ناسا به زودی صدای مریخ را ضبط خواهد کرد+عکس

مریخ نزدیکترین همسایه زمین و چهارمین سیاره در منظومه شمسی است که در مداری طولانی‌تر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید می‌چرخد. سیاره بهرام مدت‌ هاست هدف مهمترین ماموریت های ناسا و سایر سازمان های فضایی بوده است. هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانی‌تر است.

ناسا پنج‌شنبه هفته گذشته مریخ‌نورد «پایداری» (Perseverance) همراه با یک هلی‌کوپتر به سوی مریخ ارسال کرد. این دو کاووشگر در مسیر سیاره سرخ، به فضایپیما «امید» امارات متحده و «تیانون-1» چین خواهند پیوست. هنگامی که این مریخ‌نورد در گودال «جزیرو» مریخ فرود بیاید (زمان مورد انتظار: 18 فوریه 2021)، به بررسی زمین‌شناسی اطراف و ارزیابی حیات گذشته‌ی مریخ می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Ifl science، برای اولین بار، دو میکروفون بر روی پرسویرنس وجود دارد که قرار است صدای فرود مریخ‌نورد بر روی سیاره‌ و هم‌چنین صدای کلی مریخ را ضبط کرده و به زمین بفرستد. استفاده از این صداها متفاوت خواهد بود، از تشخیص ترکیبات سنگ‌ها از روی صدایشان گرفته تا کمک به بررسی و مشکل‌یابی ابزار این مریخ‌نورد. اما شاید جالب‌ترین نکته این باشد که پس از مدت‌ها انتظار بشنویم که صدای خود مریخ چگونه است.

ممکن است به‌زودی قادر باشیم تا صداهای مریخ را بشنویم

بالگرد نظامی «اینجنیوئیتی» (Ingnuity) به عنوان اولین وسیله‌ی پروازی که به سیاره‌ای دیگر فرستاده می‌شود، نیز بر روی این فضاپیما قرار دارد. اما این پایان کار نیست. پیش‌ از این ناسا مریخ‌نوردهای «کنجکاوی» و «روح» را با موفقیت بر روی سیاره همسایه فرود آورده بود که اطلاعات قابل توجه‌ای به زمین مخابره کرده بودند.

تلاش برای شنیدن صدای مریخ آسان نبوده است. حداقل سه تلاش از سال 1999 برای فرستادن میکروفون به مریخ انجام گرفته که همگی ناموفق بوده‌اند. میکروفون‌های تعبیه‌شده در پرسویرنس (یکی در سیستم ورودی و فرود که بر روی بدنه قرار دارد و دیگری در دوربین کار گذاشته‌شده در سر آن) در داخل یک شی جعبه‌مانند با وزنی حدود 30 گرم قرار دارند.

این تصور که در فضا صدایی شنیده نمی‌شود کاملا درست نیست. صدا یک موج مکانیکی است و برای انتقال به یک ناقل نیاز دارد و در خلا صدا منتقل نمی‌شود. اما فضا کاملا خلا نیست و ذراتی در آن وجود دارند که می‌توانند صدا را انتقال دهند، مخصوصا در مکان‌های متراکم‌تر مانند اطراف سیاره‌ها.

مریخ نورد پایداری که پیش از این مارس ۲۰۲۰ نیز خوانده می‌شد شباهت‌های قابل توجه‌ای به سطح نورد کنجکاوی دارد. دلیل طراحی نزدیک به مریخ نورد کنجکاوی، کاهش خطر شکست مأموریت و صرفه جویی در بودجه و زمان توسعه است. چرخ‌های مریخ ۲۰۲۰ با عرض و قطر ۵۲٫۵ سانتیمتر، از جنس آلومینیوم، ضخیم‌تر و بادوام تر از چرخ‌های مریخ نورد کنجکاوی است.

مجموعاً ۲۳ دوربین در مریخ ۲۰۲۰ وجود دارد که ۵ دوربین بیشتر از مریخ نورد کنجکاوی است که نوید تصاویر رنگی و سه بعدی بیشتر از مریخ را می‌دهد. دوربین Mastcam-Z این مریخ نورد، قابلیت تصویربرداری استریوسکوپی به همراه زوم را نیز دارد که منجر به زاویه دید بازتر دوربین‌ها می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸:۱۲

شناسه خبر: 89704

مطالب مرتبط :
زحل

تماشا کنید: تصویر جدید تلسکوپ هابل ناسا از تابستان در سیاره زحل

تلسکوپ فضایی هابل به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. تصویری از سیاره‌ی زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا در ۴ جولای ۲۰۲۰ گرفته شده است، هنگامی که این سیاره ۸۳۹ میلیون مایل دورتر از زمین قرار داشت. در این تصویر در نیم‌کره‌ی شمالی این سیاره تابستان است.

زلزله مریخ

۴۵۰ زلزله در مریخ ثبت شد

نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد که منجر به بروز زمین لرزه می‌شود.

مریخ ۲۰۲۰

ناسا از مریخ‌نورد «مارس ۲۰۲۰» رونمایی کرد+عکس

ماموریت تاکنون نام‌گذاری‌نشده کاوشگر مریخ ۲۰۲۰ در ۴ دسامبر ۲۰۱۲ در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو توسط ناسا اعلام شد. در طراحی این مریخ‌نورد از طرح مریخ‌نورد کنجکاوی استفاده خواهد شد، اما بارهای ارزشمند علمی مختلفی را به همراه خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب