افزایش پایش حیات وحش و دام در مناطق حفاظت شده چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از افزایش پایش کارشناسان برای شناسایی و جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک حیات وحش و دام‌های اهلی در مناطق حفاظت شده استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ، شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری  گفت: کارشناسان دامپزشک حفاظت محیط‌زیست استان با حضور در منطقه حفاظت شده و پارك ملي تنگ صياد، نسبت به پایش حیات‌وحش و معاينه دام‌هاي اهلي موجود در منطقه اقدام کردند. 


وی افزود: این اقدام برای پيشگيري و مبارزه با بيماري‌هاي مشترك دام‌هاي اهلي و حيات وحش و با توجه به حضور دام‌هاي كوچ‌رو در مناطق و همچنين شيوع بيماري تب برفكي در برخي از دامداري‌هاي استان، صورت گرفته است.

احمدی تاکید کرد: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده تاکنون موردي از ابتلاي دام‌هاي اهلي بازديد شده در مناطق به بيماري مشاهده نشده است.

وی اذعان داشت: در اين بازديد دامپزشكان توضيحات لازم و بهداشتي جهت پيشگيري از انواع بيماري هاي مشترك دام‌هاي اهلي و حيات وحش به دامداران و مرتعداران ارایه کردند.

بيماري تب برفكي (FMD) كه در زبان محلي يا بومي طبقه، نيز گفته مي‌شود نوعي بيماري ويروسي است كه باعث تلفات در دام‌هاي جوان و كاهش توليد و خسارت اقتصادي بالا در دام‌ها مي‌شود و علائمي نظير ايجاد زخم و تاول در دهان و سم‌ها دارد و بهترين راه مبارزه با آن در ايران واكسيناسيون دام‌ها به صورت منظم و دوره‌اي است.
 

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱:۲۰

شناسه خبر: 89092

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب