در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی آشنا کردن کودکان با واقعه عاشورا/خواندن کتاب و شرکت در محافل سوگواری از مهمترین روش ها است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: یکی از اقدامات مهم والدین در زمینه آموزش واقعه کربلا و عاشورا به فرزندانشان، این است که آرام آرام و گام به گام فرزندان را با این مسئله آشنا کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، در دهم محرم سال 61 هجری قمری معروف به روز عاشورا یکی از جنایت های بزرگ تاریخ بشریت به وقوع پیوست و سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش مظلومانه به دست دشمنان در صحرای کربلا به شهادت رسیدند.

هر ساله آزادمردان جهان به ویژه شیعیان در سراسر جهان در ایام محرم و روز عاشورا در مصیبت بزرگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به سوگواری می پردازند و قیام حضرت سیدالشهدا (ع) و یاران بزرگوارش را گرامی دارند.

مهمترین اقدام والدین درباره واقعه کربلا و عاشورا

اما یکی از نکاتی که وجود دارد این است که با توجه به این که عزاداری امام حسین (ع) و شهدای کربلا در همه جا برگزار می شود خانواده ها چگونه این واقعه جانسوز را برای فرزندان خود به ویژه کودکان و نوجوانان خانواده شرح دهند.

ذهن خلاق و پرسشگر کودکان در سنین مختلف سوالات زیادی را درباره واقعه کربلا را برای آنها ایجاد می کند و همیشه دنبال پاسخ سالات خود هستند.

به همین منظور به سراغ مریم تشویقی مشاور، روانشناس بالینی و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران رفتیم تا توضیحاتی برای همه هموطنان به ویژه پدرها و مادرها بیان کند و پاسخ چندین سوال در این زمینه را بدهد.

این روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: یکی از اقدامات مهم والدین در زمینه آموزش واقعه کربلا و عاشورا به فرزندانشان، این است که آرام آرام و گام به گام فرزندان را با این مسئله آشنا کنند.

ساده و روان واقعه عاشورا را توضیح دهیم

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در همین ارتباط توضیح داد که بهترین روش آموزش واقعه کربلا و عاشورا هم این است که به هر کودکی با توجه به سنی که دارد این مسئله آموزش داده شود.

این روانشناس کودک و نوجوان در توضیح سخنان خود بیان کرد: برای کودکانی که کوچکتر هستند و تقریبا زیر 3 سال هستند بهترین روش آموزش الگوبرداری و مشاهده رفتار والدینش است. کودکانی که می بینند در ایام خاصی والدینشان لباس های مشکی می پوشند و به مسجد می روند و عزاداری می کنند، اولین قدم برای آشنایی با عاشورا را برداشته اند.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: برای کودکان بزرگتر و بالای 3 نیز به دلیل اینکه دامنه لغات آنها تقریبا تکمیل شده است و می توانند حرف بزنند بهترین روش این است که برای هر کودک با توجه به سنی که دارد ساده و روان واقعه عاشورا را توضیح دهیم.

تشویقی اضافه کرد: والدین فقط باید توجه داشته باشند که از زیاده گویی و جزئی گویی باید خودداری کنند و داستان واقعه کربلا و عاشورا را با کلمات بسیار ساده و روان توضیح بدهند.

همراهی خانواده در محافل سوگواری

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران یادآور شد: یکی دیگر از راه هایی که می توان به کودکان و حتی نوجوانان، واقعه عاشورا را آموزش داد، حضور و همراهی همه اعضای خانواده در مراسم مذهبی، مساجد و هیئت ها می باشد.

این روانشناس بالینی در توضیح این بخش از سخنان خود تصریح کرد: وقتی یک کودک ببیند که پدر و مادرش و بقیه اعضای خانواده اش چقدر مشتاق شرکت در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هستند او هم این اشتیاق را به دست می آورد و هم در ذهنش به کنجکاوی نسبت به این اتفاق می رسد.

وقت زیاد نگذارید

وی با اشاره به این نکته که خیلی از پدر و مادرها فکر می کنند برای دادن آموزش های مذهبی به فرزندانشان باید زمان زیادی را بگذارند، گفت: آنها ممکن است ساعات زیادی را در طول روز به مسجد و هیئت های مذهبی بروند و فرزندانشان را هم با خود ببرند. این کار می تواند بر روی کودکان به ویژه کودکان کوچکتر تاثیرات منفی را بگذارد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران یادآور شد: کودکان در این شرایط خسته می شوند و حوصله شان سر می رود همین مسئله می تواند باعث شود که کودکان علاقه ای به حضور در این مراسم ها نداشته باشند و اینجاست که دلزدگی در آنها ایجاد می شود.

تشویقی در ادامه توضیح داد که والدین گرامی پس سعی کنند تا زمانی که فرزندشان خسته نشده است در مراسم های مذهبی و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) حضور پیدا کنند تا تاثیر مثبت را در کودکان شان بگذارند.

همراه داشتن خوراکی های خوشمزه

این روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به برخی از کارها برای حضور در سوگواری امام حسین (ع) در ایام محرم خاطرنشان کرد: هیچ ایرادی ندارد که در مراسم های مذهبی و هیئت ها برای فرزندانتان خوراکی ببرید.

یکی از نیازهای اساسی هر فردی به ویژه کودکان نیاز به تغذیه می باشد. کودکی که گرسنه باشد زود بدخلق می شود. پس می توانید برای اینکه بتوانید کودکتان را با خود در هیئت ها نگهدارید، خوراکی هایی را همراه داشته باشید.

قصه خوانی عاشورا

این روانشناس بالینی در ادامه به برخی دیگر از روش های آشنا کردن فرزندان با واقعه عاشورا اشاره کرد و توضیحاتی را برای استفاده عموم جامعه و پدرها و مادرها ارائه کرد.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران در همین ارتباط یادآور شد: به دلیل اینکه بهترین راه آموزش به کودکان خردسال تر آموزش غیر مستقیم می باشد توصیه می شود که برای کودکانتان کتاب داستان با موضوعات عاشورا تهیه کنید و به خواندن شعر در این موضوع بپردازید.

شرکت در تعزیه

وی در بخش پایانی سخنان خود راهکارهای دیگری برای آشنا کردن فرزندان با واقعه کربلا اشاره کرد و ادامه داد: رفتن به تعزیه و دیدن نمایش در زمینه عاشورا نیز می تواند کمک بزرگی به کودکانتان در دوره خردسالی داشته باشد تا راحت تر بتوانند با واقعه کربلا و عاشورا آشنا بشوند.

نام نویسی در کانون های مذهبی

تشویقی با ارائه چند راهکار دیگر برای آشنا کردن کودکان با واقعه عاشورا و محرم اظهار کرد: سعی کنید کودکتان را در کانون های مذهبی ثبت نام کنید.

این روانشناس کودک و نوجوان در پایان سخنان خود تاکید کرد: البته لزومی ندارد و مدت زمان زیادی را بخواهید برای کانون های مذهبی اختصاص بدهید. همین ساعاتی را فرزندتان با کودکان هم سن و سال خودشان باشند راحت تر و بهتر می توانند به یادگیری هر مطلبی بپردازند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۷:۵۷

شناسه خبر: 90351

مطالب مرتبط :
زندگی خانوادگی به سبک عاشورایی شاخص‌هایی دارد/ خانواده‌ها در تربیت بلوغ و آموزش مهارت فرزندان مسئولیت دارند

معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان؛

زندگی خانوادگی به سبک عاشورایی شاخص‌هایی دارد/ خانواده‌ها در تربیت بلوغ و آموزش مهارت فرزندان مسئولیت دارند

معاون منابع انسانی بسیج اساتید استان اصفهان، درک و فهم خانواده، احساس مسئولیت نسبت به خانواده، صبر و حوصله، استقامت و مدیریت زندگی را از شاخصه‌های مهم یک زندگی خانوادگی به سبک عاشورایی دانست و گفت: خانواده‌ها در تربیت بلوغ و آموزش مهارت به فرزندان خود مسئولیت دارند.

کودک

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

هرگز کودکان را با واژه دروغگو مخاطب قرار ندهید/اشتباهات مادران پس از تولد نخستین فرزند

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: هرگز کودکان را با واژه دروغگو مخاطب قرار ندهید، زیرا این کار، مانند این است که نارنجکی را میان دسته ای از سربازان (کماندو) می اندازیم.

کودک

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین/کودک را به سکوت وادار نکنید

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران بر ضرورت توجه به گفتار و تکلم کودکان توسط والدین تاکید کرد.

کلاس آنلاین

در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح شد

چگونگی کاهش استرس فرزندان در زمان برگزاری کلاس های آنلاین/مزایای آموزش مجازی برای کودک بیان شود

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطالبی را درباره چگونگی کاهش استرس فرزندان در زمان برگزاری کلاس های آنلاین بیان کرد.

۰

بررسی تلاقی علم روانشناسی و حقوق در علوم انسانی

در ابتدا باید گفت که علم روانشناسی چیست؟ علم روانشناسی درواقع بررسی رفتارهای مشخص یک انسان است. برای تعریف بهتر این موضوع باید به تعریف رفتارهای افراد بپردازیم.

چغچغه زنی

آیین سوگواری با قدمتی بیش از سه قرن در انجدان

این روزها در هر شهر و دیاری می توان بیرق سیاه را دید.پرچم های سرخ ، سبز و سیاه یا حسین در هر کوی و برزنی برافراشته است و به این معنی است که محرم از راه رسیده تا باز هم درس انسانیت،آزادگی و اخلاق را به تک تک ما عاشقانه حسین یادآوری کند.

برگزاری همایش شیوه های نوین تبلیغ در ایام کرونا با حضور طلاب

مسئول سازمان بسیج طلاب و روحانیون خراسان جنوبی خبر داد:

برگزاری همایش شیوه های نوین تبلیغ در ایام کرونا با حضور طلاب

​حجت الاسلام مرادی از برگزاری همایش شیوه های نوین تبلیفغ در فضای مجازی خبر داد وگفت: ۹۰ درصد پایگاه های بسیج طلاب و روحانیون استان نقش اساسی در تبلیغ قیام عاشورا در ایام کرونا دارند.

فضای مجازی، بستر خوبی برای نشر و گسترش فرهنگ عاشورایی است

گفتگو با مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی :

فضای مجازی، بستر خوبی برای نشر و گسترش فرهنگ عاشورایی است

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: با استفاده ازفضای حقیقی در بحث عزاداریهای محرم می توان از فضای مجازی نیز را راستای اشاعه فرهنگ عاشورا گام های خوبی برداشت.

سیدالشهدا

آیت الله العظمی وحید خراسانی:

عزای سیدالشهداء(ع) با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود

یک مرجع تقلید شیعیان بر برگزاری عزای سیدالشهداء(ع) با رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.

تبعیض بین فرزندان دختر و پسر

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب