خبرگزاری علم و فناوری

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از تکنولوژی نتورک، طبق یک مطالعه منتشر شده در 13 آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند. آلبرتو بوسک استادیار دانشگاه جورج واشنگتن و همکاران گفتند این یافته های اولیه نشان می دهد که این ترکیب می تواند یک درمان نویدبخش برای درمان و پیشگیری از ایدز باشد.

فینگولیمود، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی تأیید شده توسط FDA برای معالجه شعله ور شدن مولتیپل اسکلروزیس استفاده می شود، این دارو احتمالا برای جلوگیری از عفونت ایدز و کاهش مخزن نهان استفاده شود.

در حالی که داروهای ضد ویروسی تاکنون در درمان ایدز موثر بوده اند، مقاومت در برابر دارو، عوارض جانبی منفی ضد ویروسی و اثربخشی متفاوت آن بر لزوم ایجاد گزینه های درمانی جایگزین و پیشگیری از موارد قابل پیگیری است.

آلبرتو بوسك استادیار میکروبیولوژی، ایمونولوژی و داروهای گرمسیری در دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی گفت: برای اولین بار، تیم تحقیق ما دریافتند که با هدف قرار دادن گیرنده ها به مولکول سیگنالینگ Sphingosine-1-fosphate (S1P)، ما می توانیم به طور موثری عفونت ایدز و انتقال سلول به سلول ویروس را مسدود کنیم و در نتیجه بذر ویروس نهفته را در لوله آزمایش کاهش دهیم. "

 

درمان اچ آی وی مادام العمر است، به دلیل وجود مخزن نهفته سلولهای آلوده به ایدز که ممکن است در هر زمان فعال شود. علاوه بر اشکالات دیگر، روشهای درمانی ضد ویروسی فعلی به طور خاص عفونت نهفته را هدف قرار نمی دهند. یافتن راه هایی برای نه تنها هدف قرار دادن عفونت، بلکه همچنین کاهش مخزن نهان می تواند تأثیر بسزایی بر نزدیک به 40 میلیون نفری داشته باشد که با ایدز در سراسر جهان زندگی می کنند.

فینگولیمود، معروف به گیلنیا، با عمل به عنوان یک آنتاگونیست عملکردی گیرنده های S1P کار می کند. با مشاهده سلولهای ایمنی بدن، بوسک و تیم تحقیقاتی وی دریافتند که با هدف قرار دادن گیرنده های S1P با فینگولیمود، عفونت ایدز مسدود شده است. این تیم دریافتند که چرخه زندگی ایدز در سطوح مختلفی تحت تأثیر قرار گرفته است. اول، این دارو چگالی سطح گیرنده ایدز در سلولهای T را کاهش داده و مانع از اتصال و همجوشی ویروسی می شود. دوم، فینگولیمود ضریب محدود کننده ضد ویروسی SAMHD1 را فعال کرد و منجر به کاهش سطح ایدز و یکپارچه کردن شد.

بوسک گفت: "ما معتقدیم که این ترکیب می تواند یک درمان نویدبخش برای درمان و پیشگیری از ایدز باشد."

 

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.technologynetworks.com/tn/news/ms-drug-blocks-hiv-infection-and-transmission-in-human-immune-cells-338590

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90061

مطالب مرتبط :
کشف شگفت انگیز دانشمندان دانشگاه کمبریج و محققان امریکایی؛
سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند

کشف شگفت انگیز دانشمندان دانشگاه کمبریج و محققان امریکایی؛

سلولهای ایمنی برای محافظت از مغز در روده آموزش دیده اند

مغز به طور منحصر به فردی در برابر باکتری ها و ویروس های مهاجم محافظت می شود، اما مکانیسم دفاعی آن مدت هاست به عنوان یک راز باقی مانده است. اکنون، یک مطالعه روی موش ها، که در نمونه های انسانی هم تأیید شده است، نشان داده است که مغز متحدی شگفت آور در محافظت از خود دارد: "روده".

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵  بعنوان

هشدار چهار محقق باسابقه برای داوطلبان واکسن کووید۱۹؛

آیا برخی از واکسن های کووید۱۹ می تواند افراد را در معرض ویروس ایدز قرار دهد؟/ سویه آدنو ویروس۵ بعنوان "ناقل" پیشینه خوبی ندارد

چهار محقق بر مبنای آزمایشات گذشته واکسن ایدز مبتنی بر آدنوویروس۵ (Ad۵ ) شرکت MERK که منجر به نتیجه معکوس؛ افزایش انتقال ایدز شد، اکنون پرچم هشداردهنده ای را برای داوطلبان واکسن کووید۱۹ برافراشته اند و به این مسئله اشاره دارند که چهار واکسن کووید۱۹ کاندیدا که اکنون در چندین کشور از جمله ایالات متحده تحت آزمایشات بالینی قرار دارد، Ad۵ به طور مشابه به عنوان "ناقل" برای حمل ژن پروتئین سطح SARS-CoV-۲، عامل ویروسی همه گیر عمل می کند.

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا؛

داروی تزریقی جدید هم جلوگیری کننده و هم درمان کننده «ایدز»

محققان دانشگاه یوتا یک داروی تزریقی مبتنی بر پپتید ابداع کرده اند که از ابتلا به HIV جلوگیری می کند و بر خلاف سایر داروهای موجود در بازار، نوآوری درمانی محافظت طولانی مدت را ارائه می دهد، مقاومت دارویی را کاهش می دهد و عوارض جانبی کمی دارد.

بیماری ام اس

چه اشخاصی مبتلا به بیماری ام اس هستند؟

تاثیر تخریبی گسترده به میلین و در نتیجه سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز، در نتیجه می تواند مشکلات بینایی، حرکتی حسی و حشی صحبت کردن و بلع غذا و بسیاری مشکلات دیگر را به همراه داشته باشد.

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک محقق ایرانی کالج امپریال لندن گزارش کرد؛

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک مطالعه جدید به سرپرستی دکتر عباس دهقان در کالج امپریال لندن که با یک گروه بزرگ بیش از نیم میلیون نفر انجام شده است، هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نمی کند.

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر  کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

یک مطالعه جدید از دانشگاه کالیفرنیا؛

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، گزارش کردند:انسانها تنها گونه ای نیستند که با خطر بالقوه کروناویروس جدید که باعث کووید۱۹ می شود مواجهه شده اند،تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می دهد بسیاری از گونه های جانوری در برابر عفونت کرونا ویروس جدید آسیب پذیرهستند.

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت؛

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/ تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان این که مشمشه یک بیماری باکتریایی واگیردار خطرناک و قابل انتقال از دام به انسان است، خبرداد: اولین مرکز آزمایشگاهی تشخیص بیماری مشمشه با تکنیک نوین (CFT) بعد از مرکز ملی تشخیص در تهران در اداره کل دامپزشکی استان اصفهان راه اندازی شد.

استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی و از کلید واژه های تاریخ ایران است.

یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی و از کلید واژه های تاریخ ایران است

احمد جوانی در نشست تخصصی بیانیه گام دوم با محوریت استقلال و آزادی و مصادیق نقض حاکمیت در تاریخ معاصر بسیج اساتید در اصفهان، با اشاره به زمینه های صدور بیانیه گام دوم و برکات انقلاب، گفت: استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی ایران و از کلید واژه های تاریخ ایران است

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب