خبرگزاری علم و فناوری

بهره‌مندی ۲۰ هزار زوج از خدمات درمان ناباروری جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی گفت: سالانه حدود ۲۰ هزار زوج از خدمات مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان و حدود ۱۰۰ هزار نفر نیز از خدمات آزمایشگاه تشخیص طبی این سازمان بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی،جعفر محسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در نشست خبری  با اصحاب رسانه به‌مناسبت چهلیمن سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است که در حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ فعالیت دارد، اظهار کرد: دانشگاه‌های ما پیش از انقلاب و حتی سال‌ها بعد از انقلاب، صرفاً دانشگاه‌های نسل اول بودند و لازم بود که شیوه جدیدی در دانشگاه‌ها پیاده شود، بر این اساس در ۱۶ مرداد سال ۵۹، جهاددانشگاهی با دستور امام راحل تأسیس شد.

محسنی با تأکید بر این‌که ۴۰ سال از عمر جهاددانشگاهی می‌گذرد و می‌توان گفت که این مجموعه به بلوغ رسیده است، افزود: جهاددانشگاهی در راه دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کرد تا بتواند دانش را به محصول و ثروت تبدیل کند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی با اشاره به نقش اثرگذار اقشار مختلف جامعه در هشت سال دفاع مقدس، بیان کرد: جهاددانشگاهی ۲۲ شهید دارد و جوانان بسیاری در کارگاه دانشکده فنی دانشگاه تبریز با مدیریت جهاددانشگاهی اقدام به تولید قطعات مورد نیاز خمپاره می‌کردند و این نقش همچنان در عرصه‌های مختلف ادامه دارد.

محسنی با بیان این‌که بعد از شیوع کرونا از پای ننشسته و همچنان تلاش کردیم تا آثار شیوع این بیماری را در پساکرونا بررسی کنیم، اظهار کرد: مدیریت دوران پساکرونا و اتخاذ راهکارهایی برای کاهش میزان آسیب‌ها از جمله ضرورت‌های جامعه ماست.

وی با اشاره به ارائه آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت از سوی مجموعه جهاددانشگاهی استان، اظهار کرد: بیش از ۲۵۰ عنوان دوره در حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت برگزار می‌کنیم و آموزش‌های بلندمدت نیز در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارائه شده و هم‌اکنون ۶۰۰ دانشجو در این مرکز تحصیل می‌کنند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی‌ ادامه داد: رشته‌هایی که در مرکز جامع علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی ارائه می‌شود، غالباً در حوزه کسب و کارها بوده و بیشتر مهارت‌محور است تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی بتواند برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کند.

بهره‌مندی حدود ۴۰ هزار نفر از خدمات آموزشی جهاددانشگاهی در سال گذشته

وی با بیان این‌که در هفته‌های اول شیوع کرونا که جامعه به ماسک نیاز داشت، با کمک بسیج، اقدام به راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک کردیم، افزود: سال گذشته حدود ۴۰ هزار نفر از خدمات آموزشی جهاددانشگاهی بهره‌مند شده‌اند که امسال به علت شرایط کرونایی این آموزش‌ها از طریق سیستم مجازی ارائه می‌شود؛ در حالت کلی نسبت به دوره‌هایی که در سایر سامانه‌های مجازی ارائه می‌شود، سامانه آموزش مجازی جهاددانشگاهی قابلیت‌های خوبی دارد.

محسنی‌ با اشاره به فعالیت‌های شاخص جهاددانشگاهی در حوزه پژوهشی اظهار کرد: بومی‌سازی آموزش‌های زبان انگلیسی از جمله فعالیت‌های شاخص ما در این حوزه است؛ چراکه محتوای زبان انگلیسی از خارج کشور و متناسب با جامعه غربی بود که در راستای لبیک‌گویی به فرمایشات به این حوزه ورود کردیم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی‌ با بیان اینکه در حال حاضر چهار سطح از این کتاب چاپ شده است، افزود: لهجه انگلیسی در این کتاب رعایت شده و متناسب با تمامی کشورهای اسلامی بوده و با تمسک به امام رضا(ع) تحت عنوان «ایت، ۸)» نامگذاری شده است.

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی در استان‌ها متناسب با اقتضائات استان به تمامی حوزه‌ها ورود کرده است، گفت: جهاددانشگاهی در آذربایجان‌شرقی نیز در حوزه فنی مهندسی، پزشکی و علوم انسانی ورود کرده‌ و پژوهشکده علوم انسانی جهاددانشگاهی استان از جمله معدود پژوهشکده‌های کشور در حوزه علوم انسانی است.

وی با بیان این‌که رسالت ما در حوزه پژوهش، انجام پژوهش‌های کاربردی است، افزود: با توجه به این‌که جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است بر این اساس بودجه‌ خاصی ندارد و با توجه به این‌که الگوی دانشگاه نسل سومی در تبدیل علم به ثروت است، از این رو با علم خود درآمدزایی کرده و هزینه‌های خود را تأمین می‌کند.

انجام ۱۷ طرح پژوهشی توسط پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان با بیان این‌که سال گذشته ۱۷ طرح پژوهشی از سوی پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی جهاددانشگاهی استان انجام شد و تعدادی طرح پژوهشی نیز در دست اجراست، افزود: در حوزه درمان نیز جهاددانشگاهی خدمات تخصصی ارائه می‌دهد.

وی با بیان این‌که سال گذشته کلینیک طب پیشگیری را در استان راه‌اندازی کردیم، گفت: در حوزه درمان ناباروری نیز که تمامی خدمات به‌صورت تخصصی بوده و نیازمند تجهیزات خاص است، توانستیم تجهیزات منحصر به فردی را در شمالغرب کشور مستقر کرده و خدمات این حوزه را ارائه ‌دهیم و تلاش می‌کنیم تا شانس موفقیت درمان ناباروی که در دنیا ۴۰ درصد است، را افزایش دهیم.

وی با بیان این‌که متأسفانه ناباروری توسط نهادهای بیمه‌ای به‌عنوان بیماری شناخته نشده و تحت پوشش بیمه‌ای قرار نمی‌گیرد، گفت: در جامعه‌ای که رشد جمعیت منفی است، برخی زوجین می‌توانند با یک سری درمان‌ها، فرزندآوری کنند، اما هیچ حمایتی از زوج‌های نابارور در تأمین هزینه‌های درمان نمی‌شود؛ در این رابطه موضوع را با نمایندگان مجلس نیز درمیان گذاشته‌ایم و باید به این موضوع رسیدگی شود.

محسنی با تأکید بر این‌که حداقل ۲۰ درصد خانواده‌ها با مشکل فرزندآوری مواجه هستند، افزود: باید پوشش بیمه‌ای به این حوزه نیز ورود کند تا خانواده‌های نابارور که اکثراً هم از اقشار ضعیف هستند، حمایت شوند؛ در این رابطه خلأ قانونی داریم و خانواده‌های نابارور برای درمان، متحمل هزینه‌های بسیار می‌شوند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای کشف واکسن کرونا در نقاط مختلف جهان و در پاسخ به سؤال خبرنگاران، گفت: تمامی کشورها و حتی چین که منشأ شیوع کووید ۱۹ است، برای ساخت و تولید واکسن کرونا تلاش می‌کنند، اما سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که کرونا به این زودی رفتنی نیست.

وی اضافه کرد: در پژوهشکده ابن سینای جهاددانشگاهی با استفاده از پزشکی بازساختی نیز تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام است، اما رفتار ویروس تاکنون مشخص نبوده و گاه با علایم گوارشی و گاه با علایم تنفسی حمله می‌کند، از این رو تاکنون به جز روسیه، نتایج هیچ مطالعه دیگری در خصوص واکسن کرونا به‌طور رسمی و امیدوارکننده اعلام نشده است.

وی در پاسخ به به این سؤال که آیا ممکن است در این ویروس دستکاری شده باشد؟ اظهار کرد: به ظاهر اینطور به نظر میرسد، اما نمی‌توان چنین حرفی را بدون یافته‌های علمی بیان کرد، سازمان بهداشت جهانی از اینکه رفتار ویروس در پاییز تهاجمی‌تر شود، ابراز نگرانی کرده است.

محسنی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهد که ۱۵ درصد زوجین با مشکلاتی در فرزندآوری مواجه هستند، اظهار کرد: این آمار در ایران، کمی بیشتر و حدود ۲۰ الی ۲۲ درصد بوده و دلایل آن ریشه در افزایش سن ازدواج و اقدام دیرهنگام زوجین به فرزندآوری دارد.

وی گفت: ناباروری زمانی مطرح می‌شود که زوجین پس از یک سال و بدون استفاده از روش‌های پیشگیرانه فرزندآوری، صاحب فرزند نشده و نیاز به روش‌های مداخله‌ای داشته باشند. حدود ۲۰ درصد خانواده‌ها در ایران، توان فرزندآوری دارند، اما توان مالی کافی برای این کار را ندارند که این مهم نیازمند ورود جدی نهادهای حمایتی و کمیسیون‌های مجلس و افزایش پوشش بیمه‌ای هزینه‌های درمان ناباروری است.

محسنی‌ درصد موفقیت روش درمان ناباروی IVF در جهان را حدود ۴۷ درصد دانست و افزود: این درصد در کشور ما حدود ۴۰ درصد بوده و تلاش می‌کنیم تا آن را به ۵۰ درصد برسانیم، ۴۰ درصد از علل ناباروی به آقایان و ۴۰ درصد به بانوان مرتبط بوده و ۲۰ درصد نیز بین زن و مرد مشترک است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی با اشاره به روش انتقال جنین به رحم مادر با روش آزمایشگاهی، اظهار کرد: در این روش تخمک با عمل جراحی از مادر جدا و به روش آزمایشگاهی با اسپرم پدر، تلقیح سلولی شده و این سلول در روز سوم الی ششم به رحم مادر انتقال پیدا می‌کند، برخی از این انتقال‌ها به دلیل اختلالات ژنتیکی، ناموفق میشوند.

وی اضافه کرد: در همین راستا جهاددانشگاهی استان با راه‌اندازی مرکز تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین در سال ۹۷ در راستای برطرف کردن این مشکل گام برداشت.

وی با بیان اینکه روش‌های کنترل سلامت جنین در برخی موارد تهاجمی بوده و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد، ادامه داد: مرکز درمان ناباروی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی با فراهم کردن امکاناتی بی‌نظیر در شمالغرب کشور به روشی غیرتهاجمی اقدام به نمونه‌گیری از خون مادر باردار در هفته یازدهم و دوازدهم بارداری کرده و اطلاعات ژنتیکی جنین را از این طریق کسب می‌کند.

محسنی در ادامه با اشاره به محصولات تولیدی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در حوزه سلول‌های خورشیدی، اظهار کرد: نیروگاه‌های چادری، نیروگاه ثابت، نیروگاه پرتابل در سه مقیاس کوچک چمدانی، ویژه خانوارهای روستایی و نیروگاه‌های مخصوص مدیریت بحران از جمله محصولات تولیدی در این زمینه هستند که تجاری‌سازی نیز شده‌اند.

وی افزود: نیروگاه‌های کوچک چمدانی برای صادر کردن به عراق طراحی شده بودند که با توجه به وضعیت نامناسب سیاسی عراق تا‌کنون محقق نشده، چند مورد از محصولاتمان نیز به جمهوری خودمختار نخجوان صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی از فعالیت پژوهشی فرامنطقه‌ای این نهاد در استان‌های همجوار و دیگر شهرهای کشور خبر داد و گفت: افزایش قیمت ارز و تحریم‌ها تا حدودی فعالیت‌ها در این زمینه را کند کرده بود که خوشبختانه دوباره از سر گرفته شده و نیروگاه‌هایی در استان قم و اهواز نصب شده‌اند.

وی افزود: طراحی و تولید نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ الی ۱۰۰ مگاواتی از برنامه‌های آینده پژوهشکده توسعه و برنامه‌‌ریزی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی بوده که برای تحقق این برنامه نیازمند سرمایه‌گذار خارجی هستیم.

محسنی‌ با اشاره به همکاری دو نهاد کمیته امداد و جهاددانشگاهی در این زمینه، اظهار کرد: هر مددجوی کمیته امداد در استان با نصب نیروگاه خورشیدی بر پشت بام خانه‌اش، ماهانه حدود دو میلیون تومان درآمد از این محل کسب کرده و خودکفا می‌شود. نیروگاه‌های خورشیدی برای تأمین روشنایی چادرهای عشایر و در مواقع بحران بسیار مفید بوده و ظرفیت لازم برای تولید انرژی خورشیدی در کشورمان فراهم است.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷:۲۱

شناسه خبر: 89942

مطالب مرتبط :
جنین

دستیابی محققان اراکی به روش نوین درمان ناباروری

محققان دانشگاه اراک با ارائه روش نوین درمان سندرم پلی کیستیک تخمدان گامی موثر در درمان ناباروری برداشتند.

۲۲۲۲۳۳

با تلاش محققان حوزه نفت میسر شد؛

تکنولوژی نمک زدایی از نفت خام دردستان محققان ایرانی

نمک زدایی از نفت خام فرایندی است که به وسیله ی آن می توان املاح موجود در نفت را ازخارج نمود.این امرموجب بالارفتن کارایی نفت و جلوگیری از مضرات بسیاری بشود.

بسیج

رئیس پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج:

کار تحقیقاتی و علمی در حوزه بسیج یکی از ضروریات است

رئیس پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج با اشاره به ماموریت‌های مختلف بسیج گفت: کار تحقیقاتی و علمی در حوزه بسیج یکی از ضرورت ها است.

خطبه غدیر

حجت الاسلام والمسلمین سالک مطرح کرد؛

ضرورت انجام کار کلاسیک توسط دانشگاهها در خصوص «خطبه غدیر»

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک ضمن تبریک عید سعید غدیر و تاکید بر حضور پرقدرت با بصیرت برای توسعه اسلام ناب بر ثبات قدم و صبر در توحید و ولایت تاکید کرد و گفت:در مقابل خطبه غدیر مدیون هستیم و ضرورت دارد که روی این موضوع در دانشگاه کار کلاسیک انجام گیرد و عملیاتی شود.

جهاددانشگاهی

ذخیره‌سازی ۳۷۰۰ نمونه سلول‌های بنیادی خون بندناف در آذربایجان‌شرقی

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی از ارسال سه هزار و ۷۰۰ نمونه سلول‌های بنیادی خون بند ناف از استان به بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی برای ذخیره، نگهداری و استفاده‌های درمانی خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب