خبرگزاری علم و فناوری

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی:

بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ امکان مشاهده حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است و شبهای اوج بارش هم از ۲۱ تا ۲۳ مردادماه می باشد، گفت: معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از موانع نوری باشد تا حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است و شبهای اوج بارش هم از 21 تا 23 مردادماه می باشد، گفت: همه جا اوج بارش در همین بازه زمانی اتفاق می افتد، معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از  موانع نوری باشد تا حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

 

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که اصطلاحی بنام بارش شهابی در نجوم داریم که به یک زمانهای خاصی از سال اطلاق می شود، گفت: در زمان بارشهای شهابی اولا تعداد شهابها در آسمان بیشتر است دوم این که مکان و راستای آن مشخص است.

مرادی با بیان این که در حالت عادی هم تعداد شهابها در آسمان خیلی کم است هم مکان مشخصی ندارد در خصوص منشا بارشهای شهابی، گفت: منشا بارشهای شهابی سنگهای بجا مانده از دنباله دارها است، بخاطر جاذبه زمین معمولا دنباله دارهایی که از نزدیکی های مدار زمین رد میشود تعداد زیادی از سنگریزه هایی که دم دنباله را تشکیل می دهدبجا می ماند و این سنگریزه ها توده عظیم سنگ را درست می کند.

وی ادامه داد: هرسال وقتی زمین در حرکت مداری وارد این توده های سنگ می شود این توده ها به خاطر جاذبه زمین به سمت زمین هجوم می آورد و وقتی با جو زمین برخورد می کند و بخاطر شدت اصطکاک و دما نور ساطع و پدیده شهاب ایجاد می شود.

این پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با تاکید بر این که ستاره هایی که صورتهای فلکی را تشکیل می دهند فاصله فوق العاده زیادی از زمین دارند، اظهار کرد: معمولا در شبهای بارش شهابی وقتی به آسمان نگاه می کنیم  بنظر می رسد که بارش شهابی از سمت یک صورت فلکی وارد می شود.

 وی با اشاره به این که بارش شهابی از هر راستایی که وارد شود نام صورت فلکی (درزی، جوزا، برساوشی و غیره)  را به آن می دهند، گفت: در طول سال تعداد زیادی بارشهای شهابی اتفاق می افتد اما همه آنها  پررونق نیستند، بعضی تعداد شهاب در طول یک شب خیلی کمتر است یا سنگها خیلی کوچک هستند شهاب خیلی پررونقی ایجاد نمی کنند.

 مردای گفت: ولی برخی از بارشهای شهابی پررونق هستند از جمله بارش شهابی برساوشی که الان با آن روبرو هستیم یکی از بارشهای شهابی معروف است بدلیل تعداد زیاد و هم شهابها زیبا و قابل روئت است، این مهمترین بارش شهابی سالیانه است.

این پژوهشگر علوم و فناوری فضایی اظهار کرد: معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از  موانع نوری باشد تا حدود 100 شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

وی گفت: این بارش شهابی برساوشی سنگهای آن از دنباله دار سوئیفت تاتل است، سوئیفت از نیویورک و ساتل که از رصدخانه هاروارد در سال 1862این دنباله دار را کشف کردند. بازه ای  هم که این دنباله دار خورشید را دور  می زند بیش از 100 سال طول می کشد که به این زودیها هم نمی توانیم این دنباله دار را ببینیم.

این پژوهشگر علوم و فناوری فضایی خاطرنشان کرد: بارش شهابی برساوشی از 27 تیرماه شروع می شود و تا 3 شهریورماه ادامه دارد اما از 21 تا 23 و بخصوص 21 و 22 مرداد ماه اوج بارش است و معمولا اوج بارش در ساعات بامداد 2 به بعد اتفاق می افتد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بارش در همه جای زمین اتفاق می افتد و چه مکانهایی برای مشاهده مناسبتر است، گفت: همه جا اوج بارش در همین بازه زمانی اتفاق می افتد کل کره زمین وارد این توده سنگ می شود برای مناطق مختلف تفاوتی نمی کند، بعضی وقتها نور ماه باعث می شود تعدادی شهابهای کم نور تر را نتوانیم ببینیم همچنین در شهرها بخاطر وجود روشنایی زیاد مشاهده آن راحت نیست،  اگر این شرایط مساعد باشد عموما برای همه جای ایران یکسان است.

این پژوهشگر علوم و فناوری فضاییبا بیان این که شرایط مناسب برای مشاهده بارشهای شهابی آسمان تاریک بویژه در مناطق کویری و کوهستانی است، افزود: اگر کسی نتوانست بارش شهابی را درشبهای اوج بارش ببیند، در آسمان مناطق کویری تا سوم شهریور این بارشها قابل رویت است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳:۳۱

شناسه خبر: 89999

مطالب مرتبط :
ستوده فرمانده پایگاه امام علی (ع) ناحیه قدس

تولید یک نوع دما‌سنج کنترل از راه دور

فرمانده پایگاه امام علی (ع) ناحیه قدس از طرح تولید یک نوع دما‌سنج کنترل از راه دور خبر داد.

جنگ ۳۳ روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطف در منطقه است/ روزهای آخر تحریم و فشار حداکثری علیه ایران

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه؛

جنگ ۳۳ روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطف در منطقه/ تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند

حسین رویوران در نشست تخصصی مقاومت اسلامی و تحلیل اتفاقات لبنان، گفت: جنگ ۳۳ روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطفی در منطقه است این پیروزی برای کشور ما هم بسیار مهم است، همچنین تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند از بین رفته و مدیون مقاومت مردم ایران است.

۵۴۴۵۵۴

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» به همت بسیج علمی پژوهشی و فناوری ناحیه مبارکه با همکاری بسیج علمی دانشجویی برگزار می شود.

تجارت منطقه ای متحول تر شده است/ کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده و شوک تقاضا را هم به دنبال دارد

نائب رئیس اتاق اصناف اصفهان گفت؛

تجارت منطقه ای متحول تر شده است/ کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده که شوک تقاضا را به دنبال دارد

نائب رئیس اتاق اصناف اصفهان، گفت؛ تجارت منطقه ای متحول تر شده و در این امر فعالیتهای بیشتری داریم،اما کرونا، اقتصاد را با شوک عرضه روبرو کرده که شوک تقاضا را به دنبال دارد.

ال ای دی

فناوری نانوذرات می تواند LED های روشن تر و طولانی تری تولید کند

دانشمندان کالج امپریال لندن و انستیتوی فناوری هند گواتاتی یک مدل رایانه را ابداع کردند که گرمای داخل لامپ LED را کاهش می‌دهد و به افزایش عمر آن منجر می‌شود.

ماسک هایی از جنس پنبه و ابریشم به دست هنرمندان صنایع دستی تولید شد

ماسک هایی از جنس پنبه و ابریشم به دست هنرمندان صنایع دستی تولید شد

سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی از تولید ماسک هایی از جنس پنبه و پشم توسط هنرمندان صنایع دستی استان های تهران ،گلستان،اصفهان،خراسان شمالی،گیلان و زنجان خبرداد 

واکسن

علم و فناوری گزارش می دهد؛

از اولین واکسن بیماری کرونا به صورت رسمی رونمایی شد / تا چه اندازه می توان به درمان ساخته شده روسیه اعتماد کرد ؟

صبح امروز رئیس جمهور روسیه به صورت رسمی از اولین واکسن کرونای جهان رونمایی کرد و اعلام کرد این واکسن می تواند مردم را در مقابل ویروس کرونا محافظت نماید؛ این اتفاق در حالی افتاده است که بسیاری از دانشمندان بر موثر بودن واکسن روسیه بر روی این بیماری با تردید صحبت می کنند.

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU)/ نرخی مشابه بزرگسالان

محققان امریکایی گزارش کردند؛

یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه/ نرخی مشابه بزرگسالان

بر طبق یک مطالعه مشترک توسط آکادمی اطفال و انجمن بیمارستان کودکان امریکا، یک سوم از کودکان بستری در اثر کووید۱۹در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شده اند، نرخی مشابه بزرگسالان است.

خطبه غدیر

حجت الاسلام والمسلمین سالک مطرح کرد؛

ضرورت انجام کار کلاسیک توسط دانشگاهها در خصوص «خطبه غدیر»

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک ضمن تبریک عید سعید غدیر و تاکید بر حضور پرقدرت با بصیرت برای توسعه اسلام ناب بر ثبات قدم و صبر در توحید و ولایت تاکید کرد و گفت:در مقابل خطبه غدیر مدیون هستیم و ضرورت دارد که روی این موضوع در دانشگاه کار کلاسیک انجام گیرد و عملیاتی شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب