خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد:

در سال جاری نسبت مصارف به منابع بانکی بالانس است

طبق آمار های جدید منتشر شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی ایران نظارت با بر سپرده ها و اعطای تسهیلات بانکی افزایش یافته و این دو مولفه در سه ماهه اول سال جاری در وضعیت تعادل قرار دارند که این امر می تواند سبب کاهش برخی فشار های مالی در کشور شود

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، بانک به عنوان یکی از مهم ترین اعمال کننده های سیاست های پولی در سیستم مالی و بانکی هر کشوری محسوب می شود و برای حضور پررنگ در این رقابت مجبور است سیاست های خاصی را در پیش بگیرد.

رسالت عمده بانک ها بر این اصل استوار است که پول های سرگردان مردم را جمع آوری کرده و آن را تحت عنوان تسهیلات در اختیار بخش های مختلف اقتصادی قرار دهد تا به صورت هدفمند و جامع در توسعه و پیشرفت منابع سهیم باشد، از طرفی نیز مصارف بانکی باید متعادل با منابع باشد تا وجوهی که از محل منابع جمع آوری شده است در جایی سرمایه گذاری شود که علاوه بر کسب بازدهی مازاد بر هزینه منابع در سریع ترین زمان ممکن در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رسالت بانک ها برای سپرده ها و تسهیلات

در بانکداری تجهیز منابع از اهمیت خاصی برخوردار است به همین دلیل کار هایی نظیر جذب منابع در نقدینگی، مدیریت نقدینگی بانک، میزان اعطای تسهیلات و برآورد هزینه ها و درآمد های عملیاتی بانک ها تاثیر بسزایی در امر تجهیز دارد بنابراین بانک ها باید از میزان سپرده های خود به عنوان منابع و میزان ارائه تسهیلات و مصارف آگاهی بالایی داشته باشند.

در بانک ها عمده هزینه ها صرف پرداخت سود به سپرده ها می شود و درآمد آن ها از طریق اعطای تسهیلات حاصل می شود. بانک ها به عنوان بنگاه اقتصادی به دنبال سود بیش تر و بازگشت مصارف جهت پاسخگویی به خارج شدن منابع با سرعت بیش تر می باشند، پس یکی از مهم ترین شاخص هایی که مدیریت منابع و مصارف بانکی را به تصویر می کشد نسبت تسهیلات به سپرده است.

آمار های بانک مرکزی در خصوص نسبت تسهیلات به سپرده

اخیرا آماری از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی منتشر شده است که نشان می دهد میزان مصارف بانکی  یا  تسهیلات پرداختی بانک ها با منابع بانکی، یعنی سپرده ها معادل بوده است. در صورت وقوع این اتفاق و تداوم آن برای ماه های آتی، می توان انتظار کم شدن بخشی از فشاری که از طریق افزایش نقدینگی در کشور ایجاد شده است کمتر شود.

بر اساس جدیدترین آمار بانک مرکزی نسبت تسهیلات به سپرده بعد از کسر سپرده قانونی، در سه ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد منفی را تجربه کرده است پس بر این اساس بانک‌های کشور در شاخص عملکردی نسبت مصارف به منابع خود، کارنامه موفقی داشته ‌اند.

 وجود بازارهایی نظیر سکه و طلا و اخیرا بورس و بازدهی بالای آن ها موجب کاهش منابع بانکی در بانک ها شده است و این امر، نگرانی هایی را به وجود آورده است. گزارش های  منتشر شده نشان می دهد میزان نرخ سود در بازار بین بانکی کاهشی بوده است، همچنین تصمیم هماهنگ بانک ها در رعایت سقف نرخ سود برای سپرده ها( 15 درصد) از عقیده کارشناسان، عاملی برای روند کاهشی منابع بانک ها، به خصوص در بخش منابع بلندمدت بوده است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی می گوید: نمودار ها در سال 1398، تداوم روند افزایشی مصارف به منابع بانک ها را نشان می دهد و همچنین میزان سپرده های مردم نزد سیستم بانکی در پایان سال 1398 نسبت به پایان سال 1397 با 32 درصد رشد به مبلغ 2411000 میلیارد تومان (دو هزار و چهارصد و یازده هزار میلیارد تومان) رسیده است.

رشد سپرده ها در شرایط کنونی اقتصاد کشور موید این نکته است که هنوز اعتماد برای سپرده گذاری نزد بانک ها وجود دارد و بسیاری از مشتریان به دلیل مزایایی نظیر، کم ریسک بودن سرمایه گذاری در بانک ها، حفاظت از منابع خود و استفاده از خدمات متنوع بانکی، سرمایه خود را در نظام بانکی حفظ می کنند

آمار سپرده ها در استان زنجان

براساس آمار بانک مرکزی در پایان فروردین ماه سال جاری استان زنجان میزان 171596 میلیارد ریال سپرده و 152511 میلیارد ریال سپرده، پس از کسر سپرده قانونی و 132725 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار داشته مردم قرار داده است که حدود 87 درصد مقدار سپرده را شامل می شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۷:۲۵

شناسه خبر: 89191

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب