نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

بازنمایی شکست تمدن غرب و بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی/ موج رسانه ای غرب در خصوص قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین یکی از دروغهای بزرگ است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که کرونا مبحث جهانی شدن و منطقه گرایی را به هم زد، بر بازنمایی شکست تمدن غرب و بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی در دورانی که غرب در افول است تاکید کرد و گفت: این روزها موج رسانه ای غربیها در خصوص قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین یکی از دروغهای بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با حضور در سلسله نشستهای مجازی علمی با موضوع پیامدهای ناشی از کرونا که به همت معاونت علمی پژوهشی بسیج دانشجویی استان اصفهان برگزار شد، در خصوص پیامدهای ناشی از کرونا در حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی مباحثی را مطرح کرد و  گفت: صرفا کرونا بعنوان یک موضوع پزشکی و بهداشتی مد نظر نیست بلکه موضوع ابعاد بین المللی و فراتر از بهداشتی را دنبال می کند.

وی افزود: کشورهای غربی سالها موضوعی را تحت عنوان جهانی شدن مطرح می کردند، این که دنیا مثل دهکده جهانی شده نظریه ای تحت همین عنوان داشتند اما دو نکته مهم در این نظریه بود که بشر هر چه رفت جلو در زمینه زمان و مکان موفق شد سیطره بیشتری بر جهان پیدا کند و هر چه هم فاصله زمان و مکان را کاهش دهیم رشد بیشتری خواهیم داشت.

مقتدایی در ادامه با اشاره به این برداشته شدن مرزها در سال 1648در غرب بطور مشخص شکل گرفت، افزود: با این اقدام کشورهای کوچک شکل گرفتند که چند مختصه سرزمین مشخص و قلمرو خاص و جمعیت معین دارند حکومت و حاکمیت دارند،  آنها  بعد از جنگهای متعددی که در غرب اتفاق افتاد به این موضوع رسیدند.

وی افزود: بعدها دو بلوک غرب و شرق شکل گرفت تا رسیدیم به فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در دهه نود میلادی که سال 1990 و 1991 اتحادیه اروپا شکل گرفت اروپاییها که دوجنگ جهانی را بر سر مرز انجام داده بودند و میلیونها آدم را کشته بودند از 1990 به بعد مرزها را برداشتند. چون قبلا یک ابرقدرتی مثل شوروی وجود داشت، همه اسباب و علل را ایجاد کردند مرزها را برداشتند پول واحد ایجاد کردند در زمینه سیاست متحد شدند که بتوانند ایالات متحده اروپا را شکل دهند که اسم آن را اتحادیه اروپا گذاشتند  و مبحث جهانی شدن را مطرح کردند و به همه ملتها هم گفتند برای جهانی شدن باید مثل ما بشوید.

مقتدایی گفت: این کرونا بخش قابل توجهی از این جهانی شدن را به هم زد یکی از کار ویژه های کرونا این بوده که این جهانی شدن را به هم زد. البته اصطلاح منطقه گرایی هم وجود دارد بعضی ها که جهانی شدن را قبول نداشتن اما منطقه گرایی را قبول داشتند، سازمانهای بین المللی متعددی هم وجود دارد که معتقدبودند دنیا به هم پیوسته است مثل سازمان بهداشت جهانی و فائو و غیره است.   

 نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر این که کرونا روند جهانی شدن و منطقه گرایی را اگر بپذیریم به هم زده است، گفت: یعنی امروز می بینیم در همین  اروپایی که مرزها را برداشتند پول را واحد کردند و سیاست خارجی خود را متحد کردند اما سر قضیه ماسک با هم دعوا کردند بنابراین در دوران پسا کرونا یک اتفاقاتی دردنیا در حوزه سیاست و مسائل بین المللی رخ می دهد.  

وی سپس در خصوص مبحث اقتصادی بعنوان یکی از پیامدهای کرونا و مشکلات اقتصادی موجود  گفت: امروز چهل و چهارمین روز آغاز به کار مجلس است هنوز بخشی از ساختارهای درونی مجلس شکل نگرفته است جلسه یازدهم مجلس است ولی نسبت به این موضوع حساسیت هست چون دنیای پس از کرونا با دوران قبل کرونا فرق می کند یعنی همانطور که دوران جهان دو قطبی با جهان بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری فرق کرده  بنظر می رسد در سالهای آینده موضوع پسا کرونا بعنوان یک نقطه عطف مورد توجه خواهد بود. 

مقتدایی بیان کرد: اما مجلس در ابعاد اقتصادی باید به این موضوع توجه داشته باشد چون بخشی از توان اقتصادی اصناف خرد در کشور ما سر قضیه کرونا آسیب دید در موضوع کرونا در ابعاد بهداشتی ما یک مجموعه هایی را باید مجدد باز تعریف کنیم در ابعاد فرهنگ و خانواده هم همینطور در همین دنیای موجود بعد از فروپاشی شوروی یک رخدادهایی در دنیا پدید آمد امروز کرونا زمان زیادی از آن نگذشته است اتفاقاتی می افتد یعنی فرهنگ خانوادگی غرب تحت تاثیر قرار گرفته خودکشیها افزایش پیدا کرده نوع تعاملات پرستاران با زیر مجموعه های بیمارستانی متفاوت شد است.

وی ادامه داد: در کشور ما هم موضوع همدلی مردم برجسته تر شد مواسات و کمک کردن مردم به همدیگر فعال شدن خیریه ها  زیاد شد همینطور ایثارگری کادر درمان اما در فرهنگ غرب خرید اسلحه زیاد شد دو فرهنگ در دنیا برجسته شد فرهنگ یا قدرت نرم جمهوری اسلامی، البته  منظور این نیست که همه چیز  در کشور ما خوب است و مشکلی نداریم اما فرهنگ اسلامی برجسته شد که باید روی اینها کار کنیم که مجلس در ماهها و هفته های آینده باید در قالب کمیسیونها مثلا در کمیسیون امنیت ملی باید مباحث بین المللی را در قالب این بچنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در همین مدت کم وزرای مربوطه را هم دعوت کرده ایم  وزیر اقتصاد، صنعت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارشاد .وزیر بهداشت دعوت شده اند دیدگاههای خود را مطرح کرده اند.

 مقتدایی در پاسخ به این که به بهانه اقتصاد محدودیتها  اعمال نمی شود گفت: موضوع کرونا یک موضوع بهداشتی است افراد باید رعایت کنند از طرفی زمینه های بهداشت باید از طرف دولت فراهم شود با یک حساب سرانگشتی هزینه هر نفر برای ماسک 25 هزار تومان برآورد می شود که باید فکری انجام شود یک بخش هم برمی گردد به آموزش یک بخش هم به فرهنگ که فرد قبول کند آموزش ببیند  زمینه آموزش باید باشد مثلا صداسیما دانشگاه و آموزش و پرورش آموزش بدهد این برنامه ریزی  دولت  می خواهد.

 

این نماینده مجلس اظهار کرد: با یک موضوع چند وجهی مواجه هستیم دولت به تنهایی نیست اما اگر دولت پیش قدم شود هوشیاری هایش بیشتر شود زودتر می توانیم به نتیجه برسیم بنابراین منصفانه یک طرف قضیه مردم و یک طرف قضیه دولت است نقش دولت نقش کلان است اما به این معنا نیست که مردم هیچ مسئولتی ندارند البته مردم هم خیلی خوب رعایت می کنند.

مقتدایی در خصوص نقش کمیسیون در رشد فرهنگ اظهار کرد: این که بطور مشخص و مستقیم جزو وظایف کمیسیون نیست اما بطور غیر مستقیم در عصر بعد از کرونا ما می توانیم از فرصت بین المللی پدید آمده برای بازنمایی شکست تمدنی غرب استفاده کنیم غرب و فرهنگ غرب در قضیه کرونا شکست خورده چون غرب که مدعی بود برای همه دنیا برنامه داریم در دوران کرونایی بسیاری از ملتهای دنیا را رها کرد.

وی ادامه داد: حتی در درون خود اروپا برخی از ملتها را رها کرد ایتالیایی ها و اسپانیایی ها الان دچار شدت کرونا هستند و  برخی از کشورهای اروپایی مرزهای خود را بسته و حاضر نیستند به اینها کمک کنند.

مقتدایی تاکید کرد: پس بازنمایی شکست تمدن غرب و بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی در دورانی که غرب در افول است موضوعی مهم و کمیسیون امنیت ملی نسبت به این موضوع حساس است که البته این ابعاد مختلف دارد یک بخشی از آن برنامه ریزی درات مدت و کوتاه مدت است یک بخشی به فرهنگ عمومی مربوط است که در حوزه دیپلماسی عمومی پیش می بریم یک بخشی از آن رسانه ها است که اگر صحنه های همدلی و کمک مردم و حضور ایثارگرانه در بیمارستانها را نشان دهند برای غرب الگو  شود فرهنگ اسلامی دیپلماسی عمومی مردم یعنی مردم ما با مردم دنیا باید یک فرصت آفرینی در عصر کرونا و پسا کرونا داشته باشیم و از این فرصت برای فرصت آفرینی بین المللی متمرکز شویم.

 

موج رسانه ای غربیها در خصوص قرار داد ۲۵ ساله ایران و چین یکی از دروغهای بزرگ است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص قرارداد 25 ساله ایران و چین گفت: الان رسانه های غربی یک موج شدید رسانه ای را دنبال می کنند که به مردم بگویند که کشور از دست رفت این یکی از دروغ های بزرگی است که در حال شکل گرفتن است اصل قضیه این است که چینی ها به جهت قدرت اقتصادی که در دنیا پیدا کرده اند که در خود اروپا، امریکا و ژاپن و همه دنیا سرمایه گذاریهای عظیمی انجام دادند قدرت اقتصادی بالایی پیدا کرده اند و شعار سرمایه برو بیرون در چین مطرح است، چین نیاز دارد سرمایه های خود را بیرون دهد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای گذشته در بالاترین رده های کشوری گفته اند نیازمند جذب سرمایه هستیم آقای روحانی هم در ابتدا عمدتا تمرکزشان این بود که مشکلات کشور را با جذب سرمایه حل می کنم صدها هیات رفتند و آمدند آخرش هم هیچ چیزی جذب نشد بد عهدی های اروپا هم بود.

مقتدای بیان کرد: حالا اروپایی ها در کنار امریکایی ها دارند فشار می آورند که نه تنها سرمایه ای درون ایران نیاید ایران نفت هم نفروشد که سرمایه به صفر برسد چینی ها سیاست جاده ابریشم را دنبال می کنند از قدیم هم بوده الان می خواهندجاده ابریشم نوین را داشته باشند جمهوری اسلامی ایران یک پیام داد به چین در سالهای گذشته که آماده ایم برای این جاده ابریشم منتها یک خواسته داشتیم که ایران وسط جاده ابریشم قرار گیرد که نفت را هم صادر کنیم از طریق لوله کشی به قیمت روز نفت بفروشیم نگرانی چینی ها این است که در آینده چون رشد بالایی دارند نتوانند انرژی تامین کنند نفت کم بیاورند پس برای آنها جذابیت دارد از طرفی اگر نفت را از طریق دریای چین به آنها بدهیم نگران شیطنک امریکایی ها هستند.

وی گفت: ما از طریق خشکی می توانیم نفت را به چین بفرستیم بنابراین ایران از این جهت برای آنها جذابیت دارد و یک همکاری دوجانبه است این است که در رسانه ها گفته می شود یک قرار داد 25 ساله بسته اند ایران را فروخته اند یک دروغ است چون تا الان یک بیانیه مشترک بین دو رئیس جمهوری وجود دارد بیانیه هم معنا دارد غیر از این یک پیش نویسی را ما تهیه کردیم و در اختیار طرف چینی قرار دادیم داریم اینها را به هم نزدیک می کنیم.

ایننماینده مجلس عنوان کرد: چرا 25 سال برای این که یک برنامه راهبردی داشته باشیم و بدانیم که برای نفت و محصولات مشتری داریم، چین هم الان و هم در آینده نفر اول اقتصاد دنیا است نباید این فرصت را از دست بدهیم مثلا اگر چینیها در ایران هتل سازی کنند یک درصد گردشگران چینی که کم هم نیستند کل گردشگری و منابعی که بدست می آوریم متحول می شود. کره، سنگاپور مالزی با سرمایه گذاریهای خارجی پیش رفتند البته سرمایه گذار آنها غربیها بودند ما چون غرب با ما بد تا کردند دیگر نمی توانیم به غرب اعتماد کنیم می آییم به سمت تجارت با کشورهایی که پیرامون ما هستند اصل قضیه این است هرچه غیر از این می گویند دروغ است ضمنا تا الان هیچ قراردادی نوشته نشده نکته دیگر این که هر قراردادی هم در کشور بسته شود مجلس شورای اسلامی باید تایید کند.

 

 وی در خصوص این سوال خبرگزاری علم و فناوری که برخی خانواده ها از کرونا آسیب دیده اند دولت و مجلس برنامه ای برای آنها در نظر گرفته است یا نه گفت: این موضوعی پراهمیت است از یک طرف کسانی که اسیر کرونا شدند برخی خانواده آسیب دیده اند که باید کمیته امداد،  بهزیستی هم مجموعه های دولت مثل مجموعه های بازنشستگان کمکهای لازم را انجام دهند اما واقعیت این است که تا الان این موضوع در مجلس شورای اسلامی طرح موضوع بعنوان یک موضوع رسمی در قالب یک طرح یا یک لایجه ای که از سوی دولت آمده  باشد نبوده چون زمان زیادی از شروع مجلس هنوز نمی گذرد.

مقتدای گفت: اما در خصوص این که آیا این موضوع از تریبون مجلس پخش شد بله تعدادی از همکاران ما که نطق داشتند یا تذکر داشتند این را مطرح کردند حتی در تذکرات کتبی این را مطرح کردیم اما تا الان کار ویژه ای انجام نشده است.

 نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اما این نوید را باید بدهم که مجلس نسبت به موضوع کرونا و پسا کرونا حساسیت دارد همان طور که تاکید داریم اقتدار و همدلی ملی ناشی از فرهنگ اسلامی ایرانی در قضیه کرونا باید برجسته سازی شود و همان طور که فرصتهای بین المللی در زمینه دیپلماسی عمومی را باید مورد توجه داشته باشیم در زمینه دیپلماسی پزشکی هم باید ما ورود پیدا کنیم چون الان برخی از کشورهای پیرامون ما نیازمند هستند که هیاتهای پزشکی برای آنها بفرستیم.

 

مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی هر چه بیشتر به آسیب دیدگان کرونا طرحها و برنامه هایی را در آینده ارائه خواهد کرد

وی افزود: و از آن طرف در داخل هم نیازمند هستیم که جهش در تولید تجهیزات پزشکی اتفاق بیفتد، بهره گیری از ظرفیت آموزش و دیپلماسی آموزشی در پزشکی اتفاق بیفتد و از سوی دیگر در داخل باید نهضت یا روند فعال کمک به آسیب دیدگان از کرونا را بعنوان یک ضروت امروز جامعه مورد توجه قرار دهیم مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی هر چه بیشتر به آسیب دیدگان کرونا طرحها و برنامه هایی را در آینده ارائه خواهد کرد.

 وی در خصوص این سوال که در بخش جهش تولید تاکید کردید در خصوص روشها یا داروها که در داخل کشور تولید می شود هم ظاهرا مشکلاتی وجود دارد، گفت: راستی آزمایی باید بشود مرکز آن دانشگاه علوم پزشکی وزارت بهداشت و درمان است اگر مشکلی باشد بعنوان نماینده در خدمت دارندگان دارو یا روشهای برای پیگیری هستیم.

 انتهای پیام/

 معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰:۱۹

شناسه خبر: 89045

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب