خبرگزاری علم و فناوری

ساخت دستگاه شبیه ساز جراحی های میکروسکوپی اعصاب و عروق

هدف ما حضور در بازار های بین المللی و با توجه به نداشتن هیچ نمونه خارجی برای این محصول، در حال برنامه ریزی برای حضور در بازار های بین المللی و ارز آوری برای کشور هستیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس، زوج پرستار موفق به تولید و طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز جراحی های میکروسکوپی اعصاب، عروق و شریان شدند.

 

حسین معین جهرمی  پرستار سازمان اورژانس فارس و رئیس هیئت مدیره  شرکت "تجهیزات پزشکی معین جراح طب" مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سحر سعیدی دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری، زوج پرستاری هستند که به کمک یکدیگر موفق به طراحی این دستگاه شبیه ساز شدند.

 

 

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس در گفتگو با این زوج نحوه کار کرد دستگاه شبیه ساز جراحی های میکروسکوپی اعصاب، عروق و شریان را جویا می شود.

 

این دستگاه وسیله ای است الکترونیکی که به کمک میکروسکوپ و  بافت های یکبار مصرفی که بر روی آن قرار می گیرد، تداعی بخش یک بافت دارای شباهت بسیار زیاد به بافت بدن انسان را دارد که دانشجویان و جراحان می توانند تمامی پروسیجرهای جراحی از قبیل دایسکت لایه های اناتومیکی بافت را انجام دهند و پروسه های میکروسکوپی و تخصصی جراحی ها مثل ترمیم عصب، شریان و ورید را انجام دهند.

 

ه کمک سنسور های تداعی شده در دستگاه به صورت لحظه ای درصد موفقیت پیوند عصب و شریان را اندازه گیری کنند.  قابل ذکر است این دستگاه هیچ مشابه داخلی و خارجی ندارد.

 

 

** *  هدف شما از تولید این دستگاه پزشکی  چیست؟

 

 عمده کاربرد این دستگاه تمرین و کسب مهارت های لازم در حیطه جراحی های بسیار حساس اعصاب و عروق می باشد که با توجه به  شباهت ساختاری این محصول با بافت واقعی بدن انسان دانشجویان و جراحان این امکان را دارند تا مهارت های پیچیده و حساس همچون بیمار واقعی را تجربه کنند و به مهارت لازم برای این جراحی های دست یابند.

 

ایده ساخت این دستگاه در زمان دانشجویی به ذهن ما رسید و از همان زمان تحقیقات را برای ساخت این وسیله شروع کردیم . بسیاری از وقتهای ازاد ما، در اتاق عمل های جراحی های مغز و اعصاب و عروق می گذشت تا موفق شدیم اصول و چالش های  جراحی های میکرونوروواسکولار  را  فرا بگیریم.

 

متاسفانه با توجه به اینکه ما پرستار بودیم و ایام طرح نیروی انسانی پرستاری را باید طی می کردیم ، چالش های زیادی پیش رو داشتیم اما به لطف خدا موفق شدیم این طرح و اختراع را به نتیجه برسانیم.

 

 البته حمایت سازمان اورژانس فارس در به ثمر رسیدن این اختراع بی تاثیر نبود. در اینجا فرصت را غنیمت می شماریم و از زحمات سازمان اورژانس فارس نهایت تشکر و قدر دانی را داریم.

 

 

** * چه برنامه ای تا آخر سال جاری دارید؟

 

 در حال حاضر پیگیر ثبت پتنت جهانی و دریافت مجوز های لازم برای این اختراع هستیم  و به لطف خدا طراحی خط تولید این اختراع به اتمام رسیده است.

 

 

** * برنامه شما برای فروش در بازار داخل و در آینده صارات چیست؟

 

با توجه به مزین شدن نام امسال به سال جهش تولید، همه ما بخصوص ما دانشگاهیان مکلف هستیم،  تمامی تلاشمان را جهت محقق شدن این تکلیف انجام داده و با توجه به شرایط کشور،  هدف ما حضور در بازار های بین المللی و با توجه به نداشتن هیچ نمونه خارجی برای این محصول در حال برنامه ریزی برای ارز آوری برای کشور هستیم. انشالله بعد از شکست کرونا در نمایشگاه های بین المللی حضور پیدا خواهیم کرد.

 

همچنین این قول را می دهیم تا پایان امسال انشالله بتوانیم  این محصول را به صورت صنعتی در تمامی دانشگاه های کشور در دسترس دانشجویان قرار دهیم.

 

قابل ذکر است ساخت این دستگاه به خصوص بافت آن،  دارای تکنولوژی بسیار بالایی است که ما با تلاش و تحقیق چهار ساله و کمک گرفتن از تخصص های مختلف، موفق به دستیابی این تکنولوژی ساخت بشویم.

 

 ان شالله با یاری خدا دانشگاههای ما به جای تولید مقاله، به ارتباط دانشگاه با صنعت روی بیاورند و چشم اندازی بدون صادرات نفت با ارز آوری با فروش تجهیزات پیشرفته داشته باشیم.

 

 

گفتگو از احسان ایوبی

انتهای خبر/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 89950

مطالب مرتبط :
بیماری ام اس

چه اشخاصی مبتلا به بیماری ام اس هستند؟

تاثیر تخریبی گسترده به میلین و در نتیجه سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز، در نتیجه می تواند مشکلات بینایی، حرکتی حسی و حشی صحبت کردن و بلع غذا و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد.

بیماری منیر

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

بیماری منیر و علائم آن

منیر بیماری که در اثر تجمع مایع در گوش داخلی فرد حاصل شده و باعث افت شنوایی، سرگیجه و ... می شود.

دستکاه دفع زباله بیمارستانی 

در گفتگو با علم وفناوری مطرح شد؛

ساخت دستگاه امحاکننده نیدل در شیراز

معین جهرمی گفت: به کمک دستگاه مذکور، کلیه زباله های عفونی و آلوده از جمله انواع تزریقات را به یک زباله عفونی معمولی و کم خطر تبدیل می کند.

درمان کرونا

۲۲ نفر در فارس تاکنون در اثر کرونا جانباخته اند؛

شمار مبتلایان به کرونا در فارس به ۵۸۹ نفر رسید

در آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در استان فارس ۵۸۹ نفر به ویروس کرونا مبتلا و در همین خصوص ۲۲ نفر جان خود را از دست داده اند .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب