خبرگزاری علم و فناوری

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه؛

جنگ ۳۳ روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطف در منطقه/ تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند

حسین رویوران در نشست تخصصی مقاومت اسلامی و تحلیل اتفاقات لبنان، گفت: جنگ ۳۳ روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطفی در منطقه است این پیروزی برای کشور ما هم بسیار مهم است، همچنین تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند از بین رفته و مدیون مقاومت مردم ایران است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، حسین رویوران در نشست تخصصی مقاومت اسلامی و تحلیل اتفاقات لبنان که به همت بسیج اساتید استان اصفهان و با همکاری کانون بسیج اساتید دانشگاه دولت آباد و بسیج کارمندان استان اصفهان برگزار شد، گفت: جنگ 33 روزه اسرائیل با لبنان یک نقطه عطفی در منطقه است این پیروزی برای کشور ما هم بسیار مهم  است، همچنین تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند از بین رفته و مدیون مقاومت مردم ایران است.

وی با بیان این که چرا جنگ 33 روزه نقطه عطف محسوب می شود، اظهار کرد: به دلیل این که اسرائیل از سال 1948 تا 2006  در هر جنگی که وارد شد پیروز شده بود و جنگها را به دلیل برتری نظامی به نفع خودش یکسره می کرد اما در این جنگ برای اولین بار اسرائیل شکست خورد و شکست اسرائیل برنمی گردد به این که حزب الله از برتری نظامی برخوردار است همچنان اسرائیل از برتری نظامی برخوردار است اما حزب الله شیوه جدیدی از جنگ آمیخته بین ایمان و الگوی ابداعی به نوآوری خودش بوده و در این جنگ اسرائیل اهدافش محقق نشد و شکست خورد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه ادامه داد: اسرائیل بعد از پایان جنگ روزهای آخر دست به دامن امریکا شد و امریکا قطع نامه 1701 را مطرح کرد برای این که  آتش بس برقرار شود، همچنین رژیم صهیونیستی فورا یک گروهی را مامور کرد بررسی کنند چرا اسرائیل مانند همه جنگ ها با وجود برتری نظامی به پیروزی نرسید که بیش از 4 هزارمصاحبه  انجام دادند و رژیم صهیونیستی سعی کرد از تحلیل محتوی همه این مصاحبه ها که بیش 600 صفحه بود به یک جمع بندی برسد.

 

حزب الله با مدل جنگ نامتقارن برتری اسرائیل را خنثی کرد

ریوران گفت: آنها به این نتیجه رسیدند که حزب الله مدل جدیدی از جنگ تحت عنوان جنگ نامتقارن را بکاربرده که برتری اسرائیل را خنثی کرده بعبارتی اسرائیل از نظر  نظامی هواپیما، تانک، ناوچه و همه چیز  کاملا مجهز بود بهترین تجهیزات ساخت امریکا را هم دارد اما توان بکارگیری آنها را ندارد، چون حزب الله همه امکانات را پنهان کرده و به دلیل این مدل جدید جنگ رژیم صهیونیستی نتوانست اهداف خود را در این جنگ دنبال کند.

جنگ نامتقارن مدلی بازدارنده و موجب امنیت لبنان شد

وی افزود: این مدل از جنگ یک نقطه عطف دیگری هم دارد و آن این که کسی که یکبار پیروز شده می تواند بار دوم هم پیروز شود به همین دلیل معادله ای بعنوان نتیجه این جنگ شکل گرفت معادله بازدارندگی یعنی اگر دوباره حمله کند همان مدل را بکار می گیرند و رژیم صهیونیست را شکست خواهند داد و این باعث شد ازسال 2006 تا 2020 یعنی 14 سال به لبنان امنیت داد.

 ریوران با بیان این که از آنجایی که لبنان ارتش چندانی ندارد و بدون امکانات نظامی است، اسرائیل آنجا را حیات خلوت خودش می دانست، بیان کرد: در سال 1982 تا بیروت پیش رفت و ظرف چند روز به بیروت رسید در این جنگ این توان را از دست داد و از ترس مقاومت کاری به لبنان نداشت و این که مقاومت بتواند برای مردم خودش و کشور خودش امنیت بیاورد یک افتخار بسیار بزرگ و یک دستاورد بسیار قابل توجه است.

وی اظهار کرد: این وضعیت یک مدل و الگو شد و مردم در غزه متوجه شدند که این مدل قابل استفاده است حزب الله همین که در کارنامه خود اولین پیروزی را ثبت کرد با کمک محور مقاومت و  بهبود و افزایش تسلیحات عملیات علیه دشمن صهیونیستی افزایش پیدا کرد.

ریوران با اشاره به این که رژیم صهیونیستی یکسال بعد در سال 2007 تا 2008 ناچار شد از غزه عقب نشینی کند، گفت: اهمیت این عقب نشینی در این است که این مدل تعمیم پیدا کرد، اسرائیل در سال 1967 غزه را نیم ساعته گرفت اما در سال 2008 برای گرفتن غزه شکست خورد سال 2012 و 2014 هم همین را تکرار کرد اما شکست خورد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه سپس به مدل جدیدی از جنگ که در سال 2014 درگرفت که مقاومت در زیر زمین تونلهای زیادی ایجاد کرده بود اشاره کرد و گفت: این مدل از جنگ هم باعث کشته و مجروح شدن، وحشت و عقب نشینی و توهم رژیم و ارتش صهیونیستی شد.

وی با بیان این که نکته دیگر  این جنگ که اهمیت زیادی دارد این است که طرح خاورمیانه جدید و بزرگ امریکا را بهم زد، گفت: منظور آقای بوش رئیس جمهور امریکا از خاورمیانه بزرگ از مرز هند تا مغرب است این یعنی بخش بهم پیوسته جهان اسلام است، امریکا در آن زمان  مدلی از تحولات تحت عنوان همگرایی را دنبال  می کرد و هدفش این بود که منطقه را همگرا و هم پیمان با امریکا بکند.

ریوران ادامه داد: در همین راستا افغانستان و عراق را اشغال کرد  و چون تنها مخالف امریکا و اسرائیل، جمهوری اسلام ایران و محورهای مقاومت بود حزب الله بعنوان مهمترین بازوی ایران را  هدف گرفتند که جنگ اتفاق افتاد، زمانی که اسرائیل شکست خورد کل طرح یعنی حمله به سوریه  و حمله به ایران منتفی شد از این جهت پیروزی حزب الله اهمیت  فوق العاده زیادی برای کل جهان اسلام دارد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه گفت: نکته دیگر ی که اتفاق افتاد محور مقاومت که در ایران و لبنان بود  که کم کم و در پی حوادث سوریه و به دلیل حضور داعش در عراق  گسترش پیدا کرد حشد الشعبی هم با فتوی آیت الله سیستانی شکل گرفت.

وی با بیان این که اینها همه نشان می دهد که جنگ 33 روزه نه تنها تحولات لبنان که تحولات منطقه را هم تحت تاثیر قرار داد، افزود: در لبنان انتخابات برگزار شد که  ائتلاف 8 مارس که محور آن حزب الله است  اکثریت یعنی 71 کرسی از 121 کرسی را بدست آورد و دولتها با رای حزب الله آمدند و دولت آینده هم چون نظام در لبنان نظام پارلمانی است قطعا با رای حزب الله خواهد آمد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه در ادامه اظهار داشت: انفجاری که اخیرا در لبنان اتفاق افتاد جزو بزرگترین انفجارهای جهان بعد از هیروشیما و ناکازاکی و سومین انفجار بزرگ جهان است، یک منطقه ای با شعاع سه کیلیومتر تحت تاثیر قرار گرفت و نشان می دهد که آنچه در لبنان اتفاق افتاده یک مصیب بزرگی است و  لبنان بتنهایی نمی تواند از این  مصیبت عبور کند.

وی سپس به مسئله نقدینگی  و تحریم این کشور هم اشاره کرد و گفت: این انفجار در زمانی اتفاق افتاد که لبنان شرایط خوبی ندارد بانکهای لبنان بسیاری از پولها را برای سود بیشتر بیرون برده بودند و زمانی که  این نقدینگی را خواستند برگردانند تحریم لبنان توسط امریکا مانع این شده است.

 ریوران تصریح کرد:  انفجار این شرایط فاجعه بار را بدتر کرد 10 تا 15 میلیارد دلار هم برای بازسازی نیاز دارند و از طرفی بخاطر این که لبنان کشوری مقروض است و حدود 128 میلیارد دلار بدهی دارد نمی تواند قرض بگیرد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه با بیان این که متاسفانه این حادثه مردم را ناامید کرد برخی از مردم به خیابان آمدند به سفارتخانه ها حمله کردند، خاطرنشان کرد:  این اقدامات به دلیل مشکلات موجود توسط مردم اتفاق افتاد اما بسیاری از احزاب تلاش کردند سوار براین بشوند و اهداف خود را دنبال کردند مثلا در حمله به وزارت خارجه لبنان بعضی به بخش اسناد حمله و اسناد خاصی را دزدید که نشان دهنده افراد تحریک شده در بین این مردم است.

 وی با اشاره به سفر مکرون به لبنان و این که لبنان در گذشته مستعمره فرانسه بوده است، گفت:  اگر چه برخی از مسیحیان درخواست دیدار  با مکرون را داشتند اما مکرون حاضر به دیدار با آنها نشد و درخواست ملاقات با حزب الله کرد و نهایتا هم مکرون با یک هیئت که هم سنگ و  هم سطح نیست پذیرفتند دیدار کنند آقای مکرون هیچ جوابی برای مباحثی که این هیئت مطرح کرد نداشت و  مشروعیت مقاومت و انتخابی بودن آن را پذیرفت.

وی سپس با اشاره به این که مکرون بحث کمک به این کشور را مطرح کرده و برای این که دولتهای دیگر هم کمک کنند بحث آشتی ملی را مطرح کرده است اظهار کرد: لبنان از کمک استقبال کرد در عین حال دیکته غرب را نپذیرفت.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه افزود: منتها یک اتفاق ناگهانی این است که رئیس جمهور لبنان با اطلاع از این که مکرون قصد تغییر دولت دارد بحث انتخابات زودرس را مطرح کرد که  اساسا جزو اختیارات پارلمان است و این باعث دلخوری  جنبش عمل، جریان ملی آزاد و حتی دلخوری برخی از طرفداران مقاومت در پارلمان شد و بحث استیضاح  دولت را مطرح کردند، عملا دولت احساس می کرد اگر برود استیضاح شود ممکن است ساقط شود  به همین دلیل استعفا داد و زمینه فراهم شد که یک دولتی که فراگیرتر باشد شکل بگیرد و گفتگوها الان در این چارچوب در جریان است.

 

محور مقاومت در لبنان 71 کرسی پارلمان را دارد

ریوران خاطرنشان کرد: آن چه در اینجا اهمیت دارد این است که نظام سیاسی در لبنان  هم رئیس جمهور هم نخست وزیر و هم کابینه توسط پارلمان انتخاب می شود که 71 کرسی در اختیار محور مقاومت است.

وی با بیان این و آقای مکرون نقدا یک  اجلاسی بصورت مجازی برگزار کرد و یک سری کمکهایی جمع کرد، اظهار داشت: آنچه که مقاومت در مورد آن حساس است این است که تعامل با غرب خیلی تجربه خوبی در گذشته نبوده حزب الله فعلا با مکرون در حال تعامل است اما شرطش هم پابرجاست که کسی در امور داخلی لبنان دخالت نکند و حزب الله دولت را یک مقدار فراگیرتر خواهد کرد.

کارشناس و تحلیلگر ارشد مسائل منطقه و خاورمیانه در بخش پایانی این نشست در خصوص مبحث اخیر شورای امنیت، گفت: در مورد امریکا الان اتفاق نیفتاده بود موردی در شورای امنیت مطرح کند و رای نیآورد  اما  الان این اتفاق افتاد و از 15 نفر عضو امریکا خودش به خودش رای داد.

وی بیان کرد: این امریکا عملا در مقابل ایران منزوی است یعنی دنیا حرف امریکا را گوش نمی دهند و  این یک پیروزی بزرگی برای ایران است حقانیت ایران موفق شده دنیا را  به سمت ما جلب بکند.

 

تحریم و فشار حداکثری علیه ایران از بین رفته و مدیون مقاومت مردم ایران است

ریوران تاکید کرد: در مقابل دشمن نباید کوتاه آمد در خصوص طرح جدید امریکا  در مسئله برجام هم چون از توافق خارج شده نمی تواند کاری بکند و از 8 عضو 7 عضو با نسبت 4 به سه باقی مانده است امریکا شکست خورده و در روزهای آینده هم شکست خواهد خورد. تحریم و فشار حداکثری علیه ایران روزهای آخرش را طی می کند از بین رفته و مدیون مقاومت مردم ایران است.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸:۲۷

شناسه خبر: 90078

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

آتش در بیروت

آن همه نیترات آمونیوم در بیروت متعلق به چه کسی بود؟

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر  کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

یک مطالعه جدید از دانشگاه کالیفرنیا؛

طبق تجزیه و تحلیل ژنومی، گونه های جانوری در برابر کرونا ویروس جدید آسیب پذیر اند

محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، گزارش کردند:انسانها تنها گونه ای نیستند که با خطر بالقوه کروناویروس جدید که باعث کووید۱۹ می شود مواجهه شده اند،تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می دهد بسیاری از گونه های جانوری در برابر عفونت کرونا ویروس جدید آسیب پذیرهستند.

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت؛

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/ تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار قابل انتقال از دام به انسان/ راه اندازی مرکز آزمایشگاهی تشخیص با تکنیک نوین در اصفهان

رئیس آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان این که مشمشه یک بیماری باکتریایی واگیردار خطرناک و قابل انتقال از دام به انسان است، خبرداد: اولین مرکز آزمایشگاهی تشخیص بیماری مشمشه با تکنیک نوین (CFT) بعد از مرکز ملی تشخیص در تهران در اداره کل دامپزشکی استان اصفهان راه اندازی شد.

استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی و از کلید واژه های تاریخ ایران است.

یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی و از کلید واژه های تاریخ ایران است

احمد جوانی در نشست تخصصی بیانیه گام دوم با محوریت استقلال و آزادی و مصادیق نقض حاکمیت در تاریخ معاصر بسیج اساتید در اصفهان، با اشاره به زمینه های صدور بیانیه گام دوم و برکات انقلاب، گفت: استقلال و آزادی دو راهبرد اصلی تشکیل جمهوری اسلامی ایران و از کلید واژه های تاریخ ایران است

۵۴۴۵۵۴

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس؛

همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» برگزار می شود

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس همایش علمی، فرهنگی و هنری «امید ولایت» به همت بسیج علمی پژوهشی و فناوری ناحیه مبارکه با همکاری بسیج علمی دانشجویی برگزار می شود.

بارش شهابی برساوشی مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ همه جا اوج بارش در بازه زمانی «۲۱ تا ۲۳ مردادماه»

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی:

بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است/ امکان مشاهده حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که بارش شهابی برساوشی یکی از مهمترین بارش شهابی سالیانه است و شبهای اوج بارش هم از ۲۱ تا ۲۳ مردادماه می باشد، گفت: معمولا اگر آسمان کاملا تاریک و بدور از موانع نوری باشد تا حدود ۱۰۰ شهاب در یک ساعت هم قابل دیدن است.

 هدف خانه نخبگان بسیج علمی، ایده پردازی و رفع مشکلات استان است

مسئول خانه نخبگان بسیج علمی، پژوهشی و فن آوری خراسان جنوبی:

هدف خانه نخبگان بسیج علمی، ایده پردازی و رفع مشکلات استان است

خاشعی هدف خانه نخبگان بسیج علمی را ایده پردازی و رفع مشکلات کلان استان دانست و گفت: کارگروه های آب، فن آوری و اطلاعات، انرژی های نو، گیاهان دارویی، شتر و دام و معدن بر اساس پتانسیل استان در خانه نخبگان بسیج علمی فعالیت می کنند.

خطبه غدیر

حجت الاسلام والمسلمین سالک مطرح کرد؛

ضرورت انجام کار کلاسیک توسط دانشگاهها در خصوص «خطبه غدیر»

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک ضمن تبریک عید سعید غدیر و تاکید بر حضور پرقدرت با بصیرت برای توسعه اسلام ناب بر ثبات قدم و صبر در توحید و ولایت تاکید کرد و گفت:در مقابل خطبه غدیر مدیون هستیم و ضرورت دارد که روی این موضوع در دانشگاه کار کلاسیک انجام گیرد و عملیاتی شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب