خبرگزاری علم و فناوری

فناوری نانوذرات می تواند LED های روشن تر و طولانی تری تولید کند

دانشمندان کالج امپریال لندن و انستیتوی فناوری هند گواتاتی یک مدل رایانه را ابداع کردند که گرمای داخل لامپ LED را کاهش می‌دهد و به افزایش عمر آن منجر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ در مقایسه با همتایان رشته ای، در حال حاضر لامپ های LED  برای تولید نور زیاد با استفاده از برق نسبتاً کمی شناخته شده اند. با توجه به یک مطالعه جدید، یک لایه نازک از نانوذرات می تواند به عملکرد آنها بهتر کمک کند.

یک دیود LED معمولی از تراشه LED واقعی ساطع شده نور است که توسط یک محفظه / لنز محافظ گنبدی شفاف احاطه شده است و در حالی که بخش اعظم نور تولید شده توسط تراشه درست از داخل محفظه عبور می کند، بخشی از آن به داخل بازتاب می یابد.

متأسفانه نور منعکس شده هدر می رود، زیرا برای تأمین نور به داخل دیود سفر نمی کند. علاوه بر این، دمای داخل دیود را بالا می برد و باعث می شود تراشه سریعتر تخریب شود - این بدان معنی است که در نهایت LED دوام نخواهد داشت.

به دنبال یک راه حل برای مشکل، دانشمندان کالج امپریال لندن و انستیتوی فناوری هند گواتاتی یک مدل رایانه را ابداع کردند که در آن یک لایه شفاف از نانوذرات فلزی بالای تراشه  LED، بین آن و داخل محفظه قرار می گیرد. اگرچه وجود این پوشش محافظتی ضروری است اما می‌تواند به انعکاس ناخواسته نور منتشر شده از تراشه منجر شود. این انعکاس‌ها، گرمای داخل لامپ را افزایش می‌دهند و به کاهش عمر آن منجر می‌شوند؛ در نتیجه کاهش میزان انعکاس می‌تواند به کاهش گرمای لامپ و افزایش عمر لامپ کمک کند.

آنها دریافتند که شاید افزودن لایه‌ای از نانوذرات بتواند میزان این انعکاس‌ها را کاهش دهد و نور را تا ۲۰ درصد بیشتر منتشر کند.

A diagram depicting the nanoparticle layer (blue dots) above the LED chip (yellow)

در حال حاضر برنامه ریزی ها برای تولید دیودهای نمونه اولیه با استفاده از فناوری فراخوانی می شوند تا متغیرهایی از قبیل مواد نانوذرات، اندازه، شکل و فاصله بتوانند مورد آزمایش قرار بگیرند.

دکتر دبابراتا سیکدار، از پژوهشگران این پروژه گفت: من باور دارم که نوآوری ما می‌تواند در فرآیندهای کنونی ساخت به کار برود و کمترین میزان آسیب را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: ما فکر می کنیم که نوآوری ما، بر اساس تئوری بنیادی و تجزیه و تحلیل بهینه سازی دقیق و متعادل که انجام دادیم، می تواند با اختلال اندک یا به صورت فله اضافه شده، وارد فرآیندهای تولیدی فعلی شود.

این پژوهش، در مجلهLight Science & Applications منتشر شده است.

انتهای پیام / 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 89977

مطالب مرتبط :
نانو ذرات

یک روش دیگر برای تشخیص و درمان سرطان در اراک؛

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

انجام تحقیقات کاربردی توسط محققان دانشگاه اراک منجر به ساخت نانوذرات با قابلیت کاربرد در فرایند تشخیص و درمان بیماری سرطان شد.

تجارت منطقه ای متحول تر شده است/ کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده و شوک تقاضا را هم به دنبال دارد

نائب رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت؛

تجارت منطقه ای متحول تر شده است/ کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده که شوک تقاضا را به دنبال دارد

نائب رئیس اتاق اصناف اصفهان، گفت؛ تجارت منطقه ای متحول تر شده و در این امر فعالیتهای بیشتری داریم،اما کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده که شوک تقاضا را به دنبال دارد.

بارش شهابی برساوشی مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ همه جا اوج بارش در بازه زمانی «۲۱ تا ۲۳ مردادماه»

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی:

بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ امکان مشاهده حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است و شبهای اوج بارش هم از ۲۱ تا ۲۳ مردادماه می باشد، گفت: معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از موانع نوری باشد تا حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

ماسک

طراحی دو دستگاه رطوبت سنج و ساخت ماسک توسط فناوران مرکز رشد گچساران

مدیرعامل شرکت صنعتگران دانش گچساران از طراحی دو دستگاه در مرکز رشد و فناوری شهرستان خبر داد

ساعت مچی مجهز به مادربرد ، ساخته شده از زباله های الکترونیکی مانند میکروچیپ ، زباله الکترونیکی

ساعت مچی مجهز به مادربرد ، ساخته شده از زباله های الکترونیکی مانند میکروچیپ ، زباله الکترونیکی

این نوع زیبا  تماما  از زباله درست شده است و نام او "ساعت زباله" است.

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU)/ نرخی مشابه بزرگسالان

محققان امریکایی گزارش کردند؛

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه/ نرخی مشابه بزرگسالان

بر طبق یک مطالعه مشترک توسط آکادمی اطفال و انجمن بیمارستان کودکان امریکا، یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شده اند، نرخی مشابه بزرگسالان است.

۲۲۵۵۵۲

به تلاش یک شرکت فناور و با هدف ارتقای کیفیت آب آشامیدنی محقق شد؛

ورود نانو جاذب ها به شبکه آب کشور /مزایای نانوجاذب ها

گروهی از محققان یک شرکت فناور با تولید نانو جاذب‌هایی توانستند سامانه‌هایی را برای حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی پیاده سازی کنند و از این طریق دو استان اردبیل و کرمان از مزایای این فناوری برای بهبود آب آشامیدنی بهره‌مند می شوند.

ساخت ژنراتور جدیدی برای روشن کردن لامپ های led

ژنراتور جدید کوچک می تواند ۱۰۰ لامپ LED با یک قطره باران را روشن کند

در صورت تفسیر ، این فناوری جدید ممکن است  چتربان های بانکی مورد علاقه همه را ایجاد کنید.

دیود ماوراء بنفش

ابداع دیود لیزر ماوراء بنفش برای عملکرد دمای اتاق

دانشمندان دانشگاه ناگویا با همکاری شرکت آساهی کازی، یک دیود لیزر ماوراء بنفش با عمق ۲۷۱.۸ نانومتر را برای عملکرد دمای اتاق ابداع کرده اند. این کمترین طول موج را در جهان تحت تزریق جریان پالس (الکتریکی) در دمای اتاق منتشر می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب