برای اولین بار؛

اخد گواهینامه اتکس برای فنهای ضد آتش/ نیاز به خرید از خارج نیست

محققان شرکت دانش بنیان رمزینه ساز آسایش به دنبال دستیابی به تکنولوژی تولید انواع فنهای ضد آتش برای اولین بار در کشور موفق به اخذ گواهینامه بین المللی اتکس (Atex=atmospheres explosible) برای این تجهیزات شد، از حالا به بعد به هیچ عنوان نیاز به خرید فن های ضد انفجار از خارج از کشور نیست، صادرات هم شروع می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان شرکت دانش بنیان رمزینه ساز آسایش به دنبال دستیابی به تکنولوژی تولید انواع فنهای ضد آتش برای اولین بار در کشور موفق به اخذ گواهینامه بین المللی اتکس (Atex=atmospheres explosible) برای این تجهیزات شد، از حالا به بعد به هیچ عنوان نیاز به خرید فن های ضد انفجار از خارج از کشور نیست، صادرات هم شروع می شود.

سروش زکرتی مدیر طراحی مهندسی این شرکت در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با اعلام این خبر گفت: چندین سال است که به این تکنولوژی دست پیدا کرده بودیم و تولید هم داشتم، تجهیزاتی که قرار است در فضاهای که مملو از گازهای انفجاری است (اتمسفر انفجاری) استفاده شوند.

وی با بیان این که اما برای این که بتوانیم یک تجهیز ضد انفجار را در سراسر دنیا بفروشیم و بخصوص در کشورهای اتحادیه اروپا یک گواهی نامه ای مربوط به اتحادیه اروپا لازم بود، افزود: فنهای ضد انفجار تجهیزی حیاتی بویژه در صنایعی مثل نفت و گاز و پتروشیمی ها هستند، در کشور خودمان هم استانداری نداشتیم و مبنا همان استاندار اروپا و امریکا بود.

زکرتی با اشاره به این که کشورهای مثل ایران و خاورمیانه که خودشان استانداری ندارند پیرو استاندار آنها هستند، بیان کرد: برخی کشورهای پیشرفته استاندارد خاص خود را دارند اما بصورت بین المللی اتکس قابل قبول است.

این محقق گفت: منتها چیزی که برای ما الان قابل قبول است به تمام کشورهایی که امکان صادرات داریم این استاندارد قابل قبول است  و مهمتر از آن هم صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور خودمان معیار همان استاندارد اتکس است که با خیال راحت می توانند این تجهیزات تولید داخل را استفاده نمایند.

وی در خصوص اهمیت اخذ این گواهینامه و این که موانع و محدویتهای شما قبل از اخذ اتکس چگونه بود، گفت: فنهای ضد انفجار را با تکنولوژیهای روز دنیا طراحی و تولید می کردیم، اما قبل از این که گواهینامه اتکس را بگیریم برای فروش  تجهیزات ضد انفجاری داخلی بیشتر با جلب اطمینان و بازدید کارشناسان این صنایع بود این یک مشکل مهم بود چرا که بسیاری از مواقع اتفاق می افتاد کارشناسانی صرفا بخاطر نبود این گواهینامه قانع نمی شدند البته برای این افراد هم مسئولیت داشت گاهی هم کارشناسان با توجه به تبحر و تخصصی که داشتند قانع می شدند اما مدیران بالا دستی آنها قانع نمی شدند، نهایت تجهیز داخل با قیمت خیلی پایین تر مانده بود و ترجیح برای محصولات امریکایی و اروپایی بود.

وی با بیان این که مجبور بودند تجهیزات با استاندارد و گواهی اتکس خریداری کنند مسئولیت برعهده کارشناس خرید نباشد، افزود: البته تجهیزات ضد انفجاری این شرکت چند سالی است استفاده می شود و کارشناسانی با تبحر و تخصص این مسئولیت را بر عهده می گرفتند و ما هم باید مستندات قابل قبولی ارائه می کردیم کاری بسیار سخت داشتیم.

 زکرتی بیان کرد: از حالا به بعد به هیچ عنوان نیاز به خرید فن های ضد انفجار از خارج از کشور نیست توانایی تامین نیاز کل کشور را داریم و ظرفیت ما از ظرفیت مصرفی سالانه کشور بالاتر است.

وی با بیان این که یک مزیت فنهای ما که سخن مشتریان است و نه ادعا ما مثلا فنی که ده سال پیش خریداری کردند هنوز کارایی لازم را دارد و نیازی به خرید دوباره ندارند، خبر داد: برنامه ریزی شده برای صادرات که هر چه سریعتر صادرات محصول را شروع کنیم به خود اروپا هم بتوانیم صادر کنیم چون قیمت ما خیلی پایین تر از قیمت نمونه های آنها است حداقل یک سوم قیمت نمونه خارجی و استاندار خود آنها هم گرفته ایم.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 88986

مطالب مرتبط :
شرکت ویستا

صنایع کوچک نفت و گاز استان مرکزی محرک صنایع بزرگ کشور

دولت حمایت مالی و معنوی برای حضور شرکت های فناور در نمایشگاه های تخصصی خارج از کشور داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب