تردیدها در میزان انتشار ویروس کرونا در هوا

ذرات تنفسی در هوایی با سرعت معمولی یک محیط داخلی بسیار ریز بوده ( ۵ میکرونی و یا کمتر ) می تواند تا چندین و چند متر حرکت کند و به سادگی بیماری را منتقل نماید. همچنین ذکر شده که این ذرات ریز و سبک هستند (شبیه به دود سیگار)، می‌توانند در هوا معلق باشند و شخص دیگری آن را استنشاق کند و بیمار شود .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، جدیدترین یافته دانشمندان نگرانی جامعه بشری را درپی داشته و علیرغم اینکه تاکنون هوا در انتقال ویروس کووید 19 چندان مورد توجه نبود، حال نتایج تحقیقات چیزی خلاف آن را نشان داده است .

دانشمندان در خصوص انتقال ویروس کرونای جدید از طریق هوا عنوان کرده اند که این ویروس می تواند با تنفس انسان تا 10 متر و حتی بیشتر منتقل شود، هرچند پیش از این سازمان بهداشت جهانی گفته بود به علت سنگین بودن ویروس کرونا بوسیله سرفه، عطسه و یا صحبت کردن به سرعت روی سطوح و زمین می نشیند و هوا چندان در انتقال بیماری نقش بسزایی ندارد .

لیدیا موراواسکا یکی از 239 دانشمندی که نظری خلاف سازمان بهداشت جهانی را بیان کرده اند، با اشاره به تحقیقاتی که داشته تصریح کرد که تنفس شخص آلوده در هنگام صحبت کردن می‌تواند قطرات ویروسی کوچک در هوا را فراتر از فاصله فیزیکی یک متر و نیم  منتشر کند .

گفته شده که ذرات تنفسی در هوایی با سرعت معمولی یک محیط داخلی بسیار ریز بوده ( 5 میکرونی و یا کمتر ) می تواند تا چندین و چند متر حرکت کند و به سادگی بیماری را منتقل نماید. همچنین ذکر شده که این ذرات ریز و سبک هستند (شبیه به دود سیگار)، می‌توانند در هوا معلق باشند و شخص دیگری آن را استنشاق کند و بیمار شود .

پس از این اظهارنظرها سازمان بهداشت جهانی خواهان انجام تحقیقات بیشتر برروی انتقال ویروس کرونای جدید در هوا شده است تا ابعاد مختلف آن مشخص شود .

در صورت در نظر گرفتن این موضوع، روش‌های انتقال برای کنترل ویروس می‌تواند به طرز چشمگیری تغییر کند .

 

منبع: Clinical Infectious Diseases

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89060

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب