علم و فناوری گزارش می دهد:

برگزاری کنکور در گیر و دار تناقضات کمیسیون آموزش یا ستاد کرونا؟

تعویق چند باره زمان برگزاری کنکور، مصاحبه های متناقض نمایندگان مجلس در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و تصمیم ستاد ملی کرونا همگی عواملی هستند که کوچکترین اقدامشان در بر روح و روان کنکوری ها تاثیر خواهد گذاشت که شاید مسیر زندگیشان را نیز تغییر دهد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، در حالی که مدت زمان کمی برای شروع آزمون های سراسری دانشگاه ها مانده است، هر روز زمزمه هایی ازتعویق یا برگزار نشدن آزمون ها  می شنویم که این ها باعث سردرگمی و بلاتکلیفی در بین داوطلبین شده که بیش از یکسال برای موفقیت در این آزمون برنامه ریزی کرده اند که در صورت ادامه دار بودن این روند، اثر تنش های روحی و روانی در داوطلبین به مراتب مخرب تر از کرونا خواهد بود.

روز گذشته خبری از سوی علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به نشست فوق العاده شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی با حضور وزیر علوم و معاونانش اشاره کرده و اظهار داشت:‌ تصمیم مجلس ورود به موضوع اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس ماده ۴ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و مراکز آموزش عالی کشور صریح دانسته و گفت: سنجش در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته بر اساس آزمون متمرکز از دروس تخصصی مقطع کارشناسی و تأثیر معدل داوطلب در رشته‌های مرتبط توسط وزارتین انجام می‌شود که این ماده مورد اصلاح قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس یازدهم پیگیری می‌کند، افزود: براساس قانون، در کنکور سراسری مجوزهایی صادر شده که ۸۵ درصد صندلی‌های وزارت علوم بدون برگزاری کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی تکمیل شود؛ بنابراین کنکور فقط برای ۱۵ درصد صندلی‌های رشته‌ها و دانشگاه درجه یک برگزار می‌شود.

منادی‌سفیدان تصریح کرد: حذف کامل کنکور در همه مقاطع در دستور کار کمیسیون آموزش قرار دارد و تاکنون نیز مقدماتی برای آن در کمیسیون اندیشیده شده است.

اما حجت الاسلام احمدحسین فلاحی امروز در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا این چنین اظهار داشته است که کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هیچ صحبتی در باره حذف کنکور ارشد ۹۹ مطرح نکرده و بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون خبری در این باره دریافت نکردم.

و جالب تر اینکه مصاحبه فرهاد ویس کرمی نماینده خرم آباد و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس یازدهم در خصوص طرح دو فوریتی برای لغو کنکور ارشد گفته است: طبق توافقی که در کمیسیون آموزش با وزارت علوم انجام گرفته، اصل بر برگزاری کنکور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است که البته در عین حال تابع تصمیم ستاد کرونا هستیم و اگر ستاد کرونا تشخیص دهد که برگزاری آزمون مناسب نیست و مشکل ایجاد می کند آن گاه تصمیم دیگری گرفته خواهد شد.

ویس کرمی افزود: کمیسیون آموزش و وزارت علوم میل به تغییر زمان برگزاری کنکور در هر سه مقطع ندارد، بر همین اساس هنوز تصمیمی در کمیسیون برای تهیه طرح دو فوریتی برای لغو کنکور ارشد و یا دو مقطع دیگر گرفته نشده است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین توضیح داد: جلسات علنی مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه در هفته جاری برگزار نمی شود. لذا اگر قرار بر تهیه طرح دو فوریتی برای لغو کنکور ارشد باشد باید این طرح در آخرین جلسه مجلس در هفته گذشته یعنی در روز چهارشنبه اول مرداد در بین نمایندگان توزیع و امضا گرفته می شد که این کار صورت نگرفت. کما اینکه یک روز قبل از آن هم کمیسیون آموزش جلسه ای داشت و اصلا در این باره بحثی صورت نگرفت.

این ها چکیده خبر دو فوریتی لغو آزمون ارشد بود که هر کدام از اعضای کمیسیون موضع گیری های ناهماهنگ از هم ارائه دادند.  این گونه اقدامات زیبنده کمیسیون آموزش مجلس نیست که اینگونه شتاب زده و لجام گسیخته در خصوص آزمون های دانشگاهی تصمیم گیرد. تصمیمی که می تواند سرنوشت جوانان کشور را به طور اساسی با مشکل روبه رو کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۳:۵۵

شناسه خبر: 89581

مطالب مرتبط :
کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد؛

ایران به جمع ۵ کشور دارای دانش ساخت واکسن کرونا پیوست + فیلم

بر اساس اعلام وزیربهداشت ، ایران با تلاش محققان خود توانسته است به جمع معدود کشورهایی بپیوندد که مراحل اولیه آزمایش این واکسن را با موفقیت پشت سر گذاشته و قرار است در روزهای آینده آزمایشات آن وارد مرحله تست انسانی شود.

ورود شرکت های داخلی برای ساخت واکسن ویروس کرونا

نامه کاروزان به مسئولان ستاد کرونا خوزستان

فراخواندن تمام کارورزان پزشکی به بیمارستان ها کار اشتباهی است

کارورزان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در نامه اى خطاب به ستاد مبارزه با کرونای استان خوزستان اعلام کردند: فراخواندن تمام کارورزان پزشکی به بیمارستان ‌ها مورد اعتراض ما بوده و خواستار اصلاح وضعیت حضورمان هستیم.

کنکور

عضور کمیسیون آموزش مجلس:

تصمیم گیری درباره کنکور بدور از اغراض سیاسی انجام شود

تصمیم گیری درباره این موضوع مهم که سرنوشت میلیون ها نفر با آنها گره خورده است، در شرایطی کاملا کارشناسی، بدور از اغراض سیاسی و با نظر مستقیم متخصصان اصلی این حوزه صورت گیرد.

سنتن

ایجاد مراکز داخلی معتبر برای پذیرش مقاله در کشور

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: باید به دنبال تاسیس مراکز و موسسات معتبر با استاندارد‌های مشخص برای پذیرش مقالات باشیم که شاید کشور‌های دیگر هم در این زمینه از ما تبعیت کنند.

۳

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

ایجاد مشکل برای اجرای طرح تحول سلامت در صورت کمبود منابع مالی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفته است که طرح تحول سلامت اگر با كمبود منابع مالى مواجه شود، دچار مشكلاتى مى شود؛ البته در اجراى اين طرح نيز اشكالاتى وجود دارد و نمى توان بگوييم كه صد درصد كارها درست بوده است، و بحث هايى در نظام پرستارى و مامايى و كسانى كه در حوزه پيراپزشكى خدمت رسانى مى كنند، وجود دارد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب