عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، دوران نوجوانی یکی از مراحل زندگی انسان است که پس از دوران کودکی و قبل از دوره جوانی قرار دارد که در این مرحله اجتناب ناپذیر از حیات بشر نوجوان با تغییراتی که در بدنش به وجود می آید حساس می شود که این حساسیت در اخلاق و رفتارش نیز نمایان می شود.

نحوه برخورد با فرزندان در دوران نوجوانی ظرافت های خاص خود را دارد که باید پدر و مادر بتوانند با رفتار درست و معقول نوجوانان را کمک کنند تا از این مرحله حساس و پر از ﺍﻧﺮﮊﯼ از دوران زندگی خود به خوبی و بدون استرس گذر کنند و در آینده دچار مشکل نشوند.

فرزند نوجوان «اینترنت باز» است

برخوردهای نادرست برخی از پدر و مادرها با فرزندان نوجوان خود گاهی سبب می شود که فرزندان دچار بحران های زیادی شوند و در زندگی خود به مشکل برخورد کنند که گاهی این مشکلات آنقدر زیاد می شود که همه زندگی فرد را حتی در دوران جوانی و بالاتر از آن تحت الشعاع قرار می دهد.

در دوران نوجوانی اخلاق و رفتار فرزند دچار تغییراتی می شود که ممکن است خوشایند پدر و مادر نباشد ولی این خلیقات برای نوجوانان عادی است و پدر و مادر باید با مدیریت صحیح با او کنار بیایند.

در همین ارتباط مریم تشویقی مشاور، روانشناس بالینی و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران توضیحاتی برای همه هموطنان به ویژه پدرها و مادرها بیان کرد و پاسخ چندین سوال در این زمینه را داد.

این روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: یکی از سوالات متداولی که برای خانواده به ویژه پدرها و مادرها پیش می آید این است که وقتی فرزند نوجوان «اینترنت باز» است چه کنم؟

محیط جذاب و متنوع اینترنت نوجوان را معتاد می کند

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در همین ارتباط خاطرنشان کرد: این روزها گله و نگرانی عده زیادی از والدین، وقت‌ گذرانی بیش از اندازه فرزندان‌ شان با اینترنت است، به ‌طوری كه گفته می ‌شود در بعضی از خانواده ‌ها زمان گفت ‌و گو بین پدر و مادر با فرزندان به سه دقیقه در روز كاهش پیدا كرده است.

این روانشناس کودک و نوجوان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: محیط جذاب و متنوع اینترنت و فضای مجازی به صورتی است كه گاهی باعث اعتیاد نوجوانان به آن می‌ شود و ناگفته پیدا است که راه‌ حل این مشكل هم غر زدن و گله كردن از این وضع از سوی اعضای خانواده نیست.

این مشاور در ادامه با ارائه راهکارهایی در این زمینه عنوان کرد: خوب است استفاده از اینترنت و ماهواره و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

وی در توضیح این سخن خود گفت: یعنی قبل از اینكه فرزندان به اینترنت و فضای مجازی وابسته شوند، از اعتیادشان جلوگیری كنید كه البته این به تنهایی كافی نیست و برای ساعات اوقات فراغت و وقت های ایجاد شده به دلیل جدایی از اینترنت یا موبایل، باید برنامه داشته باشید.

كلاس ‌های هنری یا مهارتی جایگزینی برای اینترنت

تشویقی با اشاره به راهکارهای دیگر برای جایگزینی اینترنت خاطرنشان کرد: كلاس ورزش و یا كلاس ‌های هنری یا مهارتی كه فرزندتان به آن علاقه دارد می تواند یکی از راهکارهای مناسب برای جایگزین کردن استفاده از اینترنت و برنامه هایی از این قبیل برای نوجوانان باشد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در توضیح این مطلب خود اضافه کرد: حتی انجام فعالیتی مثل غذا و شیرینی پختن یا ساخت وسایل خلاقانه با استفاده از سایت ‌های خلاقیت اینترنتی می‌ تواند جایگزین خوبی برای اینترنت برای فرزندان نوجوان باشد.

این روانشناس کودک و نوجوان در بخش دیگری از سخنان خود بحث کردن نوجوانان با والدین در خانه را یکی دیگر از مشکلات موجود در این دوره عنوان کرد و توضیحاتی در این زمینه ارائه داد.

وی با اشاره به این مطلب که یکی از کلیشه ‌های رایج در دوران نوجوانی سر و صدا کردن و بحث نوجوانان با والدین است، ادامه داد: این مسئله نسبی است و شاید این امر برای تمام نوجوانان صدق نکند.

والدین تغییرات دوران نوجوانی را درک کنند

تشویقی در ادامه با بیان اینکه برخی از پدرها و مادرها به کوچک ترین رفتار نوجوان ‌شان حساسیت بیش از حدی نیز از خود بروز می ‌دهند، خاطرنشان کرد: والدین باید بدانند کمی تامل در برخورد با نوجوان حساس و پر تنش، لازمه دوستی و ارتباط بیشتر با آنها است.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: شاید والدین فکر کنند که فرزندشان قبل از این که به سن بلوغ و نوجوانی برسند، بیشتر از آنها حرف شنوی داشته ‌اند، این حرف کاملا درست است.

وی با یادآوری نکاتی در این بیان کرد: والدین گرامی می بایست تغییراتی که در فرزندشان در دوران نوجوانی به وجود آمده را درک کنند و خود را با شرایط جدید وفق دهند تا دچار مشکل نشوند.

با نوجوانان مثل انسان ‌های مجرم رفتار نشود

 این روانشناس کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: افراد خانواده به ویژه پدرها و مادرها نباید با نوجوانان مثل انسان ‌های مجرم رفتار کنند چرا که چنین رفتارهایی ممکن است، آنها را از محیط امن خانه فراری دهد.

تشویقی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی دیگر از مشکلات نوجوانان در خانواده ها اشاره کرد و با برشمردن برخی معضلات راهکارهایی را برای حل آنها ارائه داد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران با هشدا به اعضای خانواده و پدرها و مادرها تاکید کرد: در خانواده ها تبعیض جنسیتی ممنوع است و نباید بین فرزندان دختر و پسر فرق گذاشت.

تبعیض جنسیتی ممنوع است

این روانشناس کودک و نوجوان خطاب به پدرها و مادرها تصریح کرد: مراقب باشید به صورت افراطی دختر خود را حمایت نکنید هر چند که توجه و ملاطفت نسبت به دختر با توجه به خلقیات خاصش بسیار ضروری است.

وی در توضیح این نکته از سخنان خود بیان کرد: متاسفانه گاهی در خانواده ها شاهد هستیم که برادران باید از حق خود به نفع خواهرشان بگذرند و یا برعکس این مسئله به وجود می آید که با برجسته کردن برخی از رفتارهای پسرها، از دخترمان می ‌خواهیم که کوتاه بیاید.

تشویقی با هشدار به پدر و مادرها در همین ارتباط تصریح کرد: این رفتار ما موجب حسادت و حساسیت کودکان و نوجوانان نسبت به همدیگر می شود که ممکن است مشکلاتی نیز در این زمینه به وجود آید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 89980

مطالب مرتبط :
بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر؛

بیشترین آسیب از فضای مجازی، متوجه کودکان و نوجوانان است!

کارشناس امور کودکان بهزیستی شهرستان بوشهر گفت: فرهنگ صحیح استفاده از گوشی بسیار حائز اهمیت است و اگر از مدیریت فضای مجازی برای فرزندان چشم پوشی کنیم با خطرات فضای مجازی روبه رو خواهیم که در بیشتر اوقات کودک و نوجوان بیشترین آسیب را می‌بیند.

اینترنت

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پای اینترنت ۵G به تهران باز شد/ آیا استفاده از اینترنت نسل پنجم می تواند باعث سرطان شود ؟

بنابر اعلام ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات، قرار است تا قبل از پایان سال، ۵ سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات ۵G مجهز شود.

عاشورا

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی آشنا کردن کودکان با واقعه عاشورا/خواندن کتاب و شرکت در محافل سوگواری از مهمترین روش ها است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: یکی از اقدامات مهم والدین در زمینه آموزش واقعه کربلا و عاشورا به فرزندانشان، این است که آرام آرام و گام به گام فرزندان را با این مسئله آشنا کنند.

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت؛

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/ تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

تبعیض بین فرزندان دختر و پسر

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

۲۵۸۵

با وجود الزام برای ایجاد بستر اینترنت امن در جوامع مختلف پیگیری می شود؛

بررسی اینترنت پاک در ایران

طبق بررسی های بعمل آمده از سوی موسسات تحقیقاتی معتبر در دنیا مشخص گردیده است که بخش زیادی از فضای اینترنت را سایتهای غیراخلاقی به تسخیر درآورده اند که می تواند تبعات منفی بسیاری برای کاربران اینترنتی به ویژه کودکان به همراه داشته باشد.از این رو دولت ها برآن شدندتا با اعمال قوانین و مهم تر از آن اجرای پروژه اینترنت سالم و پاک بتوانند علاوه بر رفع نیاز افراد دراین بستر فضای آن را نیز کنترل و سالم سازی نمایند.

رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است

در آیین تجلیل از مقام خبرنگار توسط خانه ارتباطات،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای علم و فن آوری؛ استان اصفهان:

رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است

سید محمد قلمکاریان مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان در آیین تجلیل از مقام خبرنگار، با بیان این که در رویداد غدیرنبود اطلاع رسانی صحیح باعث ظلم به مولا علی (ع) و جامعه تشیع شد، گفت: امروز رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان استان اصفهان

تفاهم نامه همکاری مجتمع فنی حرفه ای علم و فناوری با کانون پرورش فکری کودکان و خانه ارتباطات استان اصفهان

تفاهم نامه همکاری میان مجتمع آموزشی فنی حرفه ای علم و فناوری اصفهان با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان و خانه ارتباطات استان اصفهان امضا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب