گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی /

اختراع سیستم های اتوماتیک ایمنی و عینک هوشمند در استان سیستان و بلوچستان/ اختراعی که امکان آتش سوزی پس از زلزله را کم می کند

امین سالاری یکی از دانشجویان نخبه استان سیستان و بلوچستان می باشد که هم اکنون در رشته برق مشغول به تحصیل است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، امین سالاری، یکی از دانشجویان نخبه زاهدان می باشد که توانسته است در زمینه برق و رباتیک فعالیت کند.

نوشتار ذیل حاصل از گفتگوی تفصیلی خبرگزاری علم و فناوری با این نخبه است:

اوج فعالیت من  مربوط به هفت ساله گذشته است که نسبت علاقه من را در زمینه رباتیک نشان می دهد.

مطالعات فراوان بنده در زمینه علم رباتیک باعث شده است که هم اکنون من یکی از مدرسین پژوهش سرای دانش آموزی شوم که بتوانم علم رباتیک را به صورت گسترده به نوجوان این استان آموزش دهم.

بنده توانستم پنج اختراع به نام خود ثبت کنم که متاسفانه به دلیل مشکلاتی که بر سر راه نخبگان قرار می گیرد نتوانسته ام مجوز سه اختراع خودم را دریافت کنم.

اما دو اختراع دیگرم بسیار هم کاربردی می باشد که در زمینه رشته تحصیلم هست، اختراع اولم من مربوط به سیستم اتوماتیک ایمنی است.

این سیستم پس از نصب در ساختمان ها، در اثر وقوع زلزله آژیر خطر از این دستگاه به صدا در می آید و برق کل ساختمان قطع می شود.

اما  از آن جایی که اکثر زمین لرزه ها در شب رخ می دهد و امکان قطعی برق وجود دارد، این سیستم طوری تعبیه شده است که هنگام وقوع زلزله علامت اضطراری این دستگاه روشن و خاموش می شود و نشان  می دهند که افراد باید در مکان امن حاضر شوند.

ایده این اختراع زمانی به ذهن من رسید که دیده بودم در زمان وقوع زلزله در کرمانشاه، علاوه بر خسارت های وارد شده در برخی از مناطق آتش سوزی رخ داده بود.

آتش سوزی یکی از عواملی است که باعث افزایش خسارت های وارده شده به مناطق زلزله زده می شود، برای اینکه راهی پیدا کنیم که بتواند مانع از این حریق شویم.

پس از انجام مطالعات فراوان و تحقیقات انجام شده متوجه شدم که در زمان وقوع زلزله لوله های گاز شکسته می شود و باعث اتصالی و آتش سوزی در سیستم برق شده و به این نتیجه رسیدم که در هنگام وقوع زلزله برق قطع می شود احتمال وقوع آتش سوزی وجود ندارد و این شد که این دستگاه را اختراع کردم.

اختراع دوم من عینک ایمنی هوشمند است که در زمان انجام کار با دستگاه تراشکاری فلز و جوش لازم هست، این دستگاه باعث جلوگیری از خطرات احتمالی وارد شده به اپراتورمی شود.

کارکرد با این دستگاه تراشکاری به گونه ای است که اگر اپراتور عینک ایمنی را بر روی چشم خود قرار ندهد دستگاه تراشکاری راه اندازی نمی شود.

اپراتور به محض اینکه این عینک های ایمنی را بر روی چشم خود قرار دهد مجوز راه اندازی به دستگاه به صورت بیسیم ارسال می شود و دستگاه شروع به فعالیت می کند.

در بعضی از مواقع شاهد سهل انگاری کارگرانی که مشغول به کار بودند بودم که عدم استفاده از عینک ایمنی باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر هم به خود و هم می شود و این انگیزه ای را برای ساخت عینک ایمنی ایجاد می کند.

در حال حاضر در جهت ارتقا فعالیت و اختراعات خود هستم که بتوانم به زودی اختراعات را به تولید انبود برسانم و به جامعه عرضه کنم.

متاسفانه از طرف ارگان های دولتی هیچ گونه جهت اختراعاتم  پرداخت نشده و تمام هزینه برای به ثمر رساندن اختراعات خودم پرداخت کرد.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹:۴۶

شناسه خبر: 90131

مطالب مرتبط :
بانوی کارآفرین زاهدان

گفتگوی تفضیلی علم و فناوری با بانوی کارافرین زاهدانی/

تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

عصمت دهباشی، کارشناس رشته مهندسی باغبانی و گل های زینتی از دانشگاه علمی کاربردی است که توانسته با رشته خود ایجاد اشتغال در شهر زاهدان کند.

udk;

این عینک با تبدیل شدن به دستبند هیچگاه گم نمی شود!

یکی از مشکلات افرادی که از عینک استفاده می کنند جا ماندن و یا گم کردن عینکشان می باشد ؛ برای رفع این مشکل ، یک مخترع خوش ذوق به تازگی نوعی عینک ساخته است که بعد از استفاده می توان آن را بر روی مچ خود به عنوان دستبند قرار داد و مانع گم شدنش شد.

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

عضو هیئت علمی اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت؛

۳۶ میلیون جوان در پنجره جمعیتی هستند/ تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند

محمدرضا حیدری عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان در وبینار «جهش تولید، فرصت ها و تهدیدها» با بیان این که در ایران ۱۴ میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم و ۳۶ میلیون نفر جوان ما در پنجره جمعیتی هستند، گفت: تفکر ژن برتر انگیزه جوانان مستعد را برای ورود به اقتصاد سلب می کند.

ثبت اختراع

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد

ایجاد ۲۶۳ فرصت شغلی توسط شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد/انجام ۲۰ مورد داوری ثبت اختراع

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به استقرار ۲۹ شرکت در این پارک گفت: این شرکت ها ۲۶۳ فرصت شغلی در استان ایجاد کردند.

اسکلت

این اسکلت فلزی می تواند امکان دوباره راه رفتن را برای معلولین فراهم کند !

به تازگی محققین نوعی اسکلت فلزی با نام "MyoSwiss" ساخته اند که معلولین با آن می توانند طعم دوباره راه رفتن را حس کنند .

عینک

علم وفناوری گزارش می دهد؛

ساخت عینک هوشمندی که امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان فراهم می کند !+ فیلم و عکس

به تازگی محققان نوعی عینک هوشمند با نام "esight" طراحی کرده اند که امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان فراهم می کند .

منابع طبیعی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری خبر داد

آماده‌باش یگان حفاظت منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری برای مقابله با آتش‌سوزی احتمالی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرس گفت: آتش به استان‌های همجوار رسیده است، اما از جنگل‌های این استان دور است و با وجود این فاصله، یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری در کل مرزهای این استان آماده‌باش و درحال گشت‌زنی هستند که درصورت وقوع حریق اقدام به اطفاء حریق کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب