ویروسی خطرناک‌تر از کرونا که جان انسان‌ها را هدف گرفته است

آلاینده‌های میکروسکوپی در هوا به سیستم تنفسی، گردش خون، ریه‌ها، قلب و مغز آسیب می‌زند و هر سال حدود هفت میلیون نفر بر اثر ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل سرطان، سکته مغزی، بیماری قلبی و ریوی جان خود را از دست می‌دهند و حدود ۹۰ درصد از این مرگ و میرها در کشورهایی با میزان درآمد پایین و متوسط اتفاق می‌افتد.

براساس داده های منتشر شده روز سه شنبه، به گفته کارشناسان کیفیت هوای پایین بزرگترین خطر برای سلامتی انسان است. آلودگی هوا تقریباً دو سال امید به زندگی را برای هر مرد، زن و کودک در کره زمین کاهش می‌دهد. به نطر می‌رسد ویروس «آلودگی هوا» به لطف کارخانه‌ها و خودروهای آلوده کماکان در حال گسترش است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت،  با استناد به این شاخص ذرات آلودگی هوا که عمدتا از سوختن سوخت‌های فسیلی تولید می‌شوند، برای سلامت انسان بسیار مضر هستند. عليرغم كاهش قابل توجه آلودگی در چين، يكي از آلوده ترين كشورهاي دنيا، سطح آلودگي هوا در طول دو دهه گذشته پايدار بوده است.

آلودگی هوا ویروسی همه‌گیرتر و خطرناک‌تر از کروناست!

شاخص جهانی كيفيت هوا (AQLI) نشان داده‌است که در حالي كه دنيا براي پيدا كردن واكسن براي كنترل همه‌گيري کووید۱۹ در تلاش است، آلودگي هوا همچنان باعث مي‌شود كه ميلياردها نفر زندگي كوتاه‌تر و بيمار‌های بیشتری در سراسر جهان داشته‌باشند. در کشورهایی مانند هند و بنگلادش، آلودگی هوا به حدی شدید بوده‌است که با این وجود تقریبا طول عمر متوسط ​​در برخی مناطق تقریبا نزدیک به یک دهه کاهش می‌یابد.

نویسندگان این تحقیق می‌گویند كه كیفیت هوا كه بسیاری از انسانها از آن تنفس می‌كنند، خطر سلامتی به مراتب بالاتر از ویروس کرونا را به همراه دارد.«مایکل گرینستون» خالق (AQLI) می‌گوید: "گرچه تهدید ویروس کورنا بسیار جدی و سزاوار توجه هر چه بیشتر است، توجه جدی به آلودگی هوا با یک جدیت مشابه باعث می‌شود میلیارد‌ها انسان زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند.

تقریباً یک چهارم از جمعیت جهانی فقط در چهار کشور جنوب آسیا یعنی بنگلادش، هند، نپال و پاکستان زندگی می‌کنند که در بین آلوده‌ترین کشور‌های دنیا  قرار دارند. در این گزارش جدید آمده‌است که آلودگی همچنین یک نگرانی مهم در سراسر جنوب شرقی آسیا بوده‌است، جایی که آتش سوزی جنگل‌ها و دود نیروگاهها در حال ایجاد ترکیبی خطرناک برای ایجاد هوای سمی است.

فعالیت‎های انسانی سبب افزایش آلودگی هوا به وسیله تمام منابع مذکور شده است. بعضی از آلاینده‎ها به طور خاص تولید می‎شوند مانند دود تنباکو و یا از طریق استفاده از مواد مصرفی به وجود می‎آیند. در چنین تولیداتی مواد شیمیایی می‎توانند به انواع مواد آلی و معدنی تقسیم بندی شوند و بر اساس ویژگی‎های حرارتی و جذب رطویت ممکن است به موارد بیشتری تقسیم‎بندی شوند.

آلاینده‎های اکسید ازت می‎توانند به صورت گازی یا ذرات نیترات یا آئروسل تولید شوند. رادون نوزاد هنگامی که بر روی ذرات جذب می‎شود تأثیر مضاعفی بر جا خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰:۲۳

شناسه خبر: 89708

مطالب مرتبط :
۲۲۵۵۵۲

به تلاش یک شرکت فناور و با هدف ارتقای کیفیت آب آشامیدنی محقق شد؛

ورود نانو جاذب ها به شبکه آب کشور /مزایای نانوجاذب ها

گروهی از محققان یک شرکت فناور با تولید نانو جاذب‌هایی توانستند سامانه‌هایی را برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی پیاده سازی کنند و از این طریق دو استان اردبیل و کرمان از مزایای این فناوری برای بهبود آب آشامیدنی بهره‌مند می شوند.

۲۹۲ اسلامشهری در اور کرونا فوت شدند

۲۹۲ شهروند اسلامشهری بر اثر کرونا فوت شدند

به نقل از فرماندار شهرستان اسلامشهر از ابتدای ویروس کرونا تا به امروز ۲۹۲ نفر در این شهرستان فوت شدند

کاهش آلودگی هوا در دوران کرونا

عالم‌گیری کووید ۱۹ چگونه به کاهش آلودگی هوا کمک کرد؟

تصاویر ماهواره‌ای آژانس فضایی اروپا نشان می‌دهد همه‌گیری جهانی ویروس کرونا که فعالیت‌های صنعتی را متوقف کرده، به‌طور موقت سطوح آلودگی هوا را در سرتاسر جهان کاهش داده است. به‌گفته‌ی کارشناسان، این تغییر ناگهانی مانند آزمایشی بسیار بزرگ است که پیش از این هرگز در زمینه‌ی کاهش انتشارات صنعتی انجام نشده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب