حفاظت بهتر با مستندنگاری آثار صخره ای

نشست تخصصی مستندنگاری محوطه‌ها، بناها و آثار تاریخی با رویکرد آثار صخره ای با حضور کارشناسان و متخصصین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس، نشست تخصصی مستندنگاری محوطه‌ها، بناها و آثار تاریخی با رویکرد آثار صخره ای با حضور کارشناسان و متخصصین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، برگزار شد.
حمید فدایی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در ابتدای این برنامه، نسبت به لزوم آموزش و بهره گیری متخصصین این مجموعه جهانی از فناوری‌های نوین در زمینه مستندنگاری آثار تاریخی تاکید و این نشست را مطلوب توصیف کرد.
فدایی گفت: مستندنگاری علمی و فنی با هدف دسترسی به لایه های اطلاعاتی و شناخت بیشتر ما از این آثار تاریخی به حفاظت بهتر منجر خواهد شد که این موضوع،  امروزه خود به عنوان بخش مهمی از فرآیند حفاظت و مرمت علمی محسوب می شود.
در ادامه نیز آقای فرشاد صالحی نقشه بردار و متخصص مستندنگاری با  ارائه خود در این نشست به اهمیت و ضرورت مستندنگاری به عنوان یک اقدام اساسی در زمینه برداشت و تصویرسازی آثار ارزشمند تاریخی پرداخت و در این باره افزود: میراث فرهنگی، یک ثروت گرانبهایی است که نشان دهنده تمدن و فرهنگ جوامع انسانی در دوره های مختلف زمانی محسوب می‌شود و حفظ و صیانت از آن ها همواره مورد توجه بوده که اطلاعات دقیق مربوط به آن ها می تواند با استفاده از فناوری‌های نوین به صورت اسناد مختلف تهیه و به مرحله بهره‌برداری برسد.
صالحی افزود: امروزه در دنیا در رشته های مختلف از پیشرفته ترین و به روزترین نرم افزارهای مهندسی و هنری استفاده می شود که این نیز در حوزه میراث فرهنگی جهت استخراج و ارایه اطلاعات لازم و جامع از موضوعات مربوطه کاربری دارد.
او در پایان گفت: مستندنگاری شامل مدل سه بعدی، تصاویر تخت بدون بعد (ارتوفتو)، نقشه، اطلاعات مکانی، محتوایی و ... است که هدف از تهیه آن در زمینه ثبت وضعیت موجود، جلوگیری از بازدیدهای مکرر کارشناسان و مخاطبان، تجزیه و تحلیل و همچنین انتقال این اسناد و یافته ها به نسل های آتی، محسوب می شود.
این نشست تخصصی توسط پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با ارائه فرشاد صالحی در تاریخ 13 مرداد ماه 99 در سالن کنفرانس این مجموعه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صورت پذیرفت.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۱:۴۸

شناسه خبر: 89825

مطالب مرتبط :
۰

گزازرش تصویری؛

به مناسبت روز جهانی عکاسی؛ تجلیل رئیس میراث فرهنگی شهرستان مرودشت و مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید از عکاسان

حمید فدایی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید و بهمن مردانی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت روز جهانی عکاسی از عکاسان خبری تجلیل به عمل آوردند.

۰

گزارش تصویری از کاوشگران باستان شناس آبراهه های تخت جمشید به مناسبت روز جهانی عکاسی

محققان و باستان شناس در آبراهه های تخت جمشید موفق به کشف مواردی جدید شده اند که می تواند زمینه ساز دستیابی به اطلاعاتی بدیع پیرامون گذشته کشور و منطقه باشد. (عکاس: سعید زنگنه)

۰

نتایج اولیه پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد

نتایج اولیه مرحله نخست فعالیت های میدانی پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد.

۰

تاثیر متقابل شهر و شهروند؛ رویکرد مشارکت در بافت های تاریخی و فرسوده

زحمت کشان، توجه به ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی شهروندان در برنامه ریزی های مربوط به طراحی و اجرای این برنامه ها را ضروری دانست و در این باره گفت: یکی از مراحل مهم رویکرد مشارکت شهروندان در برنامه و طرح های شهری موضوع فرهنگ در اجتماع شهری محسوب می شود که شناخت فرهنگ جامعه شهری را می توان از اقدامات اساسی مدیران شهری در جهت تضمین موفقیت این فرآیند، به حساب آورد.

تخت جمشید

منظر فرهنگی تخت جمشید در دشت مرودشت

مردانی در رابطه با اهمیت منظرهای فرهنگی و طبیعی بیان کرد: درک و شناخت منظر فرهنگی تخت جمشید به عنوان یک محوطه باستانی در دشت مرودشت قابل تامل است و این از دید متولیان و همچنین گردشگران به عنوان جلوه گاه ارتباط انسان و طبیعت به خوبی شناخته نشده است.

سعید زحمتکشان

اهمیت ارائه طرح و برنامه هدفمند مداخلات شهرهای تاریخی با درک و شناخت کافی

آن چیزی که در فرآیند احیاء و بازآفرینی موثر و مهم تلقی می‌شود، توجه به موضوع مدیریت است. مدیریت فرآیندی که مشارکت صاحبان منافع که در حقیقت همان شهروندان را شامل می شود به رسمیت بشناسد و پایبندی عملی به این حقوق شهروندی را ضمانت کند.

تخت جمشید

کارشناسان پایگاه میراث جهانی تخت جمشید:

از نقد در محیط علمی استقبال می‌کنیم

در روزهای اخیر شاهد بوده ایم که برخی از دوستداران میراث فرهنگی و پژوهشگران این حوزه، دلواپسی ها و نگرانی هایی را در مورد محوطه میراث جهانی تخت جمشید ابراز داشته اند و در این میان برخی دیگر نیز از این نگرانی ها سوء استفاده کرده و با استفاده از فضای مجازی اقدام به نشر مطالب غیر واقع و در پی آن تشویش اذهان عمومی هموطنان عزیز مخصوصا علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم کرده و بعضا با نادیده گرفتن تلاش های بی وقفه و شبانه روزی در تخت جمشید، سعی در زیر سوال بردن فعالیت مختلف کارکنان زحمت کش بخش های مختلف باستان شناسی، حفاظت و مرمت، زبان شناسی، معماری، عمرانی و سایر بخش های تحت مدیریت آقای دکتر فدایی در مجموعه میراث جهانی تخت جمشید داشته اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب