رودخانه عجیب و غریب از لجن سیاه

این رودخانه عجیب و غریب از لجن سیاه در آریزونا کاملاً واقعی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، در 15 ژوئیه سال 2020 ، آنچه شبیه به آبراه خشک معمولی است توسط یک گرد و غبار بیماری آلود لجنی سیاه مشغول یادآور سم کارتون مضر ، Hexxus از آخرین بارش جنگلی FernGully بود.

دریاچه the Canada del Oro Wash در آریزونا با این رسوب هیولا شناخته شده مسدود شد. بعد از آن مقامات آریزونا گفتند که یک طوفان کوچک زمانیکه Bighorn Fire در این نزدیکی طغیان کرد ، بوده است.

ویدئویی دلخراش که توسط مقامات شهرستان Pima در توییتر منتشر شده است توسط یک کارمند سابق فیلمبرداری شده که لجن سریع در حال حرکت همراه با تیره و خاکستر و دوده را ضبط کرد.

 

تصور می شد بقایای سوختن Bighorn Fire توسط رعد و برق آتش گرفته شده است. این آتش سوزی از 5 ژوئن بیش از 48377 هکتار (119.541 هکتار) پارک ملی در منطقه ای که اکوسیستم های متنوعی از کاکتوس های ساگوارو گرفته تا جنگل های کاج و صنوبر را در بر گرفته است ، درگیر شده است و این در حالیست که تحت کنترل قرار گرفته است و آتش سوزی هنوز کوههای کوهستان کاتالینا را می سوزاند.

در حالی که اگر حیات وحش به اندازه کافی پس از آتش سوزی چشم انداز خود را نداشته باشد این آتش سوزی باران های آینده را خطرناک می کند.

 

مقامات شهرستان Pima در توییتر خود نوشتند: "آتش سوزی مانند آتش Bighorn Fire زمین را خنثی ، بی ثمر و قادر به جذب آب نمی کند." "حتی یک باران سبک می تواند سیل و گل و لای های ویرانگر ، غالباً با کمی هشدار را ایجاد کند."

 

آتش باعث تغییر ساختار خاک می شود و ماده معدنی را آزاد می کند و مواد مغذی مانند فلزات و سموم را آزاد می کند که معمولاً از آب خارج نمی شوند و ساختار جدید خاک سپس آب را دفع می کند.

 

مرکز تحقیقات آب کالیفرنیا USGS توضیح می دهد: "برای ایجاد جریان بقایای حوضه های سوخته ، بارندگی بسیار کمتری به طول می انجامد." "در جنوب کالیفرنیا نیز به همان اندازه 7 میلی متر (0.3 اینچ) بارندگی در مدت 30 دقیقه باعث جاری شدن مواد زاید شده است."

 

با از بین رفتن پوشش گیاهی که خاک را در جای خود نگه می دارد ، خاکستر و زمین شل به پایان می رسد که آبراهه های خنک کننده را خسته می کند. این میزان اکسیژن محلول را کاهش می دهد ، در حالی که افزایش مواد مغذی باعث رشد سیانوباکتری ها و جلبک ها می شود که حتی اکسیژن بیشتری نیز به خود اختصاص می دهد.

 

فقدان اکسیژن ؛ موجودات نظیر ماهی ، خرچنگ و سایر حیوانات وحشی آبراه را خفه می کند و منجر به کشته شدن جمعی مانند مواردی می شود که پس از تابستان های بی سابقه 2019-2020 در استرالیا در آتش سوزی ها دیده می شد.

 

اگر ماهی و سایر حیوانات وحشی به نوعی از همه اینها جان سالم به در ببرند ، ممکن است در اثر گرسنگی از مرگ تلف شوند و نتوانند غذای خود را ببینند چون بی آبی باعث کاهش دید می شود و گیاهان آبزی و جلبک های نوری را که برای فتوسنتز کردن نیاز دارند ، گرسنه می کند.

 

اسلایدهای رسوبی همچنین می توانند راه خود را به داخل سدها ببندند و آب آشامیدنی ما را تهدید کنند ، و برای مقابله با سیستم های تصفیه گل و لای را خیلی ضخیم می کند.

هنگامی که زباله های بزرگ جامد نیز به لجن سریع در حال حرکت می رسند ، به فرسایش هر چیزی در مسیر جریان کمک می کند از جمله بی ثبات کنندگی جاده ها و مسیرها و ایجاد خطر در زیرساخت های تصفیه آب.

 

در گزارشی USGS توضیح داده: "جریانهای آهسته سریع و بسیار مخرب که بر اثر بارندگی شدید ایجاد می شود یکی از خطرناکترین خطرات پس از آتش سوزی است.

"جریان های آوار می توانند پوشش گیاهی را محاصره کنند و زهکشی ها را مسدود کنند و سازه های آسیب دیده و جان انسان را به خطر بیندازند."

 

پل مکینرنی ، اکولوژیست از CSIRO و همکارانش در مقاله ای با عنوان The Conversation توضیح دادند که استفاده از موانع رسوب و سایر اقدامات کنترل فرسایش ممکن است بتواند اندازه این اسلایدهای رسوبی را محدود کند. اطمینان از آب و هوای مجدد آبراهها در طولانی مدت نیز می تواند کمک کند.

 

"اما این وقایع می تواند به تأثیر چندین دهه منجر شود. در بعضی موارد جمعیت ماهی هرگز بهبود نمی یابند" ،گفته ی زیست شناس Baumgartner به The Guardian با اشاره به آتش سوزی سال 1939 که باعث نابودی جمعیت ماهی ها در رودخانه لاچان استرالیا شد.

 

البته محدود کردن تغییرات آب و هوایی ناشی از آتش سوزی می تواند راه نهایی برای کاهش وقوع چنین لجن های رسوبی باریک باشد.

 

 اما شاید ، مانند Hexxus ، ما عاشق لجن های سمی خود هستیم.

 

مترجم: حسین استواری

منبع: science alert

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89496

مطالب مرتبط :
۰۲۰

در سخنرانی به مناسبت عید قربان مطرح شد؛

اشارات راهبردی رهبر معظم انقلاب به پیشرفت های علمی کشور

رهبرانقلاب:ایجاد محدودیت و جلوگیری از پیشرفت کشور بخصوص در بعد علمی» هدف میان‌مدت آمریکایی‌ها است.

جهش کوانتومی

انتقال کوانتومی میان ذرات ماده

آنچه که آخرین تحقیقات به دست آمده ، انتقال کوانتومی بین ذرات ماده است و اندازه گیری الکترون ها که می تواند به اتصال محاسبات کوانتومی با نوع الکترونیکی سنتی تر کمک کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
حسن
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۶:۱۸

بسیار عجیب و عالی بود.

اشتراک گذاری مطالب