خبرگزاری علم و فناوری

با همکاری محققان ایرانی تحقق یافت؛

جلوگیری از خوردگی با استفاده از روغن آفتاب گردان

محققان دانشگاه دولتی کازان روسیه با همکاری محققان ایرانی دانشگاه‌های شهید بهشتی و دانشگاه اصفهان اظهار کرده‌اند می‌توان از روغن آفتابگردان برای جلوگیری از خوردگی استفاده نمود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از اورک آلرت؛ روغن آفتابگردان که تقریباً در همه خانه ها یافت می شود، نه تنها در آشپزی، زندگی روزمره و لوازم آرایشی قابل استفاده است بلکه به شما در جلوگیری از عوارض (هیدرات گاز و خوردگی) در هنگام تولید روغن و گاز کمک می کند. محققان "دانشگاه دولتی کازان روسیه" در مطالعه اخیرشان که با همکاری محققان ایرانی دانشگاه‌های شهید بهشتی و دانشگاه اصفهان انجام شده، اظهار کرده‌اند می‌توان از روغن آفتابگردان برای جلوگیری از خوردگی استفاده نمود.

معرفهای منحصر به فرد کارایی بالایی را در طی آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده اند. آنها می توانند از یخ زدگی در چاه ها هنگام تولید منابع هیدروکربن در قطب شمال جلوگیری کنند.

امروز دنیا روش های مختلفی برای برخورد با "شاخه های هیدرات گازی" را می داند. متداول ترین و ساده ترین آنها قطع آنهاست. اما این روش دارای اشکالات بسیاری است، بسیار ناکارآمد، ناامن و، علاوه بر این، مدتهاست کهنه شده است. این فن آوری توسط بازدارنده ها جایگزین شده است. با این حال، همه مهارکننده های موجود در حال حاضر عوارض جانبی متفاوتی دارند: برخی از نظر محیط زیست ایمن نیستند، برخی دیگر بسیار گران هستند.

بنابراین، محققان یک محصول مناسب، مقرون به صرفه و قابل تجزیه زیست محیطی را انتخاب کردند و آن را به "دستورالعمل" ایجاد یک بازدارنده اضافه کردند که از نظر خواص واقعاً بی نظیر است.

انسداد هیدرات گازی معمولاً باعث ایجاد مشکلات جدی در خطوط انتقال نفت و گاز ، تأسیسات فرآوری و حفاری در آب‌های عمیق می‌شود. این موضوع مانع از جریان هیدروکربن می‌شود و حتی ایمنی پرسنل نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

آنها دریافتند که روغن آفتابگردان در جلوگیری از عوارض هیدرات‌های گازی و زنگ زدگی در هنگام تولید نفت و گاز تاثیرگذار هستند. خوردگی یک فرایند طبیعی است که فلزات خالص شده را به اشکال پایدارتر شیمیایی مانند اکسید، هیدروکسید یا سولفید تبدیل می‌کند. خوردگی به‌طور کلی به صورت از بین رفتن مواد به علت واکنش با محیط تعریف می‌شود. پدیده خوردگی طبق تعریف، واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی بین یک ماده، معمولاً یک فلز، و محیط اطراف آن می‌باشد که به تغییر خواص ماده منجر خواهد شد.

عبدالرضا فرهادیان یکی از محققان این مطالعه گفت: ما دریافتیم که روغن آفتابگردان می تواند از چند طریق اصلاح شود و بسیاری از مولکول ها از آن ساخته شوند. وجود زنجیره های آلکیل در ساختار آن می تواند مهار هیدرات را بهبود بخشد. مولکول های مبتنی بر روغن آفتابگردان به دلیل وجود گروه های استر در ساختار آنها به راحتی تخریب می شوند

وی ادامه داد: بدیهی است، وقتی صحبت از کار در زمینه های دریایی می شود، نمی توان مسائل زیست محیطی را نادیده گرفت، با توجه به اینکه اجزا نباید سمی باشند. بنابراین، وظیفه دانشمندان نه تنها اطمینان از اثربخشی بازدارنده، بلکه اطمینان از ایمنی محیط زیست برای محیط زیست آبزیان و ساکنان آن بود.

میخائیل وارفولومایف ، رئیس تحقیقات هیدروکربن در KFU گفت: از نظر شیمی، این روغن آفتابگردان بود که نظر ما را به خود جلب کرد. اول از همه ساختارش به گونه‌ای است که او را قادر می‌سازد تا دقیقاً روش ترکیبی را که ما اختراع کرده‌ایم، پیاده سازی کند. ثانیاً، روغن آفتابگردان یک محصول طبیعی، غیر سمی و قابل تجزیه زیست است و این دقیقا همان چیزی است که ما نیاز داریم. هنگامی که ما در حال تولید این واکنش گر بودیم، ما به دنبال پایه ای برای سنتز مولکول‌هایی بودیم در درجه اول به ترکیبات طبیعی به خصوص روغن‌های طبیعی اهمیت دادیم که کمترین میزان بودن را داشته و قابل تجزیه بیولوژیکی باشند.

آندری استوپورف محقق ارشد این تحقیق افزود: لازم به ذکر است که بازدارنده جدید مبتنی بر روغن آفتابگردان همچنین امکان کشتن همزمان دو پرنده با یک هیدرات گاز سنگی و خوردگی خط لوله را فراهم می کند. در صورت وجود چنین عوارضی در تولید نفت و گاز، مهارکننده های چند منظوره پیشنهادی می توانند موثرتر از مخلوط واکنش دهنده های مورد استفاده در صنعت باشند.

ضمناً، این پیشرفت اولین اختراع فناوری سبز نیست. در سال 2019، این تیم تحقیقاتی مهار کننده های مبتنی بر روغن کرچک را ترکیب کردند که به همان اندازه در از بین بردن هیدراتهای گاز و خوردگی موثر هستند.

وضعیت فعلی نشان می دهد که یک ابزار نسبتاً مقرون به صرفه و ارزان می تواند به عنوان یک راه حل برای یک مشکل در مقیاس بزرگ عمل کند و این تکنیک به راحتی در صنعت مدرن قابل اجرا است.

مقاله به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته است و در نوامبر سال 2020 به چاپ خواهد رسید. این کار توسط بنیاد روسیه برای پروژه تحقیقات اساسی N 18 05 70121 پشتیبانی شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۰:۵۴

شناسه خبر: 90370

مطالب مرتبط :
سم زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند؛

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد ۱۰۰٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از ۶۰ دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

معده

ابداع دستگاهی قابل هضم برای درمان بیماری های معده

یک تیم بین المللی از محققان وسیله ای قابل هضم را ایجاد کرده اند که خود را به دیواره معده می چسباند و با تحویل پالس های الکتریکی، بیماری ها را معالجه می کند.

دستگاه

به همت محققان اصفهانی؛

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ طراحی و ثبت اختراع شد

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

 طراحی وساخت اولین دستگاه بزرگ غوزه چینی پنبه در بشرویه

به همت یک کشاورز بشرویه ای صورت گرفت

طراحی وساخت اولین دستگاه بزرگ غوزه چینی پنبه در بشرویه

عباس هراتی یکی از مبتکرین و مخترعین بخش کشاورزی است که اولین دستگاه غوزه چینی پنبه رادر مزارع کشاورزی خرد و سنتی طراحی و ساخته است.

دارو

فن آوری سرنگ ۲ مخزنه می تواند تزریق داروهای بیولوژیک غلیظ را فعال کند

محققان MIT یک وسیله ساده و کم هزینه برای تزریق زیر جلدی داروهای بیولوژیک غلیظ طراحی کرده اند.

۲۵

در جدیدترین تحقیقات حوزه پزشکی و سرطان شناسی مطرح می شود؛

فناوری هایپرترمیا روش مکمل برای درمان سرطان/موفقیت محققان ایرانی در گرمادرمانی سرطانی

روش هایپرترمیا، روش غیر تهاجمی است که علم آن در فصل مشترک علوم مختلف قرار داشته و بازه گسترده‌ای از این علوم را از ریاضیات کاربردی و مدل‌سازی کامپیوتری گرفته تا علوم نانو، علوم اعصاب و فیزیک سلولی و مولکولی و ژنتیک در بر می‌گیرد.

عسل

عسل مؤثرترین درمان برای سرفه و سرماخوردگی

محققان دانشگاه آکسفورد، تأثیر کارایی عسل به عنوان یک روش درمانی اول برای عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) را تأیید می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب