خبرگزاری علم و فناوری

ساخت دارویی که روند پیر شدن را معکوس می‌کند+عکس

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

محققان موسسه‌ی مطالعات زیستی «سالک» نشان می‌دهند كه چگونه دو داروی آزمایشی آلزایمر از مغز موش‌ها در برابر پیری محافظت می‌‌كنند. در موش‌هایی با بیماری آلزایمر، کاندیدهای داروی تحقیقاتی تحت عنوان «سی‌ام‌اس121» و «جی147» حافظه را بهبود می‌بخشند و باعث کاهش سرعت تخریب سلول‌های مغزی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سالک،  اکنون محققان سالک نشان داده‌اند که چگونه این ترکیبات هم‌چنین می‌توانند پیری را در موش‌های مسن سالم کاهش دهند و آسیب سلول‌های مغزی را که به‌طور عادی در دوران پیری رخ می‌دهد، مسدود کنند و هم‌چنین سطح مولکول‌های خاص را به سطحی که در مغزهای جوان دیده می‌شود، بازگردانند.

مطالعات نشان می‌دهد که داروی‌های آلزایمر می‌توانند پیری را معکوس کنند

این تحقیق نشان می‌دهد که نامزدهای دارویی ممکن است برای معالجه گسترده‌ای از شرایط مفید باشند و مسیر جدیدی را نشان می‌دهدن که پیری طبیعی را به بیماری آلزایمر پیوند می‌دهد. «پاملا ماهر»، دانشمند ارشد در سالك و نويسنده این مقاله‌ی جديد، می‌گوید: «این مطالعه این دو ترکیب را نه‌تنها به‌عنوان نامزدهای داروی آلزایمر تأیید كرد، بلكه تاثیر مفید بالقوه‌ی آن‌ها را برای اثرات ضدپیری نشان داد.»

پیری بزرگترین عامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در بالای 65 سال است. خطر ابتلا به این بیماری در هر 5 سال یک برابر بیشتر می‌شود. با این حال، در سطح مولکولی، دانشمندان مطمئن نیستند که چه چیزی در مغز با پیری رخ می‌دهد و باعث ایجاد آلزایمر می‌شود. «آنتونیو کوریس»، دانشمند سالک و نویسنده‌ی ارشد این مقاله‌ی جدید، توضیح می‌دهد: «سهم فرآیندهای مضر وابسته به سن در این بیماری تا حد زیادی در کشف داروهای بیماری آلزایمر نادیده گرفته شده ‌است.»

بیماری فراموشی که به اختصار آلزایمر خوانده می‌شود، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه‌است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.

بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده‌است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب دارائیش را نگه دارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود.

کم‌کم مشکل مسیر یابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 89972

مطالب مرتبط :
آلزایمر

علم و فناوری گزارش می دهد

آلزایمر یک بیماری مهلک غیر قابل برگشت/ سواد خواندن و نوشتن راهی برای در امان ماندن

بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی مهلک و پیش‌ رونده و غیرقابل ‌برگشت است که به آرامی حافظه و قدرت تفکر را از بین برده و حتی توانایی انجام کارهای ساده را از فرد می ‌گیرد.

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک محقق ایرانی کالج امپریال لندن گزارش کرد؛

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک مطالعه جدید به سرپرستی دکتر عباس دهقان در کالج امپریال لندن که با یک گروه بزرگ بیش از نیم میلیون نفر انجام شده است، هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نمی کند.

آلزایمر

آلزایمر، بیماری اسرارآمیز دوران سالمندی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به تشریح علل و عوامل بیماري بروز و شيوع بيماري آلزايمر پرداخت.

آنزیمی که می تواند سالخوردگی را توسط دانشمندان MIT کشف کند

آنزیمی که می تواند سالخوردگی را توسط دانشمندان MIT کشف کند

این مطالعه همچنین نشان داد که نورونهای پیری آسیب DNA انباشته شده را ایجاد می کنند.

۹۵

اولین داروی ضدآلزایمر در چین رونمایی شد

نخستین داروی تولیدی چین برای درمان بیماری آلزایمر مورد تایید مقامات بهداشتی و درمانی این کشور قرار گرفته و به زودی برای فروش عرضه می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب