در جدیدترین تحقیقات حوزه پزشکی و سرطان شناسی مطرح می شود؛

فناوری هایپرترمیا روش مکمل برای درمان سرطان/موفقیت محققان ایرانی در گرمادرمانی سرطانی

روش هایپرترمیا، روش غیر تهاجمی است که علم آن در فصل مشترک علوم مختلف قرار داشته و بازه گسترده‌ای از این علوم را از ریاضیات کاربردی و مدل‌سازی کامپیوتری گرفته تا علوم نانو، علوم اعصاب و فیزیک سلولی و مولکولی و ژنتیک در بر می‌گیرد.

به گزارش سرویس سلامت و پزشکی| خبرگزاری علم و فناوری؛باوجــود بسیاری از پیشرفت‌هایی که بشر در سال‌های اخیر شاهد آن بوده است اما هم‌چنان افراد در مقابل تهدیدات سلامتی و بیماری یکی از آسیب‌پذیرترین موجودات دنیای خاکی هستند و به خصوص بیماری‌هایی مانند سرطان و ایدز همه ساله مرگ‌های بی‌شماری را در سراسر دنیا موجب می‌شود. یافته‌های جدید دانشمندان چنین بیان می دارد که این احتمالوجود خواهد داشت که حداقل در زمینه سرطان راه‌هایی برای غلبه بر این بیماری مرگبار به دست آمده باشد؛ که اگر این اتفاق رخ دهد، دنیا در سال‌های آتی شاهد مرگ‌ومیرهای به مراتب کمتری در قیاس با سال‌های اخیر خواهد بود.

هایپرترمیا (که به آن گرما درمانی یا حرارت درمانی نیز گفته می شود) یک شیوه درمـــان سرطان است که در آن بافت بدن در معرض حرارت زیاد (تا حدود ۱۱۳ درجه فارنهایت) قرار می‌گیرد.

تحقیقات به اثبات رسانیده که دمای بالا با حداقل آسیب به بافت‌های سالم به سلول‌های عادی آسیب وارد می‌کنند و باعث نابودی آنها می‌شود. هایپرترمیا با نابودی سلول‌های سرطانی و آسیب رساندن به پروتئین‌ها و ساختار درون سلول‌ها، تومورها را کوچک می‌کند.استفاده از هایپرترمیا در بررسی‌های‌ بالینی (مطالعات تحقیقاتی بر افراد) در دست بررسی است و در حال حاضر به صورت گسترده در دسترس نیست.

چگونگی تاثیر هایپرترمیا در درمان سرطان

از فناوری هایپرترمیابطور معمول همراه با سایر روش‌های درمانی سرطان مانند پرتو‌درمانی و شیمی‌درمانی استفاده می‌کنند. هایپرترمیا بعضی از سلول‌های سرطانی را نسبت به پرتو حساس‌تر می‌کند یا به سلول‌های دیگر سرطانی که پرتو توانایی نابود کردنشان را ندارد صدمه می‌زند. هنگام استفاده از ترکیب هایپرترمیا و پرتو‌درمانی، این دو روش معمولاً با فاصلۀ یک ساعت از هم اعمال می‌شوند. علاوه بر این، هایپرترمیا اثر انواع خاصی از دارو‌های ضد سرطان را افزایش می‌دهد.

بررسی‌های بالینی بسیاری ترکیب هایپرترمیا با پرتو‌درمانی و/یا شیمی‌درمانی مورد آزمایش قرار داده اند.این مطالعات بر درمان انواع زیادی از سرطان متمرکز شده‌اند که از جملۀ آنها می‌توان به تومور بدخیم بافت همبندی(Sarcoma) ، ملانوما (Melanoma) و سرطان‌های سر و گردن، مغز، ریه، مری، پستان، مثانه، مقعد ، کبد، آپاندیس ، دهانۀ رحم و پوشش صفاقی (مزوتلیوما – peritoneal lining mesothelioma) اشاره کرد.

بسیاری از این مطالعات، ولی نه همۀ آنها، این‌طور نشان داده‌اند که ترکیب هایپرترمیا با سایر روش‌های درمانی منجر به کاهش قابل توجه اندازه تومور می‌شود.با وجود این، افزایش احتمال زنده ماندن در بیمارانی که از این درمان‌های ترکیبی استفاده کرده‌اند در همۀ این مطالعات اثبات نشده است.

هایپرترمیا به چند روش مختلف انجام می‌شود؟

روش‌های مختلف هایپرترمیا در حال حاضر در دست مطالعه هستند و شامل هایپرترمیای تمام بدنی (Whole-body)، ناحیه‌ای و موضعی‌اند.

در هایپرترمیای موضعی، وسیلۀ فنون مختلفی که انرژی را برای گرم کردن تومور انتقال می‌دهند حرارت به ناحیۀ کوچکی مانند تومور اعمال می‌شود. گاهی از انواع مختلفی از انرژی برای اعمال حرارت استفاده می‌شود که از جمله این انرژی‌ها می‌توان به انرژی مایکروویو، فرکانس رادیویی و اولتراسوند (فراصوت) اشاره کرد. بسته به محل تومور، روش‌های مختلفی برای هایپرترمیای موضعی وجود دارد.

از روش‌های خارجی برای درمان تومورهایی که روی پوست یا دقیقاً زیر آن قرار دارند استفاده می‌کنند. اپلیکاتورهای خارجی در اطراف یا نزدیک به منطقۀ مناسب جایگذاری می‌شوند و انرژی بر تومور متمرکز می‌شود تا دمای آن را افزایش دهد.

از روش‌های اینترالومینال (Intraluminal) یا درون حفره‌ای (endocavitary) برای درمان تومورهایی در داخل یا نزدیک حفره‌های خالی بدن مانند مری یا مقعد (rectum) استفاده می‌کنند. پراب‌ها در داخل حفرۀ خالی قرار دارند و در داخل تومور فرو برده می‌شوند تا انرژی را منتقل کنند و به طور مستقیم به آن ناحیه حرارت دهند.

از فنون داخل منبعی (Interstitial) برای درمان تومورهایی در نواحی عمقی در بدن، مانند تومور‌های مغزی، استفاده می‌شوند. این روش این امکان را فراهم می‌کند که در مقایسه با روش‌های خارجی، حرارت بالاتری به تومور اعمال شود. هنگامی‌که بیمار بیهوش است، پراب‌ها یا سوزن‌ها را در داخل تومور فرو می‌برند. از فنون تصویر برداری مانند استفاده از فراصوت (اولتراسوند) برای اطمینان از صحیح قرار گرفتن پراب در داخل تومور استفاده می‌کنند. سپس منبع گرما به داخل تومور اعمال می‌شود. ریشه کنی فرکانس رادیویی (ار.اف.ای) (RFA(Radio Frequency Ablation نوعی از هایپرترمیای درون شبکه‌ای است که در آن از امواج رادیویی برای حرارت دادن و نابودی سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند.

در هایپرترمیای ناحیه‌ای از روش‌های متعددی برای حرارت دادن به ناحیۀ وسیعی از بافت مانند حفره‌ای خالی در بدن، یک اندام یا عضو استفاده می‌کنند.

از روش‌های بافت عمیق(deep tissue) برای درمان سرطان‌هایی در داخل بدن مانند سرطان دهانۀ رحم(cervical) یا مثانه استفاده می‌کنند. اپلیکاتورهای خارجی را در اطراف حفرۀ خالی در داخل بدن یا اندامی که باید درمان شود کار می‌گذارند و انرژی مایکروویو یا فرکانس رادیویی در ناحیه متمرکز می‌شود تا دمای این بخش‌ها را افزایش دهد. دعاوی مربوط به سفته

می‌توان از فنون تزریق وریدی ناحیه‌ای (Regional perfusion) برای درمان سرطان‌هایی در دست‌ها و پا‌ها مانند ملانوما (تومور سیاه‌رنگ قشر عمیق پوست) یا سرطان در بعضی از اندام‌ها نظیر کبد یا ریه استفاده کرد. در این روش مقداری از خون بیمار را خارج می‌کنند، به آن حرارت می‌دهند و سپس مجدداً به اندام یا عضو باز می‌گردانند (تزریق می‌کنند). معمولاً در طی این درمان از داروهای ضد سرطان استفاده می‌کنند.

تزریق وریدی صفاقی هایپرترمیک پیوسته (سی.اچ.پی.پی) (CHPP(Continuous Hyperthermic Peritoneal Perfusion   روشی است که آن را برای درمان سرطان‌های داخل حفره صفاقی (فضایی در داخل شکم که روده، معده و کبد در آن قرار دارند به‌کار می‌گیرند. از جمله این سرطان‌ها می‌توان به سرطان معده و مزوتلیومای صفاقی اولیه( primary peritoneal mesothelioma) اشاره کرد. در طی جراحی، داروهای ضد سرطانحرارت داده شده از دستگاه گرم کننده‌ای در حفرۀ صفاقی جاری می‌شوند و دمای حفرۀ صفاقی را به ۱۰۶ تا ۱۰۸ درجه فارنهایت می‌رسانند.

از هایپرترمیای تمام بدنی برای درمان سرطان منتشر شده (متاستاتیک ) که در سرتاسر بدن گسترش یافته است استفاده می‌کنند. این روش به وسیله فنون مختلفی که دمای بدن را به ۱۰۷ تا ۱۰۸ درجه فارنهایت می‌رسانند امکانپذیر است. از جمله این فنون می‌توان به استفاده از محفظه‌های گرمایی (مشابه با انکوباتور‌های بزرگ) یا روکش‌های آب داغ اشاره کرد.

میزان اثرگذاری درمان هایپرترمیا به دمای استفاده شده در طی درمان، طول درمان و خصوصیات بافت و سلول بستگی دارد . برای اطمینان از رسیدن به دمای مطلوب، و نه بیش‌تر از آن، دمای تومور و بافت اطراف آن در طی درمان هایپرترمیا چک می‌شود .

پزشک با استفاده از بیهوشی موضعی سوزن‌های کوچک یا لوله‌هایی با دماسنج‌های کوچک را در محل تحت درمان می‌گذارد تا بر دما نظارت کند. برای اطمینان پیدا کردن از استقرار پروب در محل صحیح، از فنون تصویر برداری نظیر توموگرافی کامپیوتری (سی.تی C.T) استفاده می‌کنند.

استفاده از هایپرترمیا و عوارض جانبی احتمالی

هنگامی که دما را در طی هایپرترمیا زیر ۱۱۱ درجه فارنهایت ثابت نگه دارند بافت‌های عادی آسیب نخواهند دید. با وجود این، به دلیل تفاوت‌های ناحیه‌ای در خصوصیات بافت‌ها در بعضی از نقاط دما بالاتر از این مقدارمی‌رود. این حالت به سوختگی، تاول زدن، درد یا ناراحتی منجر می‌شود .

شیوه های تزریق وریدی گاهی موجب تورم بافت، لخته شدن خون، خونریزی و وارد آمدن صدمات دیگر به بافت‌های عادی در محل تزریق می‌شود. با وجود این، بیش‌تر این عوارض جانبی موقتی هستند. هایپرترمیای تمام بدنی ممکن است به بروز عوارض جانبی شدیدتری بینجامد. از جمله این عوارض می‌توان به اختلالات عروقی یا قلبی اشاره کرد ولی این عوارض رایج نیستند . معمولاً پس از هایپرترمیای تمام بدنی اسهال، حالت تهوع و استفراغ مشاهده می‌شود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

پروفسور رفیعی‌تبار پایه‌گذار علوم و نانوفناوری در ایران با اشاره به کاربرد فناوری نانو در پزشکی، به روش “هایپرترمیا” (گرمادرمانی) در درمان سرطان اشاره کرد افزود: می‌توان با افزایش کنترل‌شده دما در بعضی از موارد، برای درمان بیماری‌ها به‌ویژه سرطان استفاده موثر کرد. به عبارت دیگر گرمادرمانی، فرآیندی شامل افزایش دمای بافت‌های حاوی تومور معمولاً تا بیش از ۴۴ درجه سانتی‌گراد است و هدف آن از بین بردن سلول‌های سرطانی است و معمولا با سایر روش‌های درمان سرطان مثل پرتودرمانی و شیمی درمانی همراه می‌شود.

وی اضافه کرد: در روش هایپرترمیا اگر سلول‌های سرطانی گرم شوند، پروتئین‌های داخل آنها دچار اخلال شده و همین مساله به خودمرگی آن سلول‌ها منجر می‌شود. دکتر رفیعی‌تبار با اشاره به چالش‌های فعلی روش هایپرترمیا، اظهار کرد: چالش اساسی که الآن در پی رفع آن هستیم، به کارگیری روشی برای ایجاد یک‌دست و یکنواخت گرما در تمام سطوح و مناطق تومور است، به گونه‌ای که این گرما به همه جای تومور از جمله عمق آن نیز نفوذ کرده و نه فقط سطح آن را پوشش دهد.

در همین راستا با هدف نفوذ گرما به عمق تومور، روش هایپرترمیا با روش “اولتراسوند” ترکیب شده و با این روش، گرما به داخل تومور اشاعه داده می‌شود. وی در پایان با بیان اینکه به این روش درمانی “روش مکمل” گفته می‌شود که امروزه در سطح جهانی طرفداران زیادی دارد، عنوان کرد: به عبارت دیگر روش هایپرترمیا در کنار شیمی‌درمانی و پرتودرمانی برای درمان تومورهای سرطانی استفاده می‌شود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

میثم سلیمانی سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه اراک در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری بیان داشت:هدف اصلی این پژوهش ساخت نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن و هدفمند سازی آن‌ها به منظور استفاده همزمان در فرایند هایپرترمیای مغناطیسی و همچنین تشخیص سلول‌های سرطانی با گیرنده‌های سطحی CD۴۴ بود که در طیف وسیعی از سلول‌های سرطانی از جمله سرطان ریه، کبد، و سرطان سینه ظاهر می‌شوند. مطالبه سفته

سلیمانی افزود: نانوذرات سنتز شده در این پژوهش قادر خواهند بود با ورود به بدن و قرارگیری در جریان خون با توجه به شناساگر‌های سطحی که بر روی آن‌ها قرار گرفته است، به سلول‌های سرطانی با گیرنده‌های CD۴۴ متصل شوند و سپس با اعمال میدان رادیوفرکانسی و تولید گرما باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند.

مشاهده مشروح گفت و گو

موفقیت نانوذرات ها در تشخیص زودهنگام و درمان سرطان

وی به تمایز این نانو ذره تولید شده با نمونه‌های قبل اشاره داشت و گفت: ساخت این نوع از نانوذرات در سایز و مورفولوژی مطلوب و همچنین زیست سازگاری و هدفمند سازی آن‌ها عموماً از طریق یک سری مراحل شیمیایی متعدد و به صورت پشت سرهم انجام می‌گیرد که ساخت این نانوذرات را بسیار پیچیده و هزینه بر می‌کند.

سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه اراک اظهارداشت: از ویژگی‌های مهم نانوذرات ساخته شده در این پژوهش، می‌توان به ساخت نانوذرات و هدفمند سازی آن‌ها با مولکول‌های سطحی هیالورونیک اسید به صورت تک مرحله‌ای اشاره کرد که علاوه بر زیست سازگاری بسیار مطلوب نانوذرات، توانایی تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم و همچنین توانایی تولید حرارت تحت میدان رادیوفرکانسی را به دنبال داشت.

سلیمانی ضمن اشاره به نقش فناوری نانو در درمان بیماری سرطان، موفقیت این پژوهش را حاصل انجام تحقیقات و پایان نامه کاربردی در دانشگاه دانست و ادامه داد: استفاده از فناوری نانو سبب می‌شود سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و سلول‌های سرطانی با کم‌ترین آسیب رسانی به بافت‌ها و اندام‌های سالم بدن از بین بروند.

وی تصریح کرد: امروزه بسیاری از دانشگاه‌ها و شرکت‌ها در سراسر دنیا در حال انجام مطالعه و آزمایش در این حوزه هستند و امید می‌رود در آینده‌ای نزدیک نانو فناوری انقلابی شگرف در حوزه درمان ایجاد نماید، لذا انجام تحقیقات و پایان نامه‌های کاربردی در دانشگاه‌ها گام مؤثری در نیل به این هدف خواهد بود.

انتهای متن/ص
گفت و گوی ویژه از:فاطمه سادات محمدی

زمان انتشار: یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 90200

مطالب مرتبط :
۲۲۲۵

در ایگ نوبل ۲۰۲۰ معـــرفی شد؛

عجیب ترین تحقیقات دنیا در سال ۲۰۲۰

مراسم «ایگ نوبل» (Ig Noble) در شرایط کرونایی امسال بصورت مجازی برگزار و مانند هر سال جوایزی به تحقیقاتی عجیب تعلق گرفت.

۰۶۶۵

دستاوردی دیگر از محققان حوزه کشاورزی در کشور؛

تکنولوژی تبدیل آب شور به آب کاربردی برای کشاورزی در دستان محققان ایرانی

شوری آب مصرفی کشاورزی و تاثیرات منفی و غیرقابل جبران آن سبب شده تا محققان به دنبال شیوه ای مناسب برای مقابله با این مسئله باشند.به تازگی محققان داخلی موفق به ساخت دستگاهی برای جداسازی شوری از آب شده اند.

۴۲۵

ایمنی و سلامت در کوهنوردی

ایمنی و سلامت در کوهنوردی

۲۵۸۵

توسط محقق ایرانی انجام شد؛

اوزون درمانی روشی موثر برای درمان زخم ها / ابداع دستگاه درمان زخم گاز اوزون

گروهی از محققان ایرانی در دانشگاه پوردو آمریکا موفق به ساخت دستگاهی کوچک و قابل حمل شدند که قادر است زخم را با گاز ازن درمان نماید.

سم زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند؛

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد ۱۰۰٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از ۶۰ دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

۰۲۲۵۲

بنابر ادعای شرکت خودروسازی LUCID MOTORS

رونمایی از سریعترین خودروی برقی جهان

لوسید موتورز که یک شرکت بزرگ خودروسازی در دنیا است بتازگی مدعی شده سریع‌ترین خودروی برقی جهان را تولید کرده که دارای دو موتور با قدرت مجموعاً ۱۰۸۰ اسب بخار خواهد بود.

روغن

با همکاری محققان ایرانی تحقق یافت؛

جلوگیری از خوردگی با استفاده از روغن آفتاب گردان

محققان دانشگاه دولتی کازان روسیه با همکاری محققان ایرانی دانشگاه‌های شهید بهشتی و دانشگاه اصفهان اظهار کرده‌اند می‌توان از روغن آفتابگردان برای جلوگیری از خوردگی استفاده نمود.

۵۵۸۷

در تازه ترین تحقیقات به دست آمد؛

کشف ویروس مخفی اچ آی وی بوسیله روش ایمنی درمانی

ویروس اچ ای وی ویروس پنهان کاری است که به هنگام توقف درمان فعالیت مخرب خود را آغاز می نماید وبتازگی به کمک یک روش درمان سرطان شناسایی آن تسهیل شده است.

۲۲۲۲۳۳

با تلاش محققان حوزه نفت میسر شد؛

تکنولوژی نمک زدایی از نفت خام دردستان محققان ایرانی

نمک زدایی از نفت خام فرایندی است که به وسیله ی آن می توان املاح موجود در نفت را ازخارج نمود.این امرموجب بالارفتن کارایی نفت و جلوگیری از مضرات بسیاری بشود.

۱۴۵۱۲۰

به تازگی مشخص شد :

۶ روش باورنکردنی درگوشی هوشمند که می تواند به ردیابی سلامت و بیماری کمک کند.

تلفن هوشمند مدرن دارای پتانسیل باورنکردنی در زمینه تشخیص پزشکی و نظارت بر سلامت است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب