نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه گفت؛

اگر رشد نقدینگی کنترل نشود ثروت کشور به خارج منتقل می شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه و برخوار، با اشاره به مسئله خلق پول و حجم بالای نقدینگی و این که تنها راه حل این است که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا کند، گفت: یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه و برخوار در نشست فرهنگی-اقتصادی « گشایش اقتصادی، فرصتها و تهدیدات» که به همت کانون  بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر برگزار شد، با اشاره به مسئله خلق پول و حجم بالای نقدینگی و این که تنها راه حل این است که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا کند، گفت: یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است.

حاجی دلیگانی در خصوص این که ماهیت گشایش اقتصادی چیست، گفت: ما براساس آنچه بررسی کردیم تهدید و فرصت گشایش اقتصادی اگر به معنای لفظ واقعی می بود و براساس معنا بیان شده بود حرف درستی بود اما به اعتقاد ما این یک اصطلاحی است که توسط دولتمردان خلق شده و جدای از معنی واقعی خودش است.

 

بسته گشایش اقتصادی که گفته می شود برای دولت است نه برای مردم

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در فضای خبری ابتدا بیان کردند که یک خبر بسیار مهم برای گشایش اقتصادی داریم کم کم که همه به نوعی توجه کردند وجلوتر آمدیم دیدیم که این بسته گشایش اقتصادی که گفته می شود برای دولت است نه برای مردم.

وی ادامه داد: به صراحت این حرف را می زنم هر جایی هم خواسته باشند آمادگی دارم بیام و توضیح آن را عرض کنم این که بگوییم 200 میلیون بشکه نفت خام پیش فروش می کنیم نه فروش قطعی و بعد الان نتیجه این در ذهن طراحان باشد که 100 هزار میلیارد تومان درآمد از جامعه کسر کنند و در دوسال آینده حدود 240 هزار میلیارد تومان کشور را بدهکار کنند کجای این گشایش اقتصادی است آیا مشکلات مردم از این جنس است؛ پس این را ما یک تحریف می دانیم.

 

تحلیل تحریف در دو سطح خارجی و  در داخل کشور  

نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه و برخوار اظهار کرد:  ما تحریف را در دو سطح راجع به تحریم می توانیم تحلیل کنیم یکی سطح خارجی و بیرون کشور که مرتب ظرفیتهای ما را کم نشان می دهند و کارهای خود را خیلی پررونق پرزرق و برق نشان می دهند  و به منظور خالی کردن دل مردم، تهی کردن امید مردم یا برداشتن و گرفتن امید از مردم است این تحریف را خارجیها انجام می دهند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: به موازات یک تحریف هم در داخل کشور انجام می شود به اعتقاد بنده این نوع گفتمان یک نوع تحریم از تحریم است.

 

 مشکل کشور ما کنز مال است که باعث عذاب الیم «تورم و بیکاری» شده است

وی اظهار کرد: اما اگر واقعیت را بخواهیم بررسی کنیم و سراغ مشکلات اصلی برویم بایستی برگردیم به مبانی اعتقادی که خداوند در قرآن کریم سوره توبه آیه 34 می فرمایند؛ مشکل ما کنز مال است یعنی انباشته شدن ثروت از یک طرف که نتیجه این انباشته شدن و انبار کردن ثروت و عدم توزیع عادلانه ثروت در کشور و ایجاد فاصله بین دارا و نداراست و باعث شده که عذاب بر ما نازل شود عذابی که خودمان برای خودمان فراهم کردیم و آن عذاب الیم است که بنظر بنده این عذاب الیم یکی تورم و یکی بیکاری است.

 

نه تنها نقدینگی را نتوانستیم مدیریت کنیم بلکه مدیران و تیم اقتصادی کشور نتوانستند جلو خلق پول را بگیرند

وی با تصریح این که افرادی به بنده مراجعه و اذعان دارند که سودهای خیلی کلانی در برخی فعالیتها در مدت زمان کوتاهی عاید شده است، ادامه داد: این برمی گردیم به این که ما درست نه تنها نقدینگی را نتوانستیم مدیریت کنیم بلکه جلو خلق پول را مدیران و تیم اقتصادی کشور نتوانستند بگیرند روزانه آنچه که گزارش منتشر می شود 2 هزار میلیارد تومان هر روز  به نقدینگی کشور اضافه می شود پول چاپ نمی شود خلق پول می شود، چه کسانی این را انجام می دهند بانکها، بین بانکها کدام بیشتر مبادرت به این کار می کنند موسسات مالی خصوصی،  این که پول را از این حساب می برد به آن حساب یک سود روی آن می گذارد یعنی دارند خلق پول می کنند این است که مشکل برای کشور ما درست کرده.

 

 اگر رشد نقدینگی کنترل نشود ثروت کشور به خارج منتقل می شود

حاجی دلیگانی اظهار کرد: این نقدینگی سرسام آور به هر سمتی حرکت کند عین سیل که می برد آن بخش را خراب می کند وقتی توی سکه و طلا وارد می شود تورم ایجاد می شود قیمتها بالا می رود وقتی توی مسکن و زمین می آید ببینید چه اتفاقی می افتد حتی الان در  بورس هم که رفته مسائلی به دنبال داشته، اگر این مسئله کنترل نشود روز به روز ثروت کشور از نقاط دور از روستاها به شهرها از شهرها به کلان شهرها و از کشور به خارج کشور دارد منتقل می شود.

 

تشکیل اورژانس شبانه روزی برای هدایت نقدینگی کشور یک کار لازم و ضروری بوده ولی انجام نشده

وی اظهار کرد: گزارشهایی که می بینید و شنیده اید مثلا در کشور ترکیه چه مقدار از زمین یا مسکن توسط ایرانیان خریداری شده این مشکل اساسی ماست این مشکل را بایستی حل کنیم.

 عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همان چیزی که در همین فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری با هیات دولت فرمودند که اگر اورژانس شبانه روزی تشکیل شده بود که قبلا گفتم ولی تا الان نشده برای هدایت نقدینگی کشور این یک کار لازم و ضروری بوده ولی انجام نشده و دارد در این خلق پول این حجم بالای نقدینگی مشکل ساز برای کشور می شود و به هر حال توجهی هم به آن نشده.

 

چرا نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند/ یکی از علل آن مباحث بانکی یک بخش هم انحصار گرایی است

حاجی دلیگانی  در ادامه با تاکید بر این که تنها راهش هم این است که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا کند، اما چرا این اتفاق نمی افتد گفت: این هم بحث های خاص خودش را دارد یکی از علل آن مباحث بانکی است وضعیت تنظیم نرخ سود بانکی به سپرده ها اینها قلقی دارد که دست سیستم بانکی است و بانک مرکزی متولی این بحث است وزیر اقتصادبخشی را مسئول است که بایستی انجام دهد یک بخشی برمی گردد به عدم تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار که موانعی وجود دارد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: یک بخش هم بحث انحصار گرایی است انحصاری که در هر صنف و بخشی وجود دارد مثلا  آیا ما پزشک متخصص به اندازه کافی نمی توانیم تربیت کنیم چرا انحصار است چرا شکسته نمی شود مگر هزینه خاصی برای کشور دارد نه اما چرا انجام نمی شود و  چرا ما بایستی هرساله صدها میلیون دلار ارز کشور توسط دانشجویانی از  کشور خارج شود چند واحد را بگذرانند و بعد دنبال کنند که به هر صورتی شده برگردند داخل کشور و در دانشگاه ادامه دهد اینها موانع ماست که می توانیم اراده داشته باشیم و حل کنیم طبیعتا بسیاری از مشکلات ما هم تورم هم نرخ بیکاری می تواند حل شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد:  البته این یک جمع بندی است که عرض می کنم ممکن است نقد به آن باشد ممکن است دیدگاههای دیگری باشد طبیعتا در مسائل مختلف دیدگاههای متفاوتی است اما این دیدگاهی است که ما عرضه کردیم منتظر نقد و ارائه پیشنهاد هستیم همه می توانند بیایند به یک جمع بندیهایی برسیم و از این کرسی در جهت اصلاح امور کشور به نفع مردم استفاده کنیم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 90353

مطالب مرتبط :
تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:

تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد/ مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تقریبا در همه کالاها رد پای واردات وجود دارد، هدایت نقدینگی به سمت تولید مورد توجه است و باید راههای فرار را بست، بندهایی که می بندیم نظام مالیاتی است، گفت: در همین راستا مالیات بر سرمایه غیر مولد(CGT) بزودی به صحن مجلس می رود.

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد

طبق یک تجزیه و تحلیل بین المللی؛

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را افزایش می دهد

بر طبق یک مطالعه که توسط محققان در انگلیس، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده انجام شده استروئیدها میزان مرگ و میر را در میان بیماران کووید۱۹ که به شدت بیمار هستند کاهش می دهد، استروئید میزان بقا را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد، که پیشرفت قابل توجهی است.

سم زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند؛

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد ۱۰۰٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از ۶۰ دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

بازگشایی مدارس، این بار آدرس دهی به مردم کاملا غلط است

یادداشت؛

بازگشایی مدارس، نادیده گرفتن واقعیات مسلم

حمیدرضا خدایی عضو بسیج اساتید استان اصفهان است و این بار بعنوان یک شهروند بسیجی در یادداشتی تحت عنوان بازگشایی مدارس، نادیده گرفتن واقعیات مسلم است، می نویسد: بهتر بود؛ مسئولان محترم به جای تصمیم گیری از مدتها قبل تصمیم سازی می کردند و بجای واژه اختیار حضور دانش آموزان در مدارس و بجای این که بگویند ما که نمی دانیم این ویروس چندسال می ماند و ما آموزش را نمی توانیم متوقف کنیم می گفتند ما می دانیم این ویروس چندسال می ماند پس ما آموزش نوین و فناورانه را جهت کاهش تنش و آلام خانواده های عزیر و کمک به کاهش شیوع بیماری بعنوان یک مهارت فراگیر به خانه های شما می آوریم.

۱۲۳۴

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که می تواند بیماری زوال عقل را درمان نماید/آیا کنترل انسان از راه دور امکان پذیر می شود ؟

روز گذشته ایلان ماسک، میلیادر کارآفرین ، در یک مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد از یک تراشه کامیپوتری که برای کنترل مغز انسان ساخته شده است به صورت رسمی رونمایی کرد .

شهید سلامت احمد طالبی

شهید سلامت احمد طالبی

امروز پیکر هفتمین شهید مدافع سلامت اصفهان تشییع می شود

هفتمین شهید مدافع سلامت احمد طالبی از پرسنل بیمارستان امین اصفهان و عضو صنفی جامعه پرستاری اصفهان پس از چندهفته مبارزه با کرونا، به شهادت رسید.

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

توسط حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن اصفهان برگزار می شود؛

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان « گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم» در تاریخ ۲۵ آذرماه و در هفته پژوهش برگزار می شود.

دستگاه

به همت محققان اصفهانی؛

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ طراحی و ثبت اختراع شد

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

کوانتوم

محققان MIT هشدار می دهند؛

اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند

محققان MIT، آزمایشگاه لینکلن و آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام (PNNL)هشدار می دهند که اشعه های کیهانی می توانند رایانه های کوانتومی را بی ثبات کنند.

مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است

عضو شورای زنان و خانواده بسیج اساتید استان اصفهان؛

مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است

مریم فاتحی زاده عضو شورای زنان و خانواده بسیج اساتید استان اصفهان در نشست تخصصی با موضوع «استحکام خانواده» گفت: مهمترین عامل پیش بینی کننده رضایت زناشویی ویژگی توافق پذیری در برابر خودشیفتگی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب