

 

شرکت‌های مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 

 

شرکتهایی که نمی توانند دانش بنیان شوند کدام اند؟

 

با عنایت به رویکرد کلی قانون مبنی بر حمایت از شرکت‌های خصوصی و تعاونی و با توجه به مفاد ماده (3) قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی (مصوب سال 1393)؛ شرکت‌ها و موسساتي كه حداقل (40) درصد مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) آنها متعلق است به اشخاص حقوقی که مدیر آنها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مجموعه‌های حاکمیتی و دولتی تعیین شود، در صورت احراز همه معیارهای آئین‌نامه، معافیت مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و بصورت شرکت‌های «تولیدی نوع 2» یا «نوپا نوع 2» تایید می‌شوند.

 

شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت‌های این قانون نیستند.

 

فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی عبارتند از:

1–شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادام که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد

2- بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی

3- هلال‌احمر

4- کمیته امداد امام

5- بنیاد شهید انقلاب اسلامی

6- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

7- کمیته ملی المپیک ایران

8- بنیاد 15 خرداد

9- سازمان تبلیغات اسلامی

10- سازمان تأمین اجتماعی

11–فدراسیون‌های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران

12- مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی

13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم)

15- هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

16- جهاد دانشگاهی

17- بنیاد امور بیماری‌های خاص

18- سازمان دانش‌آموزی

19- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر

20- صندوق تأمین خسارت‌های بدنی

21- صندوق نوآوری و شکوفایی

22- صندوق کارآفرینی امید.

 

 

آیا شرکتهای بزرگ با سابقه تولید می توانند دانش بنیان شوند؟

شرکت‌های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان و یا شرکت‌های دانش‌بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند میتوانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

 

 

مرحله پس از تاسیس شرکت برای دانش بنیان شدن چیست؟

 

 پس از تاسیس شرکت، و اعلام  درخواست در سایت معرفی شده، درخواست و بررسی مالکیت شرکت (از بعد مالکیت و ... ) وابسته به زمینه محصولات فرم های مربوطه برای شما ارسال می شود تا تکمیل نمایید.

 

معیار ارزیابی اولیه شما این فرم هاست بنابر این حتما آنها را با دقت ، جزییات و با دید فنی تکمیل کنید

 

پس از ارسال فرم ها در زمان مقرر، پرونده شما توسط شورای تخصصی مربوطه بررسی شده و در صورت نیاز جهت بازدید حضوری با شما هماهنگ می شود.

 

معیار ارزیابیها شرکت  دانش بنیان،  سطح فناوری و میزان تحقیق و توسعه مورد نظر است بنابر این داشتن اختراع ، ابتکار یا اولین نفر بودن دلیلی برای تایید محصول نیست.

 

لازم به ذکر است همچنین بصورت دوره ای رویدادهایی با عنوان <<رویداد ترویجی>> توسط افراد مورد اطمینان و ارزیابان معاونت علمی برگزار می گردد که با حضور در آن ها می توانید با نکات اصلی فرآیند ارزیابی و حمایت ها آشنا شوید.

 

این آدرس راهنمای ثبت درخواست و مشاوره  برای تبدیل به شرکت دانش بنیان است که رایگان در شیراز انجام می شود.

http://easy.daneshyar.ir/help.pdf

 

 

گزارش از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 88961

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب