خبرگزاری علم و فناوری

توسط محقق ایرانی دانشگاه UCLA تحقق یافت؛

ساعت هوشمند سطح داروهای داخل بدن را ردیابی می کند

مهندسان دانشکده مهندسی UCLA Samueli با همکاری محقق ایرانی خود و همکارانشان در دانشکده پزشکی استنفورد در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که یک ساعت هوشمند می تواند مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل کند و سطح داروهای داخل بدن را ردیابی کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از ساینس دیلی؛ مهندسان ثابت کرده اند که سطح دارو در بدن می تواند در زمان واقعی با استفاده از ساعت هوشمند سفارشی که مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل می کند، ردیابی شود. این فن آوری پوشیدنی می تواند در یک رویکرد شخصی تر به پزشکی که در آن یک داروی ایده آل و دوزهای مناسب برای یک فرد قابل استفاده است، گنجانده شود.

مهندسان دانشکده مهندسی UCLA Samueli و همکارانشان در دانشکده پزشکی استنفورد نشان داده اند که با استفاده از یک ساعت هوشمند سفارشی که می تواند مواد شیمیایی موجود در عرق را تجزیه و تحلیل کند، سطح داروهای داخل بدن قابل ردیابی است.

این فن آوری پوشیدنی می تواند در یک رویکرد شخصی تر به پزشکی که در آن یک داروی ایده آل و دوزهای مناسب برای یک فرد قابل استفاده است، گنجانده شود.

اما علاوه بر این تفاوتهای اساسی، شیمی بدن ما بسته به چیزی که می خوریم و چقدر ورزش کرده ایم تغییر می کند. و در بالای این عوامل پویا، آرایش ژنتیکی هر فرد بی نظیر است و از این رو پاسخ به داروها می تواند متفاوت باشد. این امر بر چگونگی جذب سریع داروها، تأثیر و حذف آن از فرد تأثیر می گذارد.

به گفته محققان، تلاش های فعلی برای شخصی سازی دوز دارو به میزان زیادی از قرعه کشی خون در بیمارستان متکی است. سپس نمونه ها برای آزمایش در آزمایشگاه های مرکزی ارسال می شوند. این راه حلها ناخوشایند، وقت گیر، تهاجمی و گران هستند. به همین دلیل است که آنها فقط در یک زیر مجموعه کوچک از بیماران و در موارد نادر انجام می شوند.

سام امامی نژاد رهبر این مطالعه،  استادیار مهندسی برق و کامپیوتر در  UCLA گفت: ما می خواستیم یک فناوری پوشیدنی ایجاد کنیم که بتواند مشخصات داروهای داخل بدن را بطور مداوم و غیر تهاجمی ردیابی کند. به این ترتیب می توانیم دوز و زمان بهینه مصرف را برای هر فرد تنظیم کنیم و با استفاده از این رویکرد شخصی سازی می توانیم اثربخشی روشهای درمانی را بهبود بخشیم.

به دلیل اندازه های مولکولی کوچک، بسیاری از انواع مختلف داروها به عرق منتهی می شوند، جایی که غلظت آنها به خوبی میزان گردش داروها را منعکس می کند. به همین دلیل محققان یک ساعت مچی هوشمند، مجهز به سنسور ایجاد کرده اند که قطرات ریز نمونه عرق را تجزیه و تحلیل می کند.

آزمایش این تیم تأثیر استامینوفن، رایج در داروهای ضد درد، بر روی افراد در طی چند ساعت انجام داد. ابتدا محققان با استفاده از یک جریان الکتریکی کوچک، همان تکنیکی را که گروه تحقیقاتی امامی نژاد در فن آوری های پوشیدنی قبلی به نمایش گذاشتند، غدد عرق را روی مچ تحریک کردند.

این امر به محققان این امکان را می دهد تا تغییرات بدن شیمی را بدون نیاز به سوء استفاده از تمرینات، تشخیص دهند. از آنجا که داروهای مختلف هرکدام امضای الکتروشیمیایی منحصر به فرد خود را دارند، این سنسور می تواند به گونه ای طراحی شود که در هر زمان معینی به دنبال سطح یک داروی خاص باشد.

رونالد دبلیو دیویس، نویسنده مطالعه، استاد بیوشیمی و ژنتیک در دانشکده پزشکی استنفورد گفت: این فناوری گامی مهم در جهت تحقق داروی شخصی است.

وی ادامه داد: راه حلهای جدید دارویی، که به ما امکان می دهند داروهایی را بر اساس آرایش ژنتیکی افراد انتخاب کنیم، نشان داد که در حال حاضر در بهبود اثربخشی درمانها مفید هستند. بنابراین، در ترکیب با محلول پوشیدنی ما، که کمک می کند تا دوزهای دارویی را برای هر فرد بهینه کنیم، اکنون می توانیم واقعاً رویکردهای خود را در مورد داروسازی شخصی سازی کنیم.

شیو لین نویسنده اصلی این پژوهش، دانشجوی دکترا UCLA و عضو آزمایشگاه بیو الکترونیک به هم پیوسته و یکپارچه امامی نژاد گفت: آنچه این تحقیق را قابل ملاحظه می کند توانایی تشخیص دقیق سیگنال الکتروشیمیایی بی نظیر یک دارو در برابر سیگنال های بسیاری از مولکول های دیگر است که ممکن است در بدن و در غلظت های بالاتر از دارو در گردش باشد.

امامی نژاد افزود: این فناوری می تواند برای نظارت بر پیروی از دارو و سوء مصرف مواد سازگار باشد.

وی گفت: این امر می تواند به ویژه برای افراد دارای سلامت روان اهمیت داشته باشد، جایی که پزشکان معالجه طولانی مدت داروسازی را برای آنها تجویز می کنند. بیماران می توانند از چنین ابزار آسان و بدون نظارت مانیتورینگ استفاده کنند، در حالی که پزشکان می توانند ببینند که این دارو در بیمار چگونه انجام می شود.

یافته‌های این مطالعه که در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 89932

مطالب مرتبط :
مالک اشتر

دهمین جشنواره مالک اشتر در استان اردبیل برگزار شد

دهمین جشنواره مالک اشتر سپاه حضرت عباس علیه السلام استان اردبیل با تجلیل از فرماندهان و رده‌های برتر سپاه و بسیج برگزار شد.

توسط دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

ابداع یک LED در مقیاس نانو

دانشمندان موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) به سرپرستی دانشمند ایرانی خود LED را ابداع کرده اند که می تواند کلید غلبه بر محدودیت طولانی مدت در بهره وری منابع نور باشد.

۲۵۸۵

با وجود الزام برای ایجاد بستر اینترنت امن در جوامع مختلف پیگیری می شود؛

بررسی اینترنت پاک در ایران

طبق بررسی های بعمل آمده از سوی موسسات تحقیقاتی معتبر در دنیا مشخص گردیده است که بخش زیادی از فضای اینترنت را سایتهای غیراخلاقی به تسخیر درآورده اند که می تواند تبعات منفی بسیاری برای کاربران اینترنتی به ویژه کودکان به همراه داشته باشد.از این رو دولت ها برآن شدندتا با اعمال قوانین و مهم تر از آن اجرای پروژه اینترنت سالم و پاک بتوانند علاوه بر رفع نیاز افراد دراین بستر فضای آن را نیز کنترل و سالم سازی نمایند.

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU)/ نرخی مشابه بزرگسالان

محققان امریکایی گزارش کردند؛

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه/ نرخی مشابه بزرگسالان

بر طبق یک مطالعه مشترک توسط آکادمی اطفال و انجمن بیمارستان کودکان امریکا، یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شده اند، نرخی مشابه بزرگسالان است.

خطبه غدیر

حجت الاسلام والمسلمین سالک مطرح کرد؛

ضرورت انجام کار کلاسیک توسط دانشگاهها در خصوص «خطبه غدیر»

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک ضمن تبریک عید سعید غدیر و تاکید بر حضور پرقدرت با بصیرت برای توسعه اسلام ناب بر ثبات قدم و صبر در توحید و ولایت تاکید کرد و گفت:در مقابل خطبه غدیر مدیون هستیم و ضرورت دارد که روی این موضوع در دانشگاه کار کلاسیک انجام گیرد و عملیاتی شود.

برگزاری شورای قرارگاه جهاد علمی سپاه استان تهران باهدف راه اندازی اندیشکده سپاه استان تهران وانتخاب مسئول اندیشکده و خانه نخبگان استان تهران برگزارشد

 برگزاری شورای قرارگاه جهاد علمی سپاه استان تهران

برگزاری شورای قرارگاه جهاد علمی سپاه استان تهران باهدف راه اندازی اندیشکده سپاه استان تهران وانتخاب مسئول اندیشکده و خانه نخبگان استان تهران برگزارشد

بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

محققان با یک تجزیه و تحلیل جدیدی از یک پایگاه داده بیمه ای ایالات متحده نشان دادند که بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به سایر افراد، از جمله افراد مبتلا به انواع دیگر آرتریت، ابتلا به دیابت نوع ۲ خطر کمتری (۲۴٪ تا ۳۵٪ ) دارند.

زخم

اکتشاف جدید محقق ایرانی می‌تواند به درمان سرطان کمک کند+عکس

یک تیم تحقیقاتی به رهبری «دلارام شکیبا» محقق ایرانی دانشگاه واشنگتن اکتشافات ارزشمندی در حوزه فرآیندهای بهبودی زخم و اثرات آن به دست آورده اند که در سطح ملکولی میتواند درک جدیدی در زمینه‌ی بهبود زخم، فیبروز و متاستاز سرطان ایجاد کند و در نوع خود دریچه جدیدی به سوی مقابله با سرطان به شمار می‌آید.

سخت پوستان

تبدیل میکروپلاستیک ها به نانو پلاستیک ها توسط سخت پوستان

دانشمندان دانشگاه کورک ایرلند شواهدی مبنی بر نقش سیستم هضم برخی از حیوانات کشف کردند که میکروبلاستیکها را از شکل اصلی خود به اشکال و اندازه های نامنظم تقسیم می کنند.

ساعت هوشمند

ساعت هوشمندی که بر شستشوی دست ها نظارت می‌کند+عکس

یکی دیگر از بخش‌های جذاب رویداد WWDC امسالِ کمپانی اپل معرفی امکانات و ویژگی‌های WatchOS ۷، نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل مخصوص گجت‌های پوشیدنی بود و شاید جالب‌ترین خبر در مورد این سیستم‌عامل جدید این بود که WatchOS ۷ به کاربران اپل واچ کمک می‌کند که دست‌های خود را به‌صورت صحیح بشویند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب