خبرگزاری علم و فناوری

روایت مجله نیچر از مستندی درباره مریم میرزاخانی+عکس

مریم میرزاخانی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ (۱۲ مه ۱۹۷۷) در تهران به دنیا آمد. پدرش احمد میرزاخانی مهندس برق و رئیس هیئت مدیره مجتمع آموزشی نیکوکاری «رعد» بود. پدر مریم میرزاخانی اهل طالقان استان البرز می‌باشد. او با اتمام تحصیلات ابتدایی با شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد وارد دبیرستان فرزانگان تهران شد.

«مریم میرزاخانی» در سال 2014 به برندگان جایزه فیلدز ریاضیات پیوست. این یک اتفاق بسیار مهم بود. زیرا بخاطر تعصبات کمیته برگزارکننده و فشارهای اجتماعی تا آن روز هیچ زنی موفق به کسب این جایزه نشده‌ بود. لحظه کسب این جایزه توسط «مریم» تغییر مهمی در تاریخ ایجاد کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیچر، به تازگی اولین فیلم بلند میرزاخانی به نام «Secrets of Surface George's Csicsery» ساخته شده‌است. این فیلم نشان می‌دهد که او به عنوان یک زن ریاضی‌دان چگونه تمامی محدودیت‌های اعمال شده را شکست می‌دهد. «میرزاخانی» همچنین اولین ایرانی بود که توانست این جایزه را کسب کند. این فیلم در کنار این افتخارات «میرزاخانی» همچنین به مرگ نابه‌هنگام او در‌ اثر سرطان در سال 2017 در سن 40 سالگی را به نمایش گذاشته است.

مریم میرزاخانی اولین زنی که موفق به کسب جایزه فیلدز (نوبل ریاضیات) شد

این فیلم تاریخچه میرزاخانی را برسی می‌کند و مصاحبه ای را با دانش آموزان و معلمانی که او در مدرسه تیزهوشان در تهران داشت، انجام می‌هد. او اوایل علاقه خاصی به ریاضیات نشان نمی‌داد و قصد داشت نویسنده شود. ولی بعد‌ها استعداد شگفت‌انگیز او در حل معادلات ریاضی توجه همگان را جلب کرد.

در سال 1994 او و بهترین دوستش «رویا بهشتی»  که اکنون ریاضیدان در دانشگاه واشنگتن است، به عنوان اولین زن نمایند‌گان ایران در المپیاد بین المللی ریاضی شناخته شدند. میرزاخانی در این المپیاد یک امتیاز عالی کسب کرد. عملکرد استثنایی او باعث شد او به یک شهرت ملی تبدیل شود و سایر دختران ایرانی را به تحصیل ریاضیات الهام بخشد.

او از دانشگاه صنعتی شریف در تهران فارغ التحصیل شد و  برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به دانشگاه هاروارد در کمبریج سفر کرد. میرزاخانی در پایان نامه خود یك مسئله اصلی ریاضی را در مورد منحنیهای روی سطوح ریمان حل كرد. موضوعی که طی ۱۵۰ سال کسی نتوانسته بود آن را حل کند.

مریم میرزاخانی (۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۶ – ۲۳ تیر ۱۳۹۶) ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و اولین ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89247

مطالب مرتبط :
خدا

مقاله جدید Nature : افرادی که به خدا باور دارند توانایی بیشتری در درک الگوهای طبیعی دارند

مطالعه جدیدی که از سوی محققان دانشگاه جورج تاون در مجله Nature Communication به چاپ رسیده است ارتباط میان یادگیری ناخودآگاه و باور به خدا را مورد بررسی قرار داده است. محقق ارشد این پژوهش «آدام گرین»، در این باره می‌گوید: «باور به خداوند که درجهان دخیل است و نظم را برقرار می‌سازند، عنصر اصلی و ریشه‌ای ادیان جهانی است.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب