انگور سیاه؛ داروخانه‌ای معجزه‌گر

شاید خیلی از ما ، از انگور با تفسیر میوه ای بهشتی، فقط درکی از طعم بی نظیر یا داشتن املاح آهن، در ذهنمان نقش می بندد. اما این میوه، داروخانه ای طبیعی و معجزه گر است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس ، میوه انگور  میوه های است که در سرتاسر جهان انواع آن می روید.. انگور یکی از بهترین منابع طبیعی «گلوکز» و «فروکتوز» است. علاوه بر قندها، دارای «اسید تارتاریک»، «اسید مالیک» و مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و آهن و حاوی ویتامین هایی مانند A، B۱، B۲، B۶ و C است.

«فاطمه شفیعی» کارشناس ارشد تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز،  در مورد این میوه بهشتی می گوید: شاخص ترین  ترکیبات موجود در انگور که از نظر علمی شواهد اثبات شده ای مبنی بر مفید بودن آنها وجود دارد شامل آنتوسیانین ها، کاتچین ها، رزوراترول، اسید فنولیک و پروسیانیدین ها است که این ترکیبات در قسمت های مختلف انگور وجود دارد.

این متخصص تغذیه می افزاید:  «رزوراترول» در انگور قرمز خواص ضدسرطانی و ضدالتهابی دارد. این ترکیبات به علت پیوند خاصی که با DNA برقرار می کند و با اثر مهاری بر روی بعضی از بدخیمی ها، نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به سرطان های مختلف به ویژه سرطان پوست دارد. از سویی دیگر طبق تحقیقات رزوراترول موجود در انگور باعث کاهش پلاکت های موجود در بافت مغز بیماران دچار آلزایمر شده و نقایص نورونی وابسته به سن مثل زوال عقلی را کاهش می دهد.

وی ادامه می دهد: مطالعات نشان می دهد که انگور به دلیل اینکه منبع سرشار از آنتی اکسیدان ها است، می تواند در خنثی کردن بسیاری از اکسیدان هایی که در نتیجه تابش اشعه فرابنفش بر بدن ایجاد می شود نقش به سزایی داشته باشد و از این طریق از بروز سرطان پوست به ویژه در افرادی که بیشتر در معرض آفتاب هستند، پیشگیری کند.

فاطمه شفیعی در ادامه بیان می دارد : مطالعات نشان می دهد انگور به ویژه انگور قرمز به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان های فراوان می تواند اثرات مفیدی بر روی بیماران مبتلا به «هیپرلپیدمی» و اختلال عروقی داشته باشد. مطالعات نشان داده که دریافت عصاره انگور قرمز که سرشار از پلی فنول ها است طی ۶ ماه سبب افزایش LDL،TG  و کاهش HDL شده و سطح مارکرهای التهابی را کاهش می دهد.

او ادامه می دهد: همچنین انگور قرمز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها می تواند از اکسیداسیون LDL در خون که اثر بسزایی در پیشرفت بیماری قلبی عروقی دارد، جلوگیری کند. شواهد نشان می دهد که انگور تاثیر چشمگیری در پیشگیری از فشار خون دارد.

این متخصص تاکید می کنده : انگور همچنین می تواند موجب افزایش تولید «سرتونین»، «نورآدرنالین» و «دوپامین» در مغز شود و از بروز افسردگی جلوگیری می کند.

مطالعات نشان می دهد که ویتامین C و B۶ در تبدیل اسیدآمینه «تریپتوفان» به «سروتونین» ضروری هستند. انگور یکی از منابع سرشار از این دو ویتامین است و از این طریق نیز سبب افزایش سروتونین و کاهش بروز افسردگی می شود.

مواد موجود در انگور با محافظت بدن در برابر تخریب های اکسیداتیو، از ابتلا به بیماری های سیستم عصبی چون پارکینسون جلوگیری می کند.

او تایید می نماید که بر طبق مطالعات مختلف می توان گفت که انگور مجموعه ای از ترکیبات مفید، همراه با اثرات مفید بر سلامت انسان است.


گزارش از مهر آفرین وثوقی
انتهای خبر/

زمان انتشار: سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳:۴۱

شناسه خبر: 89596

مطالب مرتبط :
۲۲۵۸۵۵

انگور چراغ روشن استان سمنان؛

سمنان| باغات مدرن انگور شاهرود؛ ثمره تجربه و دانش روز

در کنار تجربیات لازم در حوزه باغداری، دانش به روز و کافی هم می تواند بهره وری و کیفیت نهایی محصولات را ارتقا و رشد دهد.

سهرابی

جهش فارس در دریافت مجوز افتا

در سال جهش تولید، برای ایجاد کار و یا ثبات شغلی، نیاز به هموار کردن مسیرهای سخت و گرفتن مجوزهاست و فارس توانست پس از پایتخت در گرفتن مجوز فعالیت افتا گام بلندی در این خصوص بردارد.

برنج قهوه ای

فواید برنج قهوه‌ای که از آن بی‌خبریم!

برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید فواید بسیار زیادی دارد که توصیه می شود همه افراد به ویژه بیماران مبتلا به دیابت این نوع برنج را در سفره غذایی خود جای دهند.

چربی شکمی

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

چربی‌های شکمی را جدی بگیرید/ افراد با وزن طبیعی نیز دارای چربی شکمی هستند

کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر خلاف باور بسیاری از مردم عنوان می کند: در افرادی که وزن طبیعی دارند نیز، چربی شکمی سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلفی می شود.

سردشت

لزوم توجه به ظرفیت های گردشگری سردشت/بستر صادرات انگور سیاه از مرز کیله سردشت مهیا شده است

فرماندار سردشت:این شهرستان در جذب گردشگر جایگاه مطلوبی ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب