خبرگزاری علم وفناوری خبر می‌دهد

مرگ ۱۳ نفر در مازندران با استفاده از قرص ممنوعه

در حالی که فروش قرص برنج در کشور ممنوع است ۱۳ نفر در مازندران با استفاده از این قرص مسموم و جان باختند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، مصرف قرص برنج همچنان در کشور جان می‌گیرد.

میزان مصرف این محصول در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بسیار بالا است به همین مسمومیت با قرص برنج در این استان همیشه زیاد بوده است.

در آخرین خبر منتشر شده از سوی پزشکی قانونی مازندران بیش از 13 نفر در سه ماهه سال جاری به دلیل استفاده از قرص برنج جان باختند.

این موضوع را علی عباسی مدیرکل پزشکی قانونی مازندران به خبرنگاران این استان اعلام کرده است.

وی با ارائه آمار مرگ 8 خانم و پنج آقا در اثر استفاده از قرص برنج، اظهار کرد: بیشترین آمار فوتی‌های ناشی از قرص برنج در مازندران مربوط به شهرهای بابل با چهار فوتی و شهرهای قائمشهر و نوشهر هر کدام دو فوتی داشتند.

نکته قابل تامل در آمارهای مدیرکل پزشکی قانونی مازندران مصرف قرص برنج در ماه‌های فرودین، اردیبهشت و خرداد است که در این فصل عملیات کاشت برنج آغاز می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران به صورت غیر مستقیم نسبت به در دسترس بودن این محصول مرگبار در استان‌های شمالی کشور اشاره کرد و گفت: باید با توزیع کنندگان برخورد جدی انجام شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری اگرچه ممنوعیت برای فروش این محصول در کشور وجود دارد اما هنوز افرادی هستند به صورت زیرپله‌ای نسبت به فروش آن اقدام می‌کنند.

بهترین جایگزین برای قرص برنج معرفی محصول مناسب که کشاورزان برای حفظ محصول بتوانند از آن استفاده کنند.

به صورت کلی درباره استفاده قرص سیر و نمک در این ارتباط در فضای مجازی صحبت شده است که در گزارش‌های بعدی در این ارتباط بیشتر خبر و گزارش تهیه می‌شود.

(آلومینیوم فسفید به انگلیسی: Aluminium phosphide) که در ایران آنرا با نام قرص برنج می‌شناسند، یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول AlP شناخته می‌شود. قرص مرگ آور برنج، فسفید آمونیوم یا فسفید کلسیم یا روی به وزن سه گرم است.

این قرص بوی سیر یا ماهی گندیده می‌دهد و ترکیبی خطرناک از فسفیدها است که به عنوان یک حشره‌کش برای جلوگیری از آلودگی و آفت‌زدگی برنج انبار شده، غلات و خوراک دام استفاده می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، به طور کلی سم فسفید آلومینیوم یا همان قرص برنج، در سال‌های اخیر منجر به مرگ بیش از 800 نفر از هموطنانمان شده است؛ بیش از نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از مسمومیت با سموم دفع آفات ناشی از قرص برنج بوده است؛ واضح است که حتی یک مورد مسمومیت با قرص برنج هم نباید مشاهده شود چرا که توزیع و خرید و فروش این سم در سطح کشور ممنوع است و از سال 1390 قرص برنج از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کالای ممنوعه اعلام شده است و خرید و فروش و استفاده آن مشمول مجازات است.

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸:۱۰

شناسه خبر: 89828

مطالب مرتبط :
هفته پیشگیری از مسمومیتها

معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

۶۰درصد بیماران مسموم مراجعه کننده به اورژانس، ناشی ازمسمومیت دارویی هستند/ بیشترین مسمومیت با داروهای اعصاب و روان است

دکتر رخساره معمار معاون پژوهشی مرکز سم شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در هفته پیشگیری از مسمومیتها، گفت: ۶۰ درصد بیماران مسموم اورژانسی، مسمومیت دارویی هستند و بیشترین مسمومیت دارویی اتفاقی یا غیر اتفاقی هم مربوط به داروهای اعصاب و روان است.

سردار برسلانی

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران:

توانمندی‌های نخبگان عضو بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین است

فرمانده لشگر عملیاتی ۲۵ کربلای مازندران، گفت: توانمندی‌های نخبگان سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران قابل تحسین بوده و بسیاری از محصولات تولید شده قابلیت کاربردی شدن دارد.

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹  ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

مصرف آزیترومایسین برای درمان کووید۱۹ ممکن است خطر وقایع قلبی را افزایش دهد

محققان دانشگاه ایلینوی شیکاگو محققان در یک مطالعه بزرگ روی داروی آزیترومایسین - آنتی بیوتیکی که به عنوان یک درمان بالقوه برای کووید۱۹ استفاده می شود، گزارش کردند: آزیترومایسین به خودی خود با افزایش حوادث قلبی ارتباط ندارد. با این حال، اگر این دارو با داروهای خاص دیگری که بر عملکرد الکتریکی قلب تأثیر می گذارد مصرف شود، این ترکیب با افزایش ۴۰ درصدی حوادث قلبی از جمله غش، تپش قلب و حتی ایست قلبی در ارتباط است. "

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان استان اصفهان

تفاهم نامه همکاری مجتمع فنی حرفه ای علم و فناوری با کانون پرورش فکری کودکان و خانه ارتباطات استان اصفهان

تفاهم نامه همکاری میان مجتمع آموزشی فنی حرفه ای علم و فناوری اصفهان با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان و خانه ارتباطات استان اصفهان امضا شد.

صندلی مدیریتی

خبرگزاری علم و فناوری از مازندران گزارش می‌دهد

تلاش برای پیاده کردن سید عباس موسوی از قطار مدیریت دانشگاه علوم پزشکی یا مطالبه‌گری برای تامین تجهیزات بیمارستانی

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی هدفش از طرح انتقاد نسبت به عملکرد مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی را تامین نیازمندی‌های مراکز درمانی در شهرستان آمل اعلام کرد.

آنافیلاکسی

اگر آلرژی غذایی دارید این قرص جدید به کمک شما می‌آید!

بعضی از افراد که به آلرژی‌های شدید مبتلا هستند، وقتی درمعرض چیزی قرار می‌گیرند که نسبت به آن آلرژی دارند، دچار واکنشی به‌نام آنافیلاکسی می‌شوند که در نتیجه‌ی آن، سیستم ایمنی موادی شیمیایی در بدن آزاد می‌کند که این شرایط می‌تواند به شوک آنافیلاکسی منجر شود.

خبرگزاری علم و فناوری

سیمای مازندران در کش و قوس مقابله با کرونا

کمبود دستگاه اکسیژن ساز در برخی از مراکز درمانی استان درمان بیماری حاد تنفسی کرونا در مازندران را با چالش مواجه کرده است.

خطرات جبران ناپذیر قرص برنج برای خانواده ها

خطرات جبران ناپذیر قرص برنج برای خانواده ها

رئیس اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: یکی از عوامل مهم و خطر ساز در رابطه با قرص برنج ناآگاهی و بی اطلاعی خانواده ها است.

قرص برنج

قرص برنج در مازندران جان می‌گیرد

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از رشد ۳۹ درصدی تعداد فوتی‌های ناشی از مصرف قرص برنج خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب