نوجوانانی که دیر می‌خوابند بیشتر به آسم و آلرژی دچار می‌شوند

نوجوانانی که ترجیح می‌دهند تا دیروقت بیدار مانده و در عوض صبح‌ها نیز دیرتر از خواب بیدار شوند، در مقایسه با سایرین بیشتر در خطر ابتلا به بیماری آسم و انواع آلرژی قرار دارند. مطالعه بر روی بهترین ساعت خوابیدن همواره یکی از موضوعات مورد علاقه محققان فیزیولوژی انسان بوده است.

براساس یک مطالعه‌ جدید نوجوانانی که ترجیح می‌دهند دیر بخوابند و دیرتر از خواب بیدار شوند، در مقایسه با افرادی که زودتر می‌خوابند و از خواب بیدار می‌شوند، بیشتر در معرض آسم و آلرژی هستند. به نظر می‌رسد علائم آسم به شدت با ساعت بیلوژیکی بدن مرتبط است؛ اما این اولین مطالعه‌ای است که می‌گوید چگونه برنامه خواب فردی بر خطر آسم در نوجوانان تأثیر می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس دیلی، محققان می‌گویند این مطالعه اهمیت زمان خواب را برای نوجوانان افزایش می‌دهد. این تحقیق توسط دکتر«سوبابراتا مویترا»، از بخش پزشکی ریوی در دانشگاه آلبرتا کانادا، انجام شده‌است. وی اظهار داشت: «آسم و بیماری‌های آلرژیک در کودکان و نوجوانان در سراسر جهان شایع است و شیوع آن در حال افزایش است.می‌دانیم برخی از دلایل این افزایش مانند قرار گرفتن در معرض آلودگی و دود دخانیات است اما هنوز باید اطلاعات بیشتری کسب کنیم.»

آسم و آلرژی در نوجوانانی که دیر می‌خوابند شایع‌تر است

خواب و هورمون خواب «ملاتونین» آسم را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بنابراین می‌خواهیم ببینیم ترجیح نوجوانان برای دیر بیدار ماندن  یا زود خوابیدن می‌تواند در خطر آسم آنها نقش داشته باشد. آنها دریافتند که احتمال ابتلا به آسم در نوجوانانی که دیر می‌خوابند حدود سه برابر بیشتر است که در مقایسه با افرادی که ترجیح می‌دهند زودتر بخوابند. آنها همچنین دریافتند خطر ابتلا به رینیت آلرژیک در مقایسه با خواب زود هنگام و خواب دیر هنگام دو برابر بیشتر است.

دکتر «مویترا» می‌افزاید:« نتایج ما نشان می‌دهد که بین زمان خواب ترجیح داده‌شده و آسم و آلرژی در نوجوانان ارتباط وجود دارد. ما نمی‌توانیم مطمئن باشیم که بیدار ماندن دیر باعث آسم است، اما می‌دانیم که هورمون خواب «ملاتونین» در افرادی که دیر می‌خوابند، اغلب از همگام‌سازی خارج است. این به نوبه خود می‌‌تواند در واکنش آلرژیک نوجوانان تأثیر بگذارد.»

«می‌دانیم کودکان و نوجوانان در این عصر به خاطر استفاده از موبایل‌ها، تبلت‌ها و سایر دستگاه‌های سرگرم‌کننده، دیروقت به خواب می‌روند. کشفیات جدید می‌تواند سبب شود کودکان به کاهش زمان استفاده از گجت‌های تکنولوژیک تشویق شوند و به طور کلی زندگی خود را بهتر تنظیم کنند. داشتن دانش کافی در مورد مضرات دیر خوابیدن، می‌تواند به اجتناب از ابتلا به انواعی از بیماری‌ها جلوگیری کند.»

محققین در تلاش هستند با شناخت بیشتر این موضوع و ادامه آزمایشات روی نوجوانان سیزده یا چهارده ساله، به راهی برای کاهش عوارض دیر خوابیدن و خطرات ابتلا به بیماری آسم و سایر بیماری‌های آلرژیک دست یابند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89198

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
آنافیلاکسی

اگر آلرژی غذایی دارید این قرص جدید به کمک شما می‌آید!

بعضی از افراد که به آلرژی‌های شدید مبتلا هستند، وقتی درمعرض چیزی قرار می‌گیرند که نسبت به آن آلرژی دارند، دچار واکنشی به‌نام آنافیلاکسی می‌شوند که در نتیجه‌ی آن، سیستم ایمنی موادی شیمیایی در بدن آزاد می‌کند که این شرایط می‌تواند به شوک آنافیلاکسی منجر شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب