خبرگزاری علم و فناوری

الهام از چشم بید در ساخت سطح ضد یخ برای هواپیما و عینک

چشمانِ بید توانسته تکنولوژی‌های جدیدی را به ارمغان آورد. جدیدترین این اختراعات، نوع جدیدی از ساختار ضد یخ شفاف است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از نیواطلس، آرایش منحصر به فرد برجستگی ­های نانوی سطح چشم یک بید، به دلیل ویژگی ضد انعکاسی فوق العاده ای که دارد، این امکان می دهد تا تقریباً تمام نوری که به آن برخورد می­ کند را جذب نماید و الهام بخش انواع مختلفی از پیشرفت های مورد توجه در فناوری قرار گیرد؛ از سلول­ های خورشیدی با بازدهی بالاتر گرفته تا مدل پیشرفته اشعهX ، صفحه کاهنده بازتاب نور برای گوشی های هوشمند و بسیاری اختراعات دیگر. الهام دیگر از این ویژگی، نوع جدیدی از سطح ضد یخ است که توسط دانشمندان ویتنامی اختراع شده و می تواند در بال هواپیما و یا سایر وسایل نقلیه ای که در محیط های سرد و خشن استفاده می شوند، کاربرد داشته باشد.

 

دانشمندان دانشگاه تان تراو ویتنام و دانشگاه آموزش تایلندی نگوین نانوساختار پیچیده ای را از جنس کوارتز و طبق ساختار چشم بید ساخته اند. سپس این ساختار شفاف با موم پارافین پوشیده شده تا آن را از محیط های سرد و مرطوب دور نگه دارد و سپس از طیف وسیعی از آزمایشات عبور داده شده تا تیم بتواند عملکرد آن را بررسی کند.

 

سپس محققان پوشش جدید الهام گرفته از چشم بیدِ خود را با سایر سازه های ضد یخ به عنوان بخشی از آزمایشات خود مقایسه کرده اند.

محققان علت این ویژگی ضد انعکاسی را تا حدودی به وجود کیسه های هوای به دام افتاده در ساختار نانو نسبت می دهند که با لایه ای از پارافین روی سطح کار می کنند تا دمای انجماد بالاتری ایجاد نمایند و بنابراین، انجماد قطرات آب روی آن نیز در مدت طولانی تری رخ می دهد.

 

یکی از کاربردهای اصلی این نوع مواد در بال هواپیما است که یخ زدن روی سطح آن می تواند نیروی بالابرنده هواپیما را محدود کرده یا با قسمت های متحرک آن تداخل ایجاد کند. اما این تیم خاطر نشان می کند که این اختراع به دلیل شفافیتش می تواند در سیستم های انتقال انرژی و وسایل نقلیه ای که در محیط های خشن کار می کنند و یا احتمالاً در ساخت عینک نیز کاربرد پیدا کند.

 

این پژوهش در مجله معتبر AIP Advances منتشر شده است.

منبع: انتشارات  AIP

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴:۱۱

شناسه خبر: 89887

مطالب مرتبط :
udk;

این عینک با تبدیل شدن به دستبند هیچگاه گم نمی شود!

یکی از مشکلات افرادی که از عینک استفاده می کنند جا ماندن و یا گم کردن عینکشان می باشد ؛ برای رفع این مشکل ، یک مخترع خوش ذوق به تازگی نوعی عینک ساخته است که بعد از استفاده می توان آن را بر روی مچ خود به عنوان دستبند قرار داد و مانع گم شدنش شد.

نانو

علارغم تحریم های آمریکا اتفاق افتاد؛

صدرنشینی مقتدارنه ایران در زمینه نانوتکنولوژی در غرب آسیا

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۹، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تولید و تعداد مقالات علمی در رشته نانو، موفق به کسب رتبه نخست در سطح کشورهای آسیای غربی شد .

۲۲۲۲۳۳۲

به همت متخصصان هوافضای کشور؛

ساخت مـدل پروازی تاکسی هوایی در کشور/تشریح سند جــامع توسعه هوافضای کشور

در سند جــامع توسعه هوافضای کشور،در ۳ بخش کلی شامل فعالیت‌های مربوط به حوزه‌های فناوری فضایی، هوایی و دفاعی دیده شده که در دو بخش فضایی و هوایی، ماموریت‌هایی بر عهده این پژوهشگاه گذاشته شده است.

۲۲۵۵۵۲

به تلاش یک شرکت فناور و با هدف ارتقای کیفیت آب آشامیدنی محقق شد؛

ورود نانو جاذب ها به شبکه آب کشور /مزایای نانوجاذب ها

گروهی از محققان یک شرکت فناور با تولید نانو جاذب‌هایی توانستند سامانه‌هایی را برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی پیاده سازی کنند و از این طریق دو استان اردبیل و کرمان از مزایای این فناوری برای بهبود آب آشامیدنی بهره‌مند می شوند.

میگرن

سردرد هایی که احتمال مرگ را افزایش می دهند؛

ریتم نامنظم ضربان ها/ سردرد های میگرنی، خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش ‏می دهند+ فیلم

مطابق با مقاله علمی چاپ شده در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸، در مجله علمی پزشکی بی ام جی (‏BMJ‏)، ‏سردرد های میگرنی، خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی مانند حملات قلبی و مغزی (انواع ‏سکته)، فیبریلاسیون دهلیزی یا ریتم نامظم ضربان قلب (‏AF‏) و ایجاد لخته های خونی در عروق ‏افراد مبتلا را افزایش می دهند.‏

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب