محققان موسسه پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند؛

زهر زنبور عسل سلولهای سرطانی پستان را که تهاجمی و مقاوم هستند از بین می برد

محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا گزارش کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد ۱۰۰٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از ۶۰ دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience، محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز استرالیا کشف کردند که زهر زنبورهای عسل به سرعت سلول های سرطانی پستان را از بین می برد. اثبات شد ترکیبی که در زهر زنبور عسل وجود دارد 100٪ سخت ترین سلولهای سرطانی پستان را در کمتر از 60 دقیقه از بین می برد، زهر در کاهش رشد تومور حتی در تهاجمی ترین و سخت ترین نوع سرطان پستان نیز موثر است. علاوه بر این، ترکیبات موجود در زهر موفقیت شیمی درمانی را افزایش می دهد.

نیش زنبورهای زنبور عسل به طرز باورنکردنی دردناک است و در بعضی موارد حتی می تواند زندگی را تهدید کند. در ایالات متحده، نیش زنبورهای عسل به دلیل شوک آلرژیک (آنافیلاکتیک) که ایجاد می کنند، "کشنده ترین برخورد سمی حیوانات" است.

اما محققان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز در پرت استرالیا دریافته اند که زهر زنبور عسل می تواند یک نیروی درمانی باشد که می تواند زندگی را از سرطان نجات دهد.

این تیم به سرپرستی دکتر سیارا دافی، زهر را از کندوهای زنبور عسل از استرالیا، ایرلند و انگلیس برداشت کردند. زنبورها ابتدا با CO2 به خواب رفته و سپس روی یخ نگهداری شدند تا زمانی که محققان زهر را استخراج و به تومورهای سرطان پستان تزریق کردند.

آزمایشات روی موش ها نشان داد که در غلظت های مشخص، زهر زنبور عسل 100٪ سلول های سرطانی پستان را که منفی سه گانه دارند، از بین می برد، نوعی سرطان پستان که هیچ یک از گیرنده های معمولی را که در سایر اشکال سرطان یافت می شود، ندارد. به همین دلیل، درمان آن بسیار دشوار است.

سلولهای سرطانی طی 60 دقیقه با حداقل تأثیر بر سلولهای طبیعی از بین رفتند.

به نظر می رسد ترکیبی به نام ملیتین مسئول اثرات سرطانی زهر باشد. ملیتین غشای پلاسمائی سلولهای سرطانی را شکسته و منافذی ایجاد می کند که منجر به مرگ سلولها می شود.

تحقیقات همچنین نشان داد که ملیتین مسیرهای اصلی پیام رسانی را که سلول های سرطانی برای برقراری ارتباط، رشد و تکثیر استفاده می کنند، مختل می کند.

دکتر دافی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "ما بررسی کردیم که چگونه زهر زنبور عسل و ملیتین بر مسیرهای سیگنالینگ سرطان، پیام های شیمیایی اساسی برای رشد و تولید مثل سلول های سرطانی تأثیر می گذارد، و متوجه شدیم که خیلی سریع این مسیرهای سیگنالینگ خاموش شدند."

"ملیتین با سرکوب فعال کردن گیرنده، سیگنالینگ را در سلولهای سرطانی پستان تعدیل کرد که معمولاً در سرطان پستان سه گانه منفی، گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی بیش از حد بیان می شود، و باعث فعال شدن HER2 می شود که در سرطان پستان غنی شده با HER2 بیش از حد بیان می شود. "

محققان همچنین می خواستند ببینند چه اتفاقی افتاده است که ملیتین با داروهای شیمی درمانی معمولی مانند دوتاکسل تداخل می کند. نکته قابل توجه این بود، منافذ و سوراخ های سوراخ شده توسط ترکیب زهر زنبور عسل است که به شیمی درمانی اجازه می دهد تا به راحتی به سلول های سرطانی نفوذ کند و رشد تومور در موش ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

این محقق افزود: "ما دریافتیم که می توان از ملیتین با مولکول های کوچک یا شیمی درمانی، مانند دوتاکسل، برای درمان انواع بسیار تهاجمی سرطان پستان استفاده کرد. ترکیبی از ملیتین و دوتاکسل در کاهش رشد تومور در موش بسیار کارآمد بود.

 

 

خوشبختانه ، ملیتین می تواند سنتز شود، بنابراین برای درمان مبتنی بر زهر زنبور عسل در آینده هیچ آسیبی به زنبورها نخواهد رساند. نویسندگان مطالعه جدید با احتیاط خوش بین هستند و تأکید می کنند که برای اعتبارسنجی این درمان امیدوار کننده، تحقیقات بیشتری لازم است.

در آینده، دانشمندان می خواهند سمیت را بررسی کنند و قبل از شروع آزمایشات بالینی، مطمئن ترین و کارآمدترین دوز را پیدا کنند.

این یافته ها امروز در مجله Nature گزارش شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.zmescience.com/science/honeybee-venom-kills-cancer-cells-0523532/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90405

مطالب مرتبط :
۱۲۳

افزایش مراجعه‌ها برای خرید عسل به واسطه شیوع کرونا

عنایت عابدی یکی از کارآفرین‌های موفق استان و کشور گفت: کرونا نه‌تنها در عرصه تولید عسل و مشتقات آن تاثیر منفی نداشت، بلکه استقبال بیشتر شده است.

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی «سانکو» طراحی و راه اندازی شد/هفده دانشگاه علوم پزشکی کاربر این سامانه هستند

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت دانش بنیان سان طب گفت: سامانه سانکو (SunCO) ، سامانه جامع کنترل عفونت بیمارستانی در کشور است که توسط محققان شرکت دانش بنیان سان طب منطبق و برحسب نیاز کشور طراحی و از سال ۱۳۹۳ در برخی بیمارستانها نصب و راه اندازه شده، و در حال حاضر تا قبل از شیوع کرونا ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی این سامانه را در بیمارستانهای خود بکار گرفته بودند اما در طی امسال تعداد دانشگاههای علوم پزشکی کاربر این سامانه به ۱۷ رسیده و ۵ دانشگاه علوم پزشکی دیگر هم در حال مذاکره برای نصب این سامانه شده اند.

تولید عسل درشمال غرب گیلان ۱۵ درصد افزایش یافت

مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر گفت:

تولید عسل درشمال غرب گیلان ۱۵ درصد افزایش یافت

مدیر جهاد کشاورزی رضوانشهر گفت: زنبورداران این شهرستان بیش از ۱۵ درصد بیشتر از سال گذشته عسل تولید کردند.

اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی، نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی است

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان؛

اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی، نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی است

بسیج اساتید ابومهدی المهندس (دانشگاه صنعتی اصفهان) ضمن محکومیت اقدام رذیلانه نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در اهانت به چهره‌ قدسی پیامبر اعظم (ص) و حمایت بالاترین مقام سیاسی این کشور از این حرکت توهین آمیز ، اعلام می دارد که این اقدام ننگین نقض آشکار حق آزادی دین، باور و عقیده و نیز نقض روشن موادی از اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

شهید سلامت احمد طالبی

شهید سلامت احمد طالبی

امروز پیکر هفتمین شهید مدافع سلامت اصفهان تشییع می شود

هفتمین شهید مدافع سلامت احمد طالبی از پرسنل بیمارستان امین اصفهان و عضو صنفی جامعه پرستاری اصفهان پس از چندهفته مبارزه با کرونا، به شهادت رسید.

۰

ایمنی درمانی سرطان ، HIV پنهان شده را در پژوهش روی موش کاوش می کند

اچ آی وی ویروسی موذی است که می تواند در داخل سلولهای آلوده آماده خوابیدن باشد و در صورت توقف درمان دوباره ظهور می کند.

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

توسط حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان ذوب آهن اصفهان برگزار می شود؛

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان «گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم»

دومین جشنواره علمی پژوهشی ذوب آهن اصفهان « گرامیداشت دانشمند شهید حسن طهرانی مقدم» در تاریخ ۲۵ آذرماه و در هفته پژوهش برگزار می شود.

۴۵

سال تحصیلی جدید در دانشگاه یزد از ۲۹ شهریورماه آغاز می‌شود

مدیر امور آموزشی دانشگاه یزد اعلام کرد: نیمسال تحصیلی جدید دانشگاه یزد از ۲۹ شهریورماه جاری آغاز می‌شود و تا ۱۸ دی‌ماه امسال ادامه خواهد داشت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب