معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی:

​پژوهش موتور محرک اقتصاد و توسعه در تمامی جوامع است / استفاده از قشر دانشگاهی و علمی برای توسعه استان

​حسینی واشان با بیان اینکه پژوهش موتور محرک اقتصاد و توسعه در جوامع پیشرفته و در حال توسعه است، گفت: یکی از ویژگی­های بارز شرکت‌های دانش‌ بنیان توسعه علمی-پژوهشی و ارتقای فناوری‌های پیچیده و کارآمد جهت تولید ثروت است.

سید جواد حسینی واشان در گفتگو با خبرگزاری علم و فن آوری از خراسان جنوبی با بیان اینکه  مطابق ماده ۱ قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌ بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، مصوب سال ۱۳۸۹اظهارداشت: «شرکت‌ها و موسسات دانش  بنیان، شرکت یا موسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان به‌ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود.

شرکت‌های دانش بنیان حلقه­های واسط میان ایده‌های تجاری،تولید و ارتقای فناوری اند

معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بر گسترش شرکت های دانش بنیان تاکید واروانی داند، گفت: شرکت‌های دانش بنیان به نوعی حلقه­های واسط میان ایده‌های تجاری و تولید و ارتقای فناوری هستند.

وی با اشاره به نقش شرکت های دانش بنیان در صنعت خراسان جنوبی ادامه داد: امروزه یکی از مشکلات اساسی بسیاری از کارخانجات و صنایع کشور و استان، قدیمی بودن تجهیزات، فرسوده بودن و ناکارآمدی است که باعث افزایش هزینه­های تولید می­شود.

نقش قشر علمی و دانشگاهی در توسعه مهم و اساسی است

حسینی واشان تاکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان می­توانند با ارائه ایده‌های نو و قابل پیاده‌سازی علمی توسط پژوهشگران و قشر علمی و دانشگاهی، در مسیر تبدیل به فناوری‌های کاربردی و سطح بالا باعث تحول شوند.

وی با بیان اینکه گاهی اوقات یک شرکت دانش بنیان ممکن است بدون حضور فیزیکی باعث تحولات عظیمی در جامعه شوند،یادآورشد: تعداد شرکت­های دانش بنیان فعال در استان خراسان جنوبی بیش از 80 شرکت است، با توجه به دانشگاهی بودن و فرهنگی بودن این استان، انتظار می­رود تعداد این شرکت­ها به سرعت افزایش یابد و باعث افزایش رونق اقتصادی استان شوند.

 معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی تاکید کرد: با توجه به نامگذاری امسال بنام جهش تولید از طرف مقام عظمای ولایت انتظار می­رود شرکت­های دانش بنیان بعنوان موتور محرک فعالیت­های استان با ارائه فناوری­های جدید، ایده­های خلاقانه در شرایط کرونا و محدودیت­ها موجود باعث افزایش کارایی تولید و زمینه تحول در کسب و کارهای خرد و کلان شوند.

پژوهش موتور محرک اقتصاد و توسعه در تمامی جوامع است

حسینی واشان با اشاره به نقش پژوهش در توسعه استان نیز تاکید کرد: پژوهش موتور محرک اقتصاد و توسعه در تمامی جوامع پیشرفته و در حال توسعه است ولی متاسفانه هنوز این باور در جامعه ما وجود ندارد و اهمیت لازم به مباحث پژوهشی و یافته­های پژوهشی داده نمی­شود. وی ادامه داد: اگر این باور در جوامع تقویت شود و مدیران دستگاه­های اجرایی و صنایع تولیدی از پژوهش­های کاربردی حمایت و از نتایج آن استفاده نمایند زمینه تحول فراهم خواهد شد.

تمامی صنایع تولیدی نیازمند پژوهش درجهت ارتقاهستند

معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تمامی صنایع تولیدی نیازمند پژوهش درجهت ارتقا، به روز بودن و قابل رقابت بودن با رقیبان هستند، گفت: در صورتی که صنایع از پژوهش­های جدید بهره­برداری لازم را نداشته باشند بسرعت میدان رقابت را به رقیبان داخلی بویژه رقیبان خارجی خواهند باخت زیرا تکنولوژی­های جدید باعث افزایش راندمان تولید و کاهش هزینه­های تولید می­شوند.

 

وی تاکید کرد: یکی از ویژگی­های بارز شرکت‌های دانش‌ بنیان توسعه علمی-پژوهشی و ارتقای فناوری‌های پیچیده و کارآمد جهت تولید ثروت است.

حسینی واشان به جایگاه شرکت­های دانش بنیان در عرصه های مختلف اشاره و بیان داشت:

امروزه شرکت­های دانش بنیان در تمامی زمینه­ها بین المللی، صنایع مختلف مکانیک، برق، ساختمان، سازه، فناوری اطلاعات، کشاورزی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی و ... فعال هستند.

وی ادامه داد: در شرایط کرونایی جامعه، مطمئنا شرکت های دانش بنیان و موسساتی که از تکنولوژی جدید استفاده می نمایند در رقابت برنده خواهند بود.

حسینی واشان عنوان کرد: در بعضی از علوم مانند فناوری اطلاعات، شرکت­های دانش بنیان بسرعت جایگاه ویژه ای در جامعه پیدا نموده اند و ارتقا یافتند که این می بایست در سایر زمینه­های علمی نیز مورد توجه قرار گیرند .

معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی افزود: لازمه حمایت ویژه مسئولین به لحاظ حمایت مادی و معنوی در جهت توسعه تا به زودی میزان وابستگی به جوامع خارجی کاهش یابد و به مرز صادرات در بسیاری از صنایع برسیم.

استفاده از علم نوین در جهت توسعه صنایع کشور

وی ادامه داد: همانگونه که در بحث کرونا شاهد بودیم در حالی که بسیاری از کشورهای اروپای و آمریکا دست به راهزنی ماسک و اقلام دارویی زدند ولی با تلاش شبانه روزی شرکت ها دانش بنیان کشور، و فعالیت گروه های جهادی بسرعت نیازهای کشور تامین شد و کمترین اخلال در این زمینه در کشور رخ داد و این روند در بحث پزشکی و سایر حوزه­ها می بایست بسرعت توسعه یابد.

معاون علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید خراسان جنوبی تاکید کرد: پژوهش، فناوری نوین و شرکت­های دانش بنیان زمینه ساز تحول در جوامع هستند و هر گونه غفلت و یا بی توجهی می­تواند باعث کندی سرعت حرکت و غقب ماندن خواهند بود.

انتهای پیام/ ک/ ۹۹/ت

زمان انتشار: سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 89349

مطالب مرتبط :
جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا

به همت بسیج فرهنگیان کشور برگزاری می شود؛

جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا

​جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا به سازمان بسیج فرهنگیان و با حضور دانشجویان ، معلمان، مدیران مدارس، دانش آموزان برگزار می شود.

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) مطرح کرد؛

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، با اشاره به توزیع بسته های غذای گرم که در دهه ولایت و روز غدیر خم انجام می شود، گفت: کووید۱۹ یک بیماری تنفسی است که از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا کرده اما آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب