اهمیت ارائه طرح و برنامه هدفمند مداخلات شهرهای تاریخی با درک و شناخت کافی

آن چیزی که در فرآیند احیاء و بازآفرینی موثر و مهم تلقی می‌شود، توجه به موضوع مدیریت است. مدیریت فرآیندی که مشارکت صاحبان منافع که در حقیقت همان شهروندان را شامل می شود به رسمیت بشناسد و پایبندی عملی به این حقوق شهروندی را ضمانت کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، سعید زحمت کشان، از فعالان حوزه مدیریت شهری و میراث فرهنگی در یادداشتی به فرآیند مداخلات مربوط به شهرهای تاریخی پرداخت که در ادامه جهت مطالعه خوانندگان و علاقه مندان ارائه خواهد شد:::

عدم تناسب سرعت تغییر و تحولات مناطق مختلف مرتبط با شهرها نسبت به گذشته به ویژه در شهرهای تاریخی که متولیان آن، صرفاً در حال تلاش برای حفظ و صیانت کالبدی از آنها هستند و به نوعی قلب تپنده شهرهای تاریخی که در روزگار خود از فعال ترین قسمت از شهر بودند به دلیل عدم توجه مناسب به جریان زندگی و لزوم به وجود آوردن پویایی زندگی اجتماعی به عنوان اولین عامل حیات‌بخش، باعث به وجود آمدن مسائلی شده است که حل آن ها نیازمند تغییر رویکرد و تعریف فرآیند احیا و بازآفرینی این مناطق طبق یک طرح و برناخه ای هدفمند می ‌باشد.

آن چیزی که در فرآیند احیاء و بازآفرینی موثر و مهم تلقی می‌شود، توجه به موضوع مدیریت است. مدیریت فرآیندی که مشارکت صاحبان منافع که در حقیقت همان شهروندان را شامل می شود به رسمیت بشناسد و پایبندی عملی به این حقوق شهروندی را ضمانت کند.

 موضوع احیاء و بازآفرینی شهرهای تاریخی زمانی مطرح است که ما با قطع شدن تداوم جریان زندگی ساکنان بومی و نامناسب بودن کیفیت محیطی منطبق بر ارزش‌ها و اصالت ها مواجه باشیم که پیامدهای ناشی از آن نیز در ساختارهای فیزیکی و اجتماعی بروز خواهد کرد.

ارزش هایی که در شهرهای تاریخی وجود دارد نیازمند شناخت کافی متخصصان و صاحبنظران معماری و شهرسازی نسبت به آن است که وحدت و اصالت این شهرها، با مصادیق اجزای تشکیل دهنده آن ها و ارتباط آن ها با یکدیگر معنا و معرفی می گردد که به نوعی نشان‌دهنده هماهنگی ذهنی و مهارتی پدیدآورندگان این آثار ارزشمند  چه در آفرینش و چه در تداوم تاریخی آن است.

در حال حاضر، متاسفانه به دلیل مشکلات مربوط به اقتصاد و تاثیر آن بر شهروندان و رشد شتابان شهرنشینی و همچنین عدم تداوم سنت نو به نو شدن و به روز شدن شرایط زندگی، باعث شده است که در روند ساکن شدن اقشار کم درآمد و ناتوان در شهرهای تاریخی اتفاقات ناخوشایندی را شاهد باشیم که تصویر ذهنی نامناسبی از زندگی در شهرهای تاریخی و بافت های منحصر به فرد آن شکل بگیرد. در چنین شرایطی است که به دلیل وجود افراد کم‌توان و همچنین دلایل دیگری چون مالکیت‌های مشاع، قوانین نامناسب حقوقی در زمینه تملک، اختلافات قانونی، تناقضات و عدم هماهنگی بین دستگاهی نیز موجب کند شدن روند رو به مطلوب در جهت مناسب شدن شرایط زندگی و بهره برداری از  بافت و بناهای شهرهای تاریخی ‌شود.

وقتی صحبت از تجدید حیات و سرزندگی شهرهای تاریخی می شود با در نظر گرفتن منافع شهروندان به ویژه ساکنین بومی اصیل و یا شهروندان ساکن متعهد به ارزش های مربوط به آن، اقشار مختلف از جمله سرمایه گذاران، می توانند نقش ایفا کنند که حضور تعریف شده آن ها مفید به واقع ارزیابی می شود. البته، موضوع سرمایه‌گذاری در شهرهای تاریخی با موانعی روبرو است که رفع این موانع جهت جذب سرمایه ها در روند احیاء و بازآفرینی، می تواند در توجه به عوامل مختلفی از جمله تاثیرگذاری در افکار عمومی و اعتماد بخش خصوصی به حضور در این مناطق، جلوگیری از سوداگری های نامتعارف و آسیب زا، ارائه خدمات مربوط به زیرساخت‌ها، ارائه تسهیلات ویژه دولتی، جذب سرمایه در کنار جذب سرمایه گذار، ارائه راهکار مناسب مربوط به جایگذین کردن یا تامین منافع از دست رفته مالکان به سایر نقاط شهر، ایجاد تعادل میان منافع شخصی و عمومی، خارج کردن حوزه نفوذ منافع شهرهای تاریخی از شخص یا یک مجموعه به منافع عمومی شهروندان، مطرح کردن قانون حمایت از میراث فرهنگی به عنوان یک حقوق عمومی و ... شامل و خلاصه می‌شود.

رویکرد های مداخله در شهرهای تاریخی در مقیاس های مختلفی نظیر حفاظت مطلق، مرمت و بهسازی، بازسازی، نوسازی، بازآفرینی، نوزایی قابل توجه و مطرح است که همواره دستگاه های مختلف مجموعه مدیریت شهری مانند ادارات میراث فرهنگی با نگاه غالب حفاظت محور یا شهرداری ها با نگاه غالب توسعه محور و ... همراه است که مدیریت تغییر این نوع نگرش ها با هدف بهره برداری از ارزش های نهفته و آشکار بافت و بناهای تاریخی در متن شهر، می‌تواند به سرانجام مطلوب تری برسد.

بهترین نوع نگرش نسبت به مداخله به مولفه های مختلف زمینه ای و فرا زمینه ای بستگی دارد که دستیابی به آن، نیازمند درک و شناخت کافی از آن به منظور ارائه طرح و برنامه ای هدفمند به جهت بهره برداری بهتر و بیشتر از شهرهای تاریخی است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۷:۵۴

شناسه خبر: 89283

مطالب مرتبط :
تخت جمشید

حفاظت بهتر با مستندنگاری آثار صخره ای

نشست تخصصی مستندنگاری محوطه‌ها، بناها و آثار تاریخی با رویکرد آثار صخره ای با حضور کارشناسان و متخصصین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، برگزار شد.

آموزش مجازی

نقش فضای مجازی در ناآرامی های جامعه

در دورانی که ایران اسلامی زیر شدید ترین تحریم های بین المللی و جنگ های روانی پیچیده در فضای مجازی قرار گرفته است، مدیریت این حوزه خصوصا در فضای مجازی و اشراف اطلاعاتی بر آن مانع پیشبرد اهداف دشمنان خواهد شد.

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي

مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان گفت؛

۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است/ رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران"

آرش اخوان طبسي مدير كل آموزش فني و حرفه اي استان اصفهان در پنحمين روز از هفته ملي مهارت و در مراسم رونمایی از تمبر اختصاصي "اصفهان پایتخت مهارت ايران" ضمن اشاره به ظرفیتها و اقدامات این اداره کل در خصوص مهارت آموزی، گفت: ۲۰۰ مورد از ۶۰۰ مورد صنایع دستی ثبت شده در جهان مختص اصفهان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
داریوش نیک آئین
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۸:۰۶

با سلام جناب آقای زحمتکشان خدا قوت مثل همیشه بسیار عالی و جامع بود

اشتراک گذاری مطالب