تماشا کنید: تصویر جدید تلسکوپ هابل ناسا از تابستان در سیاره زحل

تلسکوپ فضایی هابل به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. تصویری از سیاره‌ی زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا در ۴ جولای ۲۰۲۰ گرفته شده است، هنگامی که این سیاره ۸۳۹ میلیون مایل دورتر از زمین قرار داشت. در این تصویر در نیم‌کره‌ی شمالی این سیاره تابستان است.

هابل ابری قرمز رنگ بر روی نیم‌کره‌ی شمالی مشاهده کرد که علت آن می‌تواند گرمای ناشی از نور خورشید باشد که یا گردش جوی را عوض کرده است و یا شاید یخ‌ها را از ائروسل‌های موجود در اتمسفر حذف کرده است. نظریه‌ی دیگری وجود دارد که گرمای ناشی از نور خورشید در تابستان در حال تغییر میزان تولیدی ابر فوتوشیمیایی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ناسا، هابل تعدادی طوفان‌های کوچک جوی در این سیاره پیدا کرد. این طوفان‌ها شاخصه‌های موقتی هستند که می‌آیند و می‌روند. بند‌های نیم‌کره‌ی شمالی زحل کاملا مشخص دیده می‌شود و به‌نظر می‌رسد تعدادی از آن‌ها سال به سال رنگ عوض می‌کنند.

تلسکوپ «هابل» زحل را در زمان تابستان این سیاره رصد کرد

اتمسفر این سیاره‌ی حلقه‌دار اکثرا از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است که در آن اثرهایی از آمونیا، متان، بخار آب، و هیدروکربن‌ها دیده می‌شود که به آن یک رنگ قهوه‌ای متمایل به زرد می‌بخشند. «امی سیمون»، بازرس ارشد از مرکز پرواز فضایی «گودارد» ناسا در «مریلند»، می‌گوید: «شگفت‌انگیز است که حتی در طی چند سال، ما شاهد تغییرات فصلی در زحل هستیم.»

این تصویر هم‌چنین به‌خوبی حلقه‌های متحدالمرکز زحل را نشان می‌دهد. این حلقه‌ها اکثرا از تکه‌های یخ، با اندازه‌هایی متغیر از دانه‌های کوچک گرفته‌ تا تخته‌سنگ‌های غول‌پیکر، تشکیل شده‌اند. این‌که این حلقه کی و چگونه تشکیل شده است هنوز یکی از بزرگ‌ترین اسرار کهکشان ما محسوب می‌شود. عقیده‌ی عموم بر این است که این حلقه‌ها هم‌سن خود سیاره (حدود 4 میلیارد سال) هستند و برخی دیگر معتقدند آن‌ها در عصر دایناسورها شکل گرفته‌اند.

زحل پس از مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید است. زحل یک گلوله گازی غول‌پیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد. چگالی این سیاره حدود یک‌هشتم زمین و کمتر از آب است. یک روز کامل در کیوان برابر ۱۰ ساعت و ۳۹ دقیقه در زمین و یک سال آن برابر ۲۹٫۵ برابر سال زمین است.

از آنجایی که مدار استوایی زحل تقریباً همانند زمین در ۲۷ درجه‌است، تغییرات زاویه سیاره نسبت به خورشید شبیه به زمین است و در این سیاره نیز همان چهار فصل مشاهده می‌شود. جرم سیاره زحل همانند مشتری از گاز است که بیشتر آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد. میزان اندکی هلیوم و متان در رده‌های بعدی گازهای تشکیل‌دهندهٔ سیاره قرار دارند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴:۰۵

شناسه خبر: 89665

مطالب مرتبط :
طوفان های تازه در سیاره مشتری!

مشاهده طوفان های جدید در سیاره مشتری در تصاویر جدید تلسکوپ هابل

این طبیعت انسان است که توسط ابرها و تمام اَشکال عجیبی که درون آن می چرخند مبهوت می شود، ولی ما مجبور نیستیم تنها به آسمان های زمینی محدود شویم. سیاره مشتری برخی از بهترین مناظر ابری را در منظومه شمسی ارائه می دهد و تصاویر جدید هابل، دلیل آشکار شدن طوفان های جدید و برخی تغییرات جالب توجه در طوفان های قدیمی تر را به خاطر ما می آورد.

بالگرد مریخی

تماشا کنید: نخستین هلی‌کوپتری که در مریخ پرواز خواهد کرد

ناسا طرح خود را برای پرتاب هلی‌کوپتری خودران با وزن کمتر از دو کیلوگرم به سوی مریخ،‌ رونمایی کرد. هلیکوپتری که به همراه مریخ‌نورد «استقامت» راهی مریخ شد. هدف ناسا از اعزام این هلی کوپتر به این ماموریت بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. از اینرو شکست یا موفقیت هلیکوپتر در برنامه های آتی این آژانس فضایی برای تولید نمونه‌های پیشرفته‌تر به منظور کاوش سریع مریخ و سیاره‌های دیگر تاثیر به سزایی خواهد داشت.

صدای مریخ

ناسا به زودی صدای مریخ را ضبط خواهد کرد+عکس

مریخ نزدیکترین همسایه زمین و چهارمین سیاره در منظومه شمسی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. سیاره بهرام مدت‌ هاست هدف مهمترین ماموریت های ناسا و سایر سازمان های فضایی بوده است. هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانی‌تر است.

۱۲۳۴

کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کردند:

کرونا جهش ژنتیکی پیدا کرده است/تنوع علائم بالینی کرونا

کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مازندران معتقدند: ویروس جهش ژنتیکی پیدا کرده و علائم بالینی آن هم متنوع تر شده که علاوه بر تب و سرفه که در زمستان دیده می شد ، اسهال و استفراغ و درد شکم هم در بعضی از افراد ایجاد می کند.

ماده تاریک

عکس روز آژانس فضایی اروپا

حلقه ماده تاریک در دست فضا!

آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویر باشکوهی از یک ساختار حلقه مانند که توسط تلسکوپ فضایی "هابل" ثبت شده، منتشر کرد.

تیتان

طرح رباتیک «دانشمند ایرانی ناسا» برای مطالعه قمر «تیتان» سیاره زحل+عکس

علی‌اکبر آقامحمدی،‌ محقق حوزه رباتیک در ناسا که پیش از این در شرکت معروف کوالکام نیز مشغول به فعالیت بوده است، در بیانیه آورده است: «ما اطلاعات بسیار محدودی در خصوص ترکیبات سطح این قمر داریم. سرزمین‌های صخره‌ای، دریاچه‌های متان مایع و کرایوولکانو (آتشفشان زیر اقیانوسی) از این جمله هستند. ما این ربات‌ها را برای مواجهه با همه این محیط‌ها بهینه‌سازی کرده‌ایم.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب