خبرگزاری علم و فناوری

علارغم تحریم های آمریکا اتفاق افتاد؛

صدرنشینی مقتدارنه ایران در زمینه نانوتکنولوژی در غرب آسیا

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۹، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تولید و تعداد مقالات علمی در رشته نانو، موفق به کسب رتبه نخست در سطح کشورهای آسیای غربی شد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری حوزه نانو از جمله حوزه های افتخارآمیز پس از انقلاب اسلامی و به طور خاص سال های اخیر در كشور محسوب می شود، حوزه ای كه با ورود پژوهشگران كشورمان از اوائل دهه 80 پیشرفت های چشمگیری را به دنبال داشته است و هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با همت محققان خود توانسته، در تولید بسیاری از محصولات نانویی به خود کفایی برسد. در این زمینه، با توجه با اعلام نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2019، محققان کشورمان همچون سال های قبل توانستند باری دیگر رتبه نخست در زمینه تولید مقالات علمی در منطقه غرب آسیا را به خود اختصاص دهند .

فناوری نانو چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

نانو تکنولوژی "Nanotechnology" رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی آن نیز مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. وجه منحصر به فرد فناوری نانو داشتن عناصری به نام نانومواد و نانوساختار است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به‌کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم‌هایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی عمدتاً متأثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک از خود نشان می‌دهند.

فناوری نانو در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته و از فناوری‌های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر در حال توسعه می‌باشد. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی نیز مربوط می‌شود. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو، زیست فناوری (Biotechnology) و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند. نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامه دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد .

روند رو به رشد فناوری نانو در ایران

با مطالعه تاریخ علمی کشورمان متوجه خواهیم شد که معمولا موج علمی و به کارگیری دانش های نوین با یک فاصله چند ده ساله وارد کشور شده اند، اما فناوری نانو در ایران، مسیری غیر از دیگر فناوری ها را در پیش گرفته است، چرا که آرام آرام و با شناخته شدن اهمیت و بزرگی این فناوری، و نقشی که درآینده ی فنی و اقتصادی دنیا بازی خواهد کرد باعث شد ایران نیز به صورت عملی جرقه های ایجاد مرکزی تخصصی در این زمینه را با تأخیر کوتاه نسبت به سایر کشورهای جهان در سال 1379 بزند. قبل از راه اندازی این مرکز ، تعداد افرادی که بر روی فناوری نانو در کشور تحقیق می کردند 10 نفر بود و جایگاه علمی کشورمان در سال 2001 با چاپ ده مقاله ISI در رتبه 57 جهان قرار داشت.

اما طی سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران توانسته با همت محققین خود گام های اساسی در زمینه نانو تکنولوژی بردارد و تعداد پژوهشگران خود را از ده نفر در سال 2001 میلادی به بیش از حدود 30 هزار نیروی متخصص در سال 2019 برساند و همچنین از انتشار سالانه ۱۰ مقاله نانو به انتشار 702 مقاله برساند .

صدر نشینی مقتدرانه ایران در فناوری نانو در غرب آسیا

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2019، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تولید و تعداد مقالات علمی در رشته نانو، موفق به کسب رتبه نخست در سطح کشورهای آسیای غربی شده است .

بر اساس نتیجه این رده بندی که در مجله «SCImago Journal & Country Rank» منتشر شده است محققین کشور مان با انتشار 702  مقاله در زمینه نانو فناوری در رتبه نخست این رتبه بندی در منطقه غرب آسیا قرار گرفته اند و پس از کشورمان، عربستان سعودی با ۴۴۱ مقاله در مقام دوم قرار دارد.

رژیم صهیونیستی،‌کشورهای مصر، ترکیه، عراق، امارات متحده عربی، کویت، قطر، اردن، عمان، لبنان، سرزمین‌های اشغالی، سوریه، و بحرین به ترتیب در رتبه‌های بعد از ایران و عربستان سعودی قرار دارند. یمن به عنوان آخرین کشور در سطح آسیای غربی در سال ۲۰۱۹ تنها سه مقاله در زمینه فناوری نانو ارائه کرده که هر سه مقاله نیز قابل استناد بوده است.

نکته قابل توجه این رتبه بندی صدر نشینی مقتدارنه جمهوری اسلامی ایران در تعداد مقالات قابل استناد نظام سایمگو در رشته نانو می باشد چرا که تعداد مقالت قابل استناد محققان کشورمان 691 عدد می باشد این در حالی است ‌که عربستان و رژیم صهیونیستی به عنوان کشورهای حائز مقام دوم و سوم هر کدام به ترتیب 430 و 231 مقاله قابل استناد دارند.

جایگاه شانزدهم ایران در بین 155 کشور جهان

بر اساس رتبه بندی سایمگو در رده بندی جهانی و از بین 155 کشور، طبق معمول کشور چین با 15 هزار و 790 مقاله در زمینه نانو تکنولوژی صدرنشین می باشد که از این تعداد 15 هزار و 601 مورد این مقالات قابل استناد بوده است. کشورهای ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی،‌آلمان، هند، ژاپن، انگلیس، فرانسه، استرالیا، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، کانادا، سنگاپور و تایوان به ترتیب بعد از صدرنشین جهان و قبل از ایران در نظام رتبه‌بندی سایمگو جای گرفته‌اند.

نظام رتبه‌بندی Scimago  توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا تشکیل شده است که وظیفه این نهاد رتبه بندی و ارزیابی علمی  کشورها بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس می باشد .

این ارزیابی و رتبه ‌بندی یکی از جامع‌ ترین و جدید ترین نظام ‌های رتبه‌ بندی پژوهشی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهش‌ محور در دنیا می باشد. به تازگی Scimago دو شاخص جدید عملکردی ( نمایه تخصصی و میزان تعالی ) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی و رتبه بندی دستاورد های پژوهشی مراکز علمی و دانشگاه‌ ها جهان افزوده است .

رتبه‌بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده ‌است را بررسی می‌کند.شاخص  SJR از توسعه الگوریتم رتبه الهام تشکیل شده است  تا در شبکه ‌های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله‌ های قابل استناد مورد استفاده قرار بگیرد. این یک شاخص اندازه ‌گیری است و می‌ تواند برای مقایسه مجله در فرآیند های ارزیابی علم استفاده شود .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸:۳۸

شناسه خبر: 89915

مطالب مرتبط :
تقوایی

بومی سازی فناوری روز ژاپن توسط بسیجی نخبه از قم

فناوری ژاپن در ید بسیجی نخبه از قم

مصاحبه اختصاصی و دوستانه خبرگزاری علم و فناوری استان قم با نخبه بسیجی که فناوری روز ژاپن را در حوزه نانو مواد ترمو الکتریکی بومی سازی کرده

ریق

علم و فناوری گزارش می دهد؛

با کوچکترین ریزفناوری های جهان آشنا شوید/ رایانه ۰.۳ میلیمتری تا ساخت خانه ای با مقیاس میکرومتر+فیلم و عکس

"ریز فناوری" جزء تکنولوژی های جدیدی است که از آن به عنوان عامل تغییر در روش تولید مواد یاد می‌شود. تولید سبکتر ، قوی‌تر که دارای عمر مفید طولانی نیز هستند حاصل این فناوری ها می باشد که می توان از آن ها به دلیل قابلیت های بی شماری که دارند در صنایع ای همچون هوا و فضا، پزشکی، فیزیک، روباتیک و ... استفاده کرد.

نانو ذرات

یک روش دیگر برای تشخیص و درمان سرطان در اراک؛

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

انجام تحقیقات کاربردی توسط محققان دانشگاه اراک منجر به ساخت نانوذرات با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شد.

واکسن

علم و فناوری گزارش می دهد؛

از اولین واکسن بیماری کرونا به صورت رسمی رونمایی شد / تا چه اندازه می توان به درمان ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

صبح امروز رئیس جمهور روسیه به صورت رسمی از اولین واکسن کرونای جهان رونمایی کرد و اعلام کرد این واکسن می تواند مردم را در مقابل ویروس کرونا محافظت نماید؛ این اتفاق در حالی افتاده است که بسیاری از دانشمندان بر موثر بودن واکسن روسیه بر روی این بیماری با تردید صحبت می کنند.

ربات

توسط ژاپنی انجام شد؛

غول پیکرترین ربات جهان با موفقیت آزمایش شد + فیلم و عکس

به تازگی محققان ژاپنی موفق به ساخت نوعی ربات هوشمند با اندازه ۱۸ متر شده اند که توانسته است لقب غول پیکرترین ربات جهان را به خود اختصاص دهد.

الهام از چشم بید در ساخت سطح ضد یخ برای هواپیما و عینک

الهام از چشم بید در ساخت سطح ضد یخ برای هواپیما و عینک

چشمانِ بید توانسته تکنولوژی‌های جدیدی را به ارمغان آورد. جدیدترین این اختراعات، نوع جدیدی از ساختار ضد یخ شفاف است.

۲۲۵۵۵۲

به تلاش یک شرکت فناور و با هدف ارتقای کیفیت آب آشامیدنی محقق شد؛

ورود نانو جاذب ها به شبکه آب کشور /مزایای نانوجاذب ها

گروهی از محققان یک شرکت فناور با تولید نانو جاذب‌هایی توانستند سامانه‌هایی را برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی پیاده سازی کنند و از این طریق دو استان اردبیل و کرمان از مزایای این فناوری برای بهبود آب آشامیدنی بهره‌مند می شوند.

مسابقات ملی نانو

برگزاری دهمین مسابقه ملی نانو

فراخوان دهمین مسابقه ملی نانو منتشر شد.

اسپری

با این اسپری عمر وسایل خود را چند برابر افزایش دهید !

به تازگی نوعی اسپری نانویی به نام "ceramic pro" ساخته شده که با استفاده از آن می توان مانع کثیف شدن وسایل خود شد و عمر آن ها را تا چند برابر افزایش داد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب