از فعالیت در حوزه درمان ناباروری تا تولید کارخانه‌ای سلول‌های خورشیدی

جهاددانشگاهی ‌آذربایجان شرقی با ترسیم اهداف بلند مدت برای خود فعالیت های خود را از درمان ناباروری آغاز کرده و در ادامه با تولید کارخانه ای سلول های خورشیدی در این زمینه نیز قدم گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی، دکتر جعفر محسنی، رئیس جهاددانشگاهی  آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران   با اشاره به پیشینه‌ تشکیل جهاددانشگاهی، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی با تدبیر معمار کبیر انقلاب در ۱۶ مردادماه ۱۳۵۹ تشکیل جهاددانشگاهی را اعلام کرد و جهاددانشگاهی پا به منصه‌ ظهور گذاشت.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی اظهار کرد: این نهاد انقلابی با توجه به نیاز مبرم کشور و با وجود تمامی مشکلات در راستای دور زدن تحریم‌های ظالمانه و اقتصاد مقاومتی و اتصال علم و صنعت توانست کارگاه تولید خمپاره را با همکاری دانشگاه تبریز و جهاد خودکفایی سپاه راه‌اندازی کند.

وی ادامه داد: منافقان کوردل با گزارش و اعلام زمان فعالیت این کارگاه باعث شدند رژیم بعثی این دانشگاه را مورد هدف قرار داده و بمباران کند؛ دانشگاه تبریز تنها دانشگاهی است که در طول قرون متمادی مورد هدف مستقیم نظامی قرار گرفته است؛ این حادثه موجب شهادت ۲۲ نفر از یاران و همکاران ما شد و دانشگاه تبریز را به مشهدالشهدای دانشگاه‌های کشور تبدیل کرد.

محسنی گفت: شاید ارتباط دادن صنعت و دانشگاه و برداشتن گام اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای جهاددانشگاهی باشد که توانست تولید را در دل دانشگاه نهادینه کرده و نشان دهد که دانشگاه‌های کشور می‌توانند در کنار علم، تولیدکننده موثر هم باشند، اما متأسفانه بمباران باعث شد این روند هم‌چنان مسکوت بماند؛ در صورتی که الگوی عملی و واقعی آن در دانشگاه تبریز وجود داشت، بعد از گذشت ۴۰ سال هنوز هم مشکل ارتباط علم با صنعت هم‌چنان مطرح است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری در راستای توزیع عدالت اجتماعی را از دستاوردهای مهم این نهاد انقلابی دانست و افزود: این مرکز به‌عنوان یکی از مراکز معتبر در استان برای رفاه حال عمده بیمارانی که جهت درمان از استان ما به سایر جاها مراجعه می‌کردند، ایجاد شد و در راستای تکمیل این مرکز به‌عنوان یکی از مراکز علمی ـ تخصصی، امکان تشخیص ژنتیک جنین قبل از انتقال را فراهم کردیم.

مرور دستاوردها و افتخارات

وی با اشاره به بهره‌گیری از دستگاه NGS در تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین، اظهار کرد: این دستگاه، تنها دستگاه موجود در شمال‌غرب بوده که در انحصار مرکز تشخیص درمان ناباروری جهاددانشگاهی است؛ این دستگاه می‌تواند به مادرانی که سقط مکرر دارند یا انتقال‌های ناموفق زیادی داشته‌اند، کمک مؤثری کند.

محسنی با یادآوری راه‌اندازی مرکز فناوری انرژی‌های نو اظهار کرد: راه‌اندازی مرکز فناوری انرژی‌های نو از جمله دستاوردهای مهم سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی بوده و گام‌های مؤثری در طراحی و تولید نیروگاه‌های خورشیدی برداشته شده است؛ این مرکز از مراکز مطرح در کل کشور است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی ادامه داد: جهاددانشگاهی استان با وجود این‌که در طول ۴۰ سال گذشته هیچ کمک مادی از استان دریافت نکرده، اما جزو سازمان‌های مؤثر و مورد توجه در استان بوده است. براساس نتایج نظرسنجی‌های ایسپا خدمات تخصصی مرکز درمان ناباروری و مراکز آموزشی جهاددانشگاهی جزو مراکز مطرح و فعال در استان هستند.

وی با اشاره به این‌که جهاددانشگاهی به‌عنوان یک مجمع علمی باید در مسائل روز جهت‌گیری داشته و اعلام نظر کند، افزود: ورود جهاددانشگاهی در شعارهای سال و در برگزاری نشست‌های تخصصی برای تفهیم و ارائه موضوع به جامعه چه در طرح گام دوم انقلاب و جهش تولید و چه در تولید محصولات استراتژیک نشان‌گر این است که جهاددانشگاهی به مسائل روز حساس بوده و همچنان پویا و قدرتمند در حال پیشروی است.

وی بر این موضوع که جهاددانشگاهی همیشه در مرز علم حرکت کرده است و پژوهشگاه رویان، ایران را به پنجمین کشور مطرح در حوزه سلول‌های بنیادی تبدیل کرده که این از برکات جهاددانشگاهی است، گفت: وظیفه خود می‌دانیم که با همه دستگاه‌های اجرایی و علمی، تعامل خوب و سازنده داشته باشیم و با ارائه طرح‌های پژوهشی مختلف تا جایی که ممکن باشد با همه صنایع در ارتباط هستیم و انتظار حمایت از مسوولان استانی را هم داریم.

محسنی ادامه داد: در حوزه مسائل مالی آن‌طور که باید از ما حمایت نمی‌کنند؛ در ۴۰ سال گذشته چند ریال صرف حمایت مستقیم مالی از جهاددانشگاهی شده است که انتظار دارید، خدمات ارزنده‌ای از این نهاد ببینید؟ هر چند که جهاددانشگاهی بدون وقفه به ارائه‌ خدمات ارزنده مشغول است.

تولید کارخانه‌ای سلول‌های خورشیدی

وی افزود: با توجه به این‌که جهاددانشگاهی استان در حوزه درمان ناباروری دارای امکانات تخصصی بسیار خوبی است و در این حوزه حرفی برای گفتن دارد، قطعاً اهداف آینده این سازمان در راستای توسعه پژوهشی و خدمات تخصصی در حوزه درمان ناباروری و بیماری‌های ژنتیکی خواهد بود؛ تولید کارخانه‌ا‌ی سلول‌های خورشیدی نیز از دیگر هدف‌های این سازمان در آینده است تا بتوانیم سلول‌های مورد نیاز در نیروگاه‌های خورشیدی را برای پایین‌تر آوردن قیمت تمام شده تأمین کنیم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی‌ بیان کرد: همچنین پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی می‌تواند یکی از پژوهشکده‌های مؤثر در کل کشور باشد و فعالیت آن محدود به منطقه خاصی نبوده و کل کشور و منطقه می‌توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند

انتهای پیام

زمان انتشار: جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸:۱۸

شناسه خبر: 89655

مطالب مرتبط :
خون بند ناف

افزایش ۳۲ درصدی ذخیره خون بند ناف در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: با وجود شرایط بحرانی شیوع کرونا در کشور، تعداد موارد ذخیره سازی خون بند ناف در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد رشد داشته است.

قلب

چاپ سه بعدی عضله قلب

محققان دانشگاه مینه سوتا آمریکا موفق به چاپ سه بعدی عضله پمپاژ خون در قلب از سلول‌های بنیادی پرتوان و یک ماتریس برون‌یاخته‌ای شده‌اند.

یادی از پژوهشکده رویان که با تولد حیوانات تراریخته به شهرت جهانی رسید

: معرفی پژوهشکده رویان

یادی از پژوهشکده رویان که با تولد حیوانات تراریخته به شهرت جهانی رسید

یادی از پژوهشکده رویان که با تولد حیوانات تراریخته به شهرت جهانی رسید

دکتر محسنی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی خبرداد

تسهیلات بانکی بدون بهره برای ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی از اعطای تسهیلات بانکی بدون بهره و تقسیط هزینه ذخیره سازی و نگهداری خون بند ناف نوزادان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب