خبرگزاری علم و فناوری

رتبه بندی ۲۰۲۰ لایدن منتشر شد

نخستین بار نام دانشگاه زنجان در رتبه بندی لایدن

رتبه بندی لایدن که یکی از رتبه های معتبر دنیا محسوب می شود بر اساس ۴ معیار اصلیِ مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ نام دانشگاه زنجان را در بین ۱۱۷۶ دانشگاه برتر جهان و ۳۶ دانشگاه برتر ایران قرار داد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، رتبه بندی لایدن یک نظام رتبه بندی بر پایه کتاب شناختی است که از سایت وب آف ساینس (web of science) استخراج می گردد. این رتبه بندی از سال 2007 شروع به کار کرده و بر اساس 8 و اخیرا بر اساس 9 شاخص دانشگاه ها را رتبه بندی می کند.

رتبه بندی لایدن چیست؟

رتبه بندی لایدن به نسبت سایر رتبه بندی های دنیا مانند تایمز، سایماگو، کیو اس، شانگهای و ... تمرکز فراوانی بر تاثیر استنادات علمی دارد و همین موضوع سبب شده است که تعداد بیشتری از دانشگاه های آمریکا در این رتبه بندی قرار بگیرند.

در رتبه بندی های تایمز و شانگهای اغلب عملکرد دانشگاه ها در یک شاخص تجمیعی متشکل از آموزش و جذب منابع مالی بررسی می شود و یا نظام رتبه بندی تایمز در بخشی صرفا بر اساس نظر سنجی و شهرت دانشگاه ها، آن ها را رتبه بندی می کند.

وضعیت دانشگاه های ایران در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

رتبه بندی لایدن در سال 2018 دانشگاه ها را بر اساس 9 شاخص و 2 معیار کلیِ مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی بازه زمانی 2013 تا 2016 مورد بررسی قرار داده و نهایتا 23 دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی قرار گرفتند که به ترتیب اسامی آن ها عبارتند از: دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، پزشکی شهید بهشتی، علوم تحقیقات تهران، شهید بهشتی، صنعتی خواجه نصیر، اصفهان، گیلان، کاشان، پزشکی اصفهان، پزشکی شیراز، پرشکی تبریز، پزشکی مشهد، بوعلی سینا و شهید باهنر کرمان می باشد.

سنجه ارزیابی مرجعیت علمی یا همان تاثیر علمی از شاخص هایی مانند مقالات 1% برتر، مقالات ۵ % برتر، مقالات 10% برتر و مقالات 50% و سنجه ارزیابی دیپلماسی علمی نیز از شاخص هایی مانند همکاری بین‌المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر، گرفته شده است.

در سال 2019 اسامی 26 دانشگاه در رتبه بندی لایدن به چشم می خورد که به ترتیب اسامی آن ها عبارتند از: دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر، علوم‌پزشکی تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، علوم پزشکی، شهید بهشتی، واحد علوم و تحقیقات آزاد اسلامی، صنعتی خواجه نصیر، اصفهان، علوم پزشکی تبریز، گیلان، کاشان، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی اصفهان، شهید باهنر کرمان، بوعلی‌سینا، رازی، سمنان و دانشگاه پیام نور می باشد.

رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۲۰

اما این رتبه بندی در سال 2020 با اعمال تغییراتی، دانشگاه های دنیا را در 20 شاخص و 4 معیار کلیِ مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در بازه زمانی 2015 تا 2018 مورد بررسی قرار داده است که با این وجود رشد قابل توجهی در نمودار تعداد دانشگاه های ایران دیده می شود به طوری که 36 دانشگاه ایران در این رتبه بندی جای گرفته اند.

به گزارش ISC محمد جواد دهقانی سرپرست ISC در تشریح دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی گفت: دسترسی آزاد به انتشارات از شاخص­های تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز تشکیل می­شود و همچنین تنوع جنسیتی نیز شامل شاخص­های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نیست، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) می­باشد.

وی ادامه داد: نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا برای دانشگاه های حاضر در نظام رتبه بندی خود، رتبه ای واحد محاسبه نمی کند از این رو یکی از ویژگی های رتبه بندی لایدن این است که به دانشگاه های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تاثیر کلیه شاخص ها و وزن های مرتبط با آن ها است، اختصاص نمی دهد بلکه، لایدن برای کلیه دانشگاه ها در این شاخص ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.

در رتبه بندی لایدن در سال 2020، دانشگاه های تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، شیراز، تبریز، علوم پزشکی شهید بهشتی، شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، علوم پزشکی تبریز، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پزشکی مشهد، اصفهان، گیلان، علوم پزشکی شیراز، کاشان، علوم پزشکی اصفهان، سمنان، علوم پزشکی ایران، شهید باهنر کرمان، رازی، بوعلی سینا، پیام نور، ارومیه، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی مالک اشتر، مازندران، شاهرود، صنعتی سهند، زنجان، شهید چمران اهواز و یزد حضور دارند.

در اسامی دانشگاه های فوق الذکر نام دانشگاه زنجان برای اولین بار است که در این رتبه بندی دیده می شود و این نشان از فعالیت موثر و مفید هیئت علمی این دانشگاه در سال های گذشته دارد اما گفتنی است که علاوه بر دانشگاه زنجان، دانشگاه های علوم پزشکی ایران، ارومیه، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی مالک اشتر،  مازندران، شاهرود، صنعتی سهند، شهید چمران اهواز و یزد نیز برای اولین بار در این رتبه بندی جایگاهی برای خود باز کرده اند.

دانشگاه زنجان در مرجعیت علمی رتبه 1117، در دیپلماسی علمی رتبه 1163، در دسترسی آزاد به انتشارات رتبه 1164 و در معیار جنسیتی رتبه 1108 را کسب کرده است. به دلیل اینکه دانشگاه زنجان در سال های گذشته در این رتبه بندی جایگاهی نداشته، طبیعی است که رتبه ای را نیز کسب نکرده است.

وجود نام دانشگاه زنجان و برخی دانشگاه های دیگر حکایت از آن دارد که عملکرد دانشگاه های ایران در حال رشد بوده و همچنین در بین کشور های اسلامی نیز به لحاظ تعداد دانشگاه کشورمان همچنان رتبه نخست را دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸:۴۱

شناسه خبر: 89602

مطالب مرتبط :
دانشگاه علوم پزشکی تبریز

ارتقاء رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمینه علوم پزشکی و سلامت در رتبه بندی لایدن

رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در زمینه علوم پزشکی و سلامت در رتبه بندی لایدن ارتقاء یافت.

لایدن

در رتبه بندی جهانی «لایدن»

دانشگاه تبریز در حوزه های موضوعی در جمع برترین ها دنیا قرار گرفت

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریزگفت:در رتبه بندی جهانی لایدن در سال ۲۰۲۰؛ دانشگاه تبریز در حوزه های مختلف موضوعی از جمله در رشته های علوم فیزیکی، مهندسی، علوم ریاضیات و رایانه همچنان در جمع برترین ها دنیا قرار گرفته است.

ارتباط در فضای آزاد

علم و فناوری گزارش می دهد:

راه اندازی اولین ارتباط نوری در فضای آزاد در دانشگاه زنجان

محققان دانشگاه زنجان برای اولین بار در ایران به تکنولوژی ارتباط بی سیم یا ارتباط در فضای آزاد دست یافتند که نشر اطلاعات و امکان سوء استفاده در آن امکان پذیر نیست

تصویر حاوی صحنه های دلخراش

آیا کروناویروس جدید می‎تواند یک سوءاستفاده علمی باشد؟

هرچند مرگ حتی یک انسان نیز نباید نادیده گرفته شود ولی جای تعجب آنجاست که روزانه اخبار مختلفی از کشتار و جنایت‎ در اقصی نقاط جهان از مسلمانان روهینگیایی تا یمن و ... اصلاً دیده نمی‎شود و رسانه‎های وابسته به راحتی از کنار آنها می‎گذرند و هیچکس آمار روزشمار از آنها تهیه نمی‎کند؛ حال آیا می‎شود باور کرد که مرگ حدود هزار نفر در جهان باعث این همه سر و صداست آن هم معمولاً افرادی که بیماری زمینه‎ای داشته‎اند!

۴۸۵۴۵

علم و فناوری بررسی می کند ؛

تحلیل و بررسی دیپلماسی علمی ایران در سال‌های اخیر/آیا کشور ما قطب علمی خاورمیانه است؟

امروزه در دنیای مبادلات و ارتباطات، توجه به روابط علمی با سایر کشورها می‌تواند سرعت حرکت رشد و اقتدار علمی را ارتقاء و بهبود بخشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب