تماشا کنید: تصاویر ماهواره‌ای ناسا از تاثیرات پاندمی کووید ۱۹ بر سیاره زمین

اینکه بیماری کرونا در زندگی تغییرات مثبت یا منفی داشته بر کسی پوشیده نیست، اما اینکه کدام تغییرات بیشتر بوده، هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. نقشه تعاملی جدیدی که ناسا با همکاری با سایر آژانس های فضایی منتشر کرده به کاربران این امکان را می‌دهد تا تغییرات در فعالیت‌های اقتصادی، تغییرات آب و هوایی و کیفیت آن را بررسی کنند.

سه آژانس فضایی جهان برای ایجاد نقشه داشبورد تعاملی با یکدیگر همکاری کرده‌اند که تغییرات سیاره‌ای را که توسط کووید 19 در حال انجام است، نمایش می‌دهد. این نقشه تعاملی جدید از داده‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کند تا نشان دهد چگونه کووید 19 جهان را تغییر داده ‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Ifl science، «ناسا»، «آژانس فضایی اروپا» و «آژانس اکتشاف هوا و فضای ژاپن» برنامه‌ای را تحت عنوان Earth Observing Dashboard راه اندازی کردند تا تغییرات اخیر در کیفیت هوا، کیفیت آب، اقدامات تغییرات آب و هوایی، فعالیت اقتصادی و کشاورزی را تحلیل کند. این برنامه با استفاده از داده‌های زیادی که از ناوگان ماهواره‌ای جمع‌آوری شده‌ است، برای کشف چگونگی تأثیرپذیری عمیق محیط و زندگی انسان از بیماری همه‌گیر کووید 19، طراحی شده ‌است و همه‌چیز را از کیفیت هوا در «لس آنجلس» گرفته تا برداشت مارچوبه در آلمان جستجو می‌کند.

تصاویر ماهواره‌ای از تاثیرات کووید ۱۹ بر اقلیم زمین می‌گویند!

 «توماس زوربوچن»، مدیر امور علمی ناسا، در بیانیه‌ای گفت: «ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس اکتشاف هوا و فضای ژاپن با هم یک دارایی بزرگ انسانی را نشان می‌دهند. ابزارهای پیشرفته رصد زمین در فضا که هرروز برای بهره‌مندی از جامعه و پیشبرد دانش در مورد سیاره ما استفاده می‌شوند.» با استفاده از لینک زیر می‌توانید به این نقشه تعاملی (Interactive) دسترسی داشته باشید و وقایع را در لحظه دنبال کنید:

Earth Observing Dashboard

وی افزود: «هنگامی که ما از نقشه‌های فضایی فهمیدیم که چگونه تغییر الگوهای فعالیت‌های انسانی ناشی از بیماری همه‌گیر تأثیر قابل‌توجهی بر روی کره زمین دارد، می‌دانستیم که اگر منابع را با هم جمع کنیم، می‌توانیم یک ابزار تحلیلی قدرتمند جدید برای تحمل این بحران ایجاد کنیم.»

به عنوان مثال تصویر زیر از تغییرات کیفیت هوا پس از شیوع ویروس کرونای جدید (SARS-CoV۲) را در کشور ایتالیا نشان می‌دهد که به وضوح از بهبود وضعیت کیفی هوا حکایت می‌کند. البته کارشناسان باور دارند که با پایان این پاندمی و بازگشایی مجدد کارخانه‌ها و بازگشت خودروها به سطح شهرها آلودگی هوا مجددا باز خواهد گشت.

تصویر زیر نیز وضعیت کفیت آب‌ها را در سواحل نشان می‌دهد. (تصویر سمت راست قبل و تصویر سمت راست بعد از همه‌گیری کرونا)

بهبود کیفیت هوا در سرتاسر جهان از جمله تغییرات قابل‌توجه است که با اعمال محدودیت‌های قرنطینه در اوایل سال جاری به‌وجود آمده ‌است. هم‌چنین می‌توان کاهش فعالیت اقتصادی جهانی را در اثر بیماری همه‌گیر دید. مشاهدات ماهواره‌ای که خروجی کشاورزی، فعالیت در بنادر و تعداد اتومبیل‌های پارک‌شده در مراکز خرید و غیره را ثبت می‌کند، نشانگر آسیب‌هایی است که قرنطینه به برخی از مشاغل وارد کرده ‌است.

نقشه طراحی شده، برای افراد عادی و کارشناسان این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند تاثیرات کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت این بیماری را بررسی کنند.

یکی از مهمترین این تغییرات که بر اثر خانه‌نشینی کرونایی ایجاد شده، کاهش سطح دی اکسید نیتروژن ناشی از دود ترافیک، سوخت‌های فسیلی و فعالیت‌های صنعتی است که در بسیاری از شهرهای جهان مشاهده می‌شود. تغییرات کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت در مقیاس جهانی و همچنین در مناطق شهری منتخب مانند دهلی، سان فرانسیسکو و نیویورک قابل مشاهده است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۹:۲۳

شناسه خبر: 89033

مطالب مرتبط :
سیارک

آیا همزمان با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا یک سیارک به زمین برخورد می‌کند؟

احتمال برخورد یک سیارک به زمین در روز انتخابات آمریکا هرچند بسیار اندک ولی وجود دارد. سیارک Asteroid ۲۰۱۸ VP۱ حدود ۲ نوامبر از کنار زمین عبور خواهد کرد. گزارش ها نشان میدهد در یک بازه زمانی کوتاه مدت در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی چند سیارک در از نزدیکی سیاره ما رد خواهند شد.

ماهواره

اینفوگرافیک: کدام کشورها بیشترین ماهواره را در فضا در اختیار دارند؟

تحقیقات جدید حاکی از آن است که آمریکا و چین دو کشور نخست در فهرست کشور‌هایی هستند که بیشترین ماهواره را در فضا دارند. نخستین ماهواره فضایی جهان اسپوتنیک-۱ (به معنی همسفر-۱ به زبان روسی) بود که در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۳۶ (۴ اکتبر ۱۹۵۷) به مدار زمین پرتاب شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب