تخمین جدیدی از سن کائنات و به چالش کشیده شدن نظریه «بیگ بنگ»+عکس

حرکت فرار کهکشانها برای ما به منزله یک ساعت شنی کیهانی ، برای تاریخ بندی کائنات است. سرعت دور شدن این کهکشانها متناسب با فاصله‌ای است که از ما دارند. مطالعات پیشین در خصوص سن کائنات نسبت به مدل های قبلی اعداد متفاوتی را ارائه می کردند و جدال هایی علمی برانگیختند. حالا به نظر می رسد مطالعات جدید به این بحث های علمی خاتمه داده است.

سال گذشته اخترشناسان نظریه‌ی جدیدی را درباره سن جهان اعلام کردند. آن‌ها مدعی بودند که سن جهان چند صد میلیون سال کم‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی است. این نظریه باعث بحث و گفتگوی زیادی در بین مردم شد. در برخی از محافل حتی صحبت از به زیر سوال رفتن نظریه انفجار بیگ بنگ شنیده می‌شد. با این حال، مشاهدات جدید در مورد قدیمی‌ترین نور جهان که توسط تلسکوپ کیهان شناسی «آتاکاما» در شیلی صورت گرفته است، تخمین سن جهان را به حدود 13.8 میلیارد سال بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Iflscience، برای محاسبه سن جهان ستاره‌شناسان «الگو‌های مایکروویو کیهانی» را بررسی کردند. این الگو‌ها تابش‌های به‌جا مانده از بیگ بنگ است که از زمانی که جهان فقط ۳۸۰ هزار سال قدمت داشت باقی مانده است. با تخمین مسافتی که این نور برای رسیدن به زمین طی کرده بود، می‌توان سن جهان را تعیین کرد.

فرضیه‌های جدید درباره سن جهان چه می گویند؟

این عدد توسط تیم ماهواره‌ای «پلانک» در سال 2013 پیشنهاد شده بود. «استیو چوی»، محقق پسادکترا از دانشگاه «کورنل»، می‌گوید: «بررسی‌های ما بر روی نو‌ر‌های قدیمی بیگ بنگ نشان داده است که تخمین تیم ماهواره‌ای پلانک درست بوده ‌است.» خوشبختانه، تصویر بهبودیافته جدید از اولین نور جهان به دانشمندان کمک فراوانی کرده ‌است. «سوزان استاگ»، محقق اصلی این پژوهش، می‌گوید: «ماهواره پلانک نیز همین نور را اندازه گیری کرده بود.»

تصاویر زیر که توسط تلسکوپ کیهان شناسی آتاکاما به ثبت رسیده است، پهنه‌ای معادل ۲۰ میلیارد سال نوری را به تصویر می‌کشد و شامل پرتوهای نوری می‌شود که از ۳۸۰ هزار سال پس از وقوع انفجار بیگ بنگ ساطع شده است.

«سیمون آئولا»، کیهان‌شناس معروف، می‌گوید که عدم مطابقت این مطالعات با نظریه حرکات کهکشان‌ها که در سال 2019 منتشر شد، احتمال وجود فیزیک ناشناخته را ممکن می‌کند. این مطالعه جدید اطلاعات زیادی را درباره تاریخچه عصر کیهان و حتی شاید برخی از قانون‌های فیزیکی ناشناخته به‌ ما می‌دهد. محققان امیدوارند با ادامه بررسی این‌ داده‌ها اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار عموم مردم درباره سن جهان قرار دهند.

طبق نظریه انفجار بزرگ ، جهان آغازی داشته است. این آغاز که همان لحظه انفجار اولیه بوده است، حدودا ۱۳.۸ میلیارد سال پیش رخ داده. ستاره‌ها و کهکشانهایی با میلیاردها سال نوری فاصله توسط تلسکوپ‌ها رویت شده اند. پس مسلما باید عمر جهان مساوی یا بیشتر از عمر این ستاره‌ها باشد.

برای تعیین این مقدار باید فاصله کهکشانهای دوردست را بدانیم ولی ژرفای کیهانی بر ما نامعلوم است و اندازه گیری فاصله کهکشانها بسیار مشکل می‌باشد. تمامی شک و تردیدها پیرامون برآورد عمر عالم ، ناشی از شک و تردیدهایی است که در اندازه گیری این فاصله‌ها وجود دارد. امروزه برای اندازه گیری سن کائنات ، از سه روش مختلف استفاده می‌شود. که هرسه تقریباً به نتیجه مشابهی می‌رسند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶:۰۳

شناسه خبر: 89399

کلید واژه‌ها:
مطالب مرتبط :
چرا فضا یک خلاء است؟

چرا فضا یک خلاء است؟

فضا یک خلاء تقریباً کامل و پر از حفره های کیهانی است. و به طور خلاصه، گرانش مقصر این مساله است. اما برای درک واقعی خلاء در جهان مان، باید لحظه ای وقت بگذاریم تا بفهمیم خلاء واقعاً چه هست - و چه نیست.

ستاره نوترون

رفتار خشونت‌آمیز ستاره‌ها

جریان گسترده ای از ستاره های جاری شواهدی از تاریخ خشونت آمیز راه شیری است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب