خبرگزاری علم و فناوری

به همت محققان اصفهانی؛

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ طراحی و ثبت اختراع شد

دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دستگاه تکمیل و رنگ آمیزی متنوع کلاف و بوبین نخ در صنعت نساجی به همت محققان اصفهانی طراحی و ثبت اختراع شد.

مجتبی فولادگر در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که یکی از  نیازهای اساسی در صنعت نساجی ارتقاء خط تولید تکمیل رنگ از حالت سنتی به حالت اتوماسیون بود، گفت: این مهم جهت دستیابی به مدیریت زمان با یک سرعت و کیفیت بالا همراه با هزینه قابل قبول با اختراع این دستگاه محقق شد.

وی با بیان این که این دستگاه را برای اولین بار در کشور طراحی و توانستیم ثبت اختراع کنیم، افزود: تا به حال در خارج از کشور هم چنین دستگاهی با قابلیتهایی که این دستگاه دارد ساخته نشده است.

فولادگر با بیان این که سالهاست محققان در کشورهای مختلف برای رفع این مشکلات تحقیقاتی انجام داده و دستگاههایی هم ساخته اند، خاطرنشان کرد: دستگاههایی که قبلا توسط محققان و شرکتهای خارجی ساخته شده، دارای سیستم کاملا متفاوت با این دستگاه هستند، بسیار دستگاههای پیچیده و کار با آنها دشوار است، از لحاظ ابعادی بزرگ هستند و برای ساخت و تولید چنین دستگاههایی هم سرمایه گذاری کلانی لازم بود.

این محقق تصریح کرد: در طراحی این دستگاه رفع پیچیدگی ها و راحتی کار مد نظر قرار گرفت، دستگاهی درعین سادگی بسیار کاربردی ساخته شد که از لحاظ بازدهی و کارایی در مقایسه با نمونه خارجی جوابگوی نیاز  صنعت مهندسی نساجی باشد و هم قابل ارتقاء و بروز رسانی با توجه به نقشه نیازهای احتمالی آینده است.

فولادگر با اشاره به این که یک ویژگی منحصر بفرد این دستگاه سادگی آن است، اظهار کرد: یکی دیگر از قابلیتهای مهم این دستگاه سیار  بودن آن است، همچنین فضایی که این دستگاه اشغال می کند یک متر در دو متر، برق مصرفی تک فاز، کاربرد این دستگاه فقط رنگ آمیزی است ‌و عملیات تثبیت و پخت رنگ روی نخ توسط دستگاههای جانبی دیگر انجام می شود.

وی در پاسخ به این سوال که نیاز به این دستگاه چقدر است، گفت: ممکن است صنعتی یا یک تولیدی مصرف کننده خاصی داشته باشد اما صنعت نساجی در همه جای دنیا پراکنده است و به همین جهت دستگاهی که ساخته شده کاربردی گسترده دارد و قابل تجاری سازی می باشد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۰:۰۳

شناسه خبر: 90375

مطالب مرتبط :
نساجی

یک کارشناس صنعت نساجی مطرح کرد

مزایا و معایب تهیه پارچه از الیاف طبیعی

سروشیان اظهار کرد: استفاده از منسوجات طبیعی ومصنوعی هر یک مزایا و معایبی دارند که باید در استفاده نهایی از محصول لحاظ شوند.

خبرگزاری علم و فناوری

بی توجهی به اختراعات

چرا اختراعات در ایران به تولید صنعتی نمی‌رسند؟

سم زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند؛

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد ۱۰۰٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از ۶۰ دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

توسط حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن اصفهان برگزار می شود؛

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان « گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم» در تاریخ ۲۵ آذرماه و در هفته پژوهش برگزار می شود.

از اینترنت اشیا چقدر می دانید؟

توسط نخبه مازندرانی طراحی و تولید شد

اینترنت اشیاء در خدمت کشت گلخانه‌ای

نخبه مازندرانی موفق به تولید نرم افزار موبایلی با قابلیت کنترل کشت گلخانه‌ای شده است.

روغن

با همکاری محققان ایرانی تحقق یافت؛

جلوگیری از خوردگی با استفاده از روغن آفتاب گردان

محققان دانشگاه دولتی کازان روسیه با همکاری محققان ایرانی دانشگاه‌های شهید بهشتی و دانشگاه اصفهان اظهار کرده‌اند می‌توان از روغن آفتابگردان برای جلوگیری از خوردگی استفاده نمود.

مدیریت پسماندهای پزشکی بر عهده چه ارگانی است؟

مدیریت پسماندهای پزشکی بر عهده چه ارگانی است؟

به گفته معاون پردازش و دفع سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران طبق قانون مدیریت پسماند ویژه بر عهده تولید کننده می باشد و در بخش زباله پزشکی وزارت بهداشت متولی این نوع پسماند است

دکتر قیصر امین پور

آشنایی با مشاهیر معاصر خوزستان/۱

امین پور شاعری خلاق و برجسته در فتح قله های شعر/هنرمندی که سازنده آرمان شهر بود

قیصر امین پور شاعری خلاق و برجسته بود و همچنان به سمت قله ‌های این هنر بزرگ پیش می رفت.

۲۵۵۲

در گفت و گو با کارشناس حوزه اقتصاد و کسب و کار بررسی شد؛

نقش زنان در اقتصاد کشور

خانواده سازماني است كه توليد و توزيع كالاهاي مورد نياز را فراهم مي‌سازد و زن به عنوان يكي از ۲ ركن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت، نقش اساسي را ايفا مي‌كند.

یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است

نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه گفت؛

اگر رشد نقدینگی کنترل نشود ثروت کشور به خارج منتقل می شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستانهای شاهین شهر- میمه و برخوار، با اشاره به مسئله خلق پول و حجم بالای نقدینگی و این که تنها راه حل این است که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا کند، گفت: یکی از عللی که نقدینگی به سمت تولید واقعی سوق پیدا نمیکند مباحث بانکی و یک بخش هم انحصار گرایی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب