خبرگزاری علم و فناوری

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر:

یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است/دشمن به دنبال تخریب شخصیت‌های علمی است

«سردار علی رزمجو»، فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر گفت: اندیشه ‌علم‌گرایی و خودکفایی و رشد و پیشرفت در علوم مختلف در نظام‌ها قابل اهمیت است و شورای علمی بسیج در مقیاس استان بوشهر باید به جایی برسد که قدرت رقابت با استکبار را داشته باشد و یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دکتر حمزه شیخیانی در ابتدای جلسه شورای جهاد علمی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری با ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در سال جدید گفت: رویکرد اصلی بسیج علمی در این سال حمایت از همه مخترعین و مبتکرین در مراکز رشد و جذب نخبگان و نخبه‌پروری در پایگاه‌های بسیج علمی است.

 

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان اظهار داشت: از جمله دستاوردهای مهم اخیر ثبت چندین اختراع رسمی با تاییدیه معتبر از سوی مراجع ذی‌صلاح اداره ثبت اختراعات کشور بوده است و همچنین حضور مخترعین  جشنواره های معتبر علمی و برگزاری مسابقات علمی و افزایش تعداد مراکز رشد و پایگاه‌های علمی و استقرار 5 شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد است.

شیخیانی با اشاره به حمایت‌های مالی این سازمان بیان داشت: دو نوع حمایت در این زمینه‌ها وجود دارد که یک نوع حمایت بلاعوض است که به منظور نمونه‌سازی اختراع در اختیار محققان قرار می‌گیرد و نوع دیگر حمایت حمایت تسهیلاتی است که برای ساخت نمونه تجاری‌سازی شده و آماده ورود به بازار در اختیار عزیزان قرار می‌گیرد.

در ادامه این نشست، «سردار علی رزمجو»، فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر در جلسه شورای جهاد علمی سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری گفت: اگر به تاریخ نگاه کنیم می‌بینیم نگاه اسلام به جهان و انسان یک منظومه جامعی است که در برگیرنده همه ویژگی‌های جوامع بشری در تمام عرصه انسان‌شناسی، هستی‌شناسی، روش‌شناسی و ارزش شناسی است و در هر عرصه دارای یک نظریه است و نظریه‌پردازی می‌کند.

علم‌آموزی و دانش‌اندوزی؛ راه رسیدن انسان به سعادت

وی افزود: دین اسلام توجه ویژه‌ای به علم دارد و تنها راه رسیدن انسان به سعادت دنیوی و اخروی وابسته به علم‌آموزی و دانش‌اندوزی است؛ چرا که راه رسیدن به کمال و پیشرفت فردی و اجتماعی را تقویت بنیه علمی افراد در عرصه‌های مختلف می‌داند.

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر تاکید کرد: پیشرفت و اعتلای علمی  زمانی صورت می‌گیرد که علاوه بر علمی بودن اسلامی هم باشد و بعد از آن نوبت به عمل به آن می‌رسد و شورای علمی بسیج باید در این منظومه قرار گیرد؛ زیرا ما در مکتب اسلام همواره از علم و دانش و فناوری‌ای تمجید می‌کنیم که بر اساس مکتب اسلام و متناسب با نوع نیازمندی‌های جوامعی که در آن زندگی می‌کنیم شکل گرفته باشد.

حیات بالنده یک نظام سیاسی، بستگی به توانمندی آن در عرصه علم است

وی با اشاره به پیشرفت‌های علمی صورت گرفته در استان تصریح کرد: حیات بالنده یک نظام سیاسی، بستگی به توانمندی آن در عرصه علم و فناوری و تولیدات دانش‌بنیان و راهبردی است، تاریخ گواه این مطلب است که هر کشوری که دارای بار علمی و نیروی انسانی نخبه است موقعیت او در علم و پیشرفت بیشتر خواهد بود، و به راحتی می‌توان گفت  صاحب قدرت و عزت است.

یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است

رزمجو با بیان اهمیت رشد و پیشرفت علمی افزود: اندیشه ‌علم‌گرایی و خودکفایی و رشد و پیشرفت در علوم مختلف در نظام‌ها قابل اهمیت است و شورای علمی بسیج در مقیاس استان بوشهر باید به جایی برسد که قدرت رقابت با استکبار را داشته باشد و یکی از مولفه‌های قدرت، تولید علم است.

وی افزود: شورای علمی در استان‌ باید در پی عزت‌مندی برای بسیج باشد و همه اعضای شورای علمی باید دست به دست هم داده تا حماسه‌ای نو خلق کنند؛ حماسه علمی با ایثارگری و فداکاری به دست می‌آید؛ مجاهدت و مبارزه در عرضه خودکفایی در تولید دانش و علم و مقابله با مستکبران در حوزه‌های مورد نیاز کشور است.

 فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر با اشاره به وظایف بسیار این شورای علمی اظهار داشت: اعضای شورای علمی باید بررسی کنند که نیازمندی‌های این استان چیست و در چه زمینه‌ای می‌توانند تولید علم کنند، اگر پروژه‌هایی که قابل دفاع باشد و همه جوانب علمی آن بررسی شده باشد قطعا در استان از آن  دفاع خواهم کرد و همه مسئولین استانی، حمایت خواهند کرد.

بسیج علمی باید زبانزد رفع گرفتاری‌های استان باشد

وی افزود: بسیج علمی باید زبانزد رفع گرفتاری‌های استان باشد و در درون و برون سازمان به بررسی مشکلات علمی و ارائه راهکار جهت رفع آن اقدام نمایند و برای پیشرفت علمی سپاه استان در حال حاضر و همچنین آینده نقشه راه ترسیم نمایند و کاملا علمی و تخصصی پیش بروند.

رزمجو گفت: امروز وارد عرصه جنگ فکری و علمی با دشمن هستیم آنها قصد دارند با گسترش علوم غرب‌گرایانه در مراکز عالی ما اعمال حاکمیت کنند و بسیج باید به کمک اقشار و هئیت‌های اندیشه‌ورز بتواند برنامه‌ریزی در این زمینه داشته باشند تا به خوبی از نقشه‌های دشمن آگاه شده و در خنثی نمودن به موقع آن بهترین واکنش نشان دهد.

وی با اشاره به  ترویج فساد اخلاقی و اقتصادی که امروزه بیشتر قشر جوان را تهدید می‌کند، افزود: شورای علمی باید دنبال ارائه راهکار در این زمینه نیز باشد و با ایجاد کارگروه‌هایی در این زمینه به بررسی این مشکلات بپردازد و با اقدام به موقع و موثر نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کند.

دشمن، به دنبال تخریب شخصیت‌های علمی است

 فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر  گفت: دشمن به دنبال تخریب و تحریف شخصیت‌های علمی و نخبه‌های کشور ماست و تلاش می‌کند شخصیت‌های طراز اول علمی را تخریب کند و علاوه بر آن به دنبال ترور نخبگان است و شورای علمی باید راهکاره‌ایی در مبارزه با این مشکلات هم در دستور کار خود قرار دهد و موضوعات علمی درون و برون سازمانی را در سطح استان و حتی کشور مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: زمان، زمان حساسی است و نخبگان ما باید زمان‌شناس باشند و با توجه به نیاز و مقتضیات کشور اقدام نمایند و در زمینه پیشرفت علمی توجه ویژه‌ای به عنصر زمان داشته باشند تا از پیشرفت‌های روز جهان عقب نمانند.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶:۱۷

شناسه خبر: 90194

مطالب مرتبط :
تولید

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

راه توسعه‌ای که مدیر یک مجموعه تولیدی برنامه ریزی کرده است/ الگو برداری از خارج مدل سازی در کشور

الگو برداری تولید از خارج کشور و مدل سازی در داخل شیوه‌ای است که مدیر یک مجموعه تولیدی آن را در برنامه کاری خویش قرار داده و در زمره تولید کنندگان موفق قرار دارد.

ویژگی‌های یک پژوهشگر موفق: تقوا، اخلاص، امانتداری، بصیرت دینی، پرهیز از یاس

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر:

ویژگی‌های یک پژوهشگر موفق: تقوا، اخلاص، امانتداری، بصیرت دینی، پرهیز از یاس

کارگاه آموزشی پرسشگران با حضور مسئولین علمی شهرستان‌ها و پرسشگران جهت توانمدسازی پرسشگران به منظور به روزرسانی معلومات و تربیت نیروی پرسشگر کارآمد و امانت‌دار بسیجی برای استفاده در نظر سنجی‌ها و برنامه‌های پژوهشی ملی و استانی در سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر برگزار شد.

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر:

امروزه دانشگاه‌ها باید مسئله محور عمل كنند/هسته‌های نخبگانی باید فعال گردد

دکتر حمزه شیخیانی؛ مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر با بیان اینكه دانشگاه‌ها امروزه باید مسئله محور عمل كنند، گفت: توجه به حل مسائل روز برای دانشگاه‌ها ضروری است و مراکز علمی بسیج باید ارتباط خوبی با دانشگاه‌ها داشته باشند تا به کمک یکدیگر راه حل‌های مناسب برای رفع مشکلات کشور بیابند.

جلسه

حمایت وزارت دفاع از طرح های نخبگان بسیج علمی،پژوهشی ‌آذربایجان شرقی

جلسه شورای جهاد علمی سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری آذربایجان شرقی با حضور نمایندگانی از نیروهای مسلح در تبریز برگزار شد

دانشگاه خلیج فارس بوشهر؛ اقدامات انجام شده در مقابله با کرونا

رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر:

دانشگاه خلیج فارس بوشهر؛ اقدامات انجام شده در مقابله با کرونا

دکترعبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر گفت: دانشگاه خلیج فارس با شیوع ویروس کرونا و با هدف صیانت هر چه بیشتر از سلامت کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان، در هماهنگی با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا و کمیته بحران استان بوشهر، از تاریخ ۴/۱۲/۱۳۹۸ با تشکیل نخستین جلسه اضطراری هیأت رئیسه، اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز کرد.

ساخت مکمل و الگو گیری از گیاهان دارویی مقاوم به خشکی

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند:

ساخت مکمل آبیار و آبسار براساس شرایط اقلیمی کشور و مقاوم به خشکی

​افخم شعرا با اشاره به معرفی مکمل و الگو گیری از گیاهان دارویی مقاوم به خشکی افزود: این مکمل ابتدا از عصاره برخی گیاهان مقاوم به خشکی تهیه شد و سپس با تجزیه و تحلیل بر روی عصاره تهیه شده، اقدام به ساخت صنعتی آن با الگوگیری از شکل طبیعی آن انجام شد.

خبرنگاری

نقش خبرنگاران علم و فناوری در تسهیل گری فرآیند تولید علم/خبرنگاران علمی مکمل فعالیت دانشمندان هستند

خبرنگاران علم و فناوری می‌توانند در عملیاتی شدن فرآیند تولید علم نقش تسهیل گری را داشته باشند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب