آیا ماسک‌ خانگی می‌تواند به اندازه ماسک‌ جراحی جلوی ویروس بگیرند؟

استفاده از ماسک (شامل انواع ماسک ساده یا ماسک جراحی) یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع برخی بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله کووید-۱۹ را محدود نماید. با این وجود، استفاده از ماسک به تنهایی برای تامین سطح مناسبی از محافظت، کافی نیست و سایر اقدامات نیز باید اتخاذ شود.

برای نخستین بار، مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها پیشنهاد کرد حتی آنهایی که ظاهرا نیز سالم به‌ نظر می‌رسند بهتر است بر دهان و بینی خود، زمانی که از خانه خارج‌شده و در مکانی می‌روند که حفظ فاصله از بقیه مردم دشوار است، ماسک بزنند. اما آيا ماسک های خانگی به اندازه ماسک های جراحی مفید هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لیوساینس، اما همچنان بحث دربارة آنکه ماسک‌ها به‌خصوص ماسک‌های خانگی که این مرکز پیشنهاد‌کرده همه استفاده‌کنند، چقدر می‌تواند باعث کاهش شیوع ویروس سارس-کووید-2 شود، ادامه دارد. شواهد موجود نشان می‌دهد که بیماری کووید-۱۹، بیشتر توسط موارد دارای علامت، منتقل می‌شود.

آیا ماسک واقعا باعث توقف شبوع ویروس کرونا می شود؟

محققان در دو پژوهش انجام شدة به بررسی کارآرایی ماسک‌ها پرداخته‌اند. هر دو تحقیق براساس، مشاهدات دقیق انجام‌شده اما نتایج متفاوتی از هرکدام به‌دست‌آمده‌است. یک پژوهش به بررسی تاثیر ماسک‌ها روی کرونا ویروس‌های فصلی پرداخته‌اند (که بسیار شبیه به سرماخوردگی‌ است) و دریافتند که ماسک‌های جراحی برای ممانعت از پخش ویروس توسط فرد بیمار،موثر است.

 اما پژوهش دیگر، تمرکز خود را بر سارس-کووید-2 قرارداده و هیچ اثر موثری را برای ماسک‌های جراحی و خانگی، در ممانعت از پخش ویروس، نیافتند. به‌همین‌جهت، متخصصان می‌گویند شاید ماسک‌ها به افرادی که دارای ویروس هستند کمک کنند که ناخواسته به‌ پخش ویروس نپردازند اما شواهد به ما می‌گوید که کارآیی ماسک‌های جراحی و خانگی بسیار محدود است و ماسک‌ها مهم‌ترین پیش‌گیری و مراقبت از ویروس کرونا نیستند.

دکتر «می چاو» پروفسور بالینی در مرکز بیماری‌های واگیردار در دانشگاه علوم پزشکی کلورادو می‌گوید: زدن ماسک نباید به این معنا باشد که شما  اعمال پیشگیرانة دیگر متوقف کنید همانطور که اگر به مردم نزدیک نشدید نباید به این معنا باشد که نیازی نیست دستانتان را بشویید، چراکه بارها بدون اراده ممکن است به صورت خود دست بزنید.

قطرات تنفسی زمانی‌ ایجاد می‌شود که فرد آلوده سرفه یا عطسه کند. هر شخصی که در تماس نزدیک (در فاصله یک متری) با فردی قرار بگیرد که علائم تنفسی مانند سرفه و عطسه را دارد، در خطر قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی عفونی بالقوه است.

از طرفی، این قطرات ممکن است بر روی سطوحی که ویروس بر روی آن زنده می‌ماند، فرود آیند. بنابراین، محیط تا فاصله یک متری فرد آلوده می‌تواند منبع انتقال ویروس باشد. سازمان بهداشت جهانی اخیرا گزارش‌هایی مربوط به انتقال ویروس کووید-۱۹ را خلاصه وار ارائه کرده است و مختصرا از شواهد موجود در مورد انتقال از افراد دارای علامت، افراد دارای پیش علامت و افراد بدون علامت اما آلوده به کووید-۱۹ استفاده کرده است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱:۳۹

شناسه خبر: 90423

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

علائم کرونا

علامت‌های کرونا دائما در حال زیاد شدن هستند

ماسک

پژوهشگران دانشگاه فلوریدا اعلام کردند؛

ماسک و شیلدهای محافظ صورت به تنهایی نمی تواند از ابتلا و انتشار ویروس کرونا جلوگیری نمایند ! + فیلم

بر اساس یک تحقیقات جدیدی که توسط پژوهشگران دانشگاه فلوریدا آتلانتیک انجام شده، نشان می‌دهد که شیلدهای محافظ صورت و ماسک‌های فیلتردار، به تنهایی نمی تواند از افراد در مقابل بیماری کرونا محافظت نماید .

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد

طبق یک تجزیه و تحلیل بین المللی؛

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را افزایش می دهد

بر طبق یک مطالعه که توسط محققان در انگلیس، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده انجام شده استروئیدها میزان مرگ و میر را در میان بیماران کووید۱۹ که به شدت بیمار هستند کاهش می دهد، استروئید میزان بقا را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد، که پیشرفت قابل توجهی است.

کووید ۱۹

با ۶ عضو خانواده ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-۲) آشنا شوید!

سرفه، تب و از دست دادن حس بویایی از علائم شایع بیماری کووید ۱۹ هستند، اما طیفی از علائم دیگر نظیر سردرد، درد عضلانی، خستگی، اسهال، سردرگمی و گیجی، از دست دادن اشتها، تنگی نفس و موارد دیگر هم می توانند وجود داشته باشند.

دانشگاه هاروراد

شیوع کرونا در دانشگاه هاروارد به سطح هشدار رسید

ویروس کرونا تمام جهان را به خود مشغول کرده و تمام فعالیت ها را تحت الشعاع قرار داده است. دانشگاه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اکنون دانشگاه هاروارد تعداد هشداردهنده ای از داشنجویان مبتلا به کرونا را گزارش کرده است.

بازگشایی مدارس، این بار آدرس دهی به مردم کاملا غلط است

یادداشت؛

بازگشایی مدارس، نادیده گرفتن واقعیات مسلم

حمیدرضا خدایی عضو بسیج اساتید استان اصفهان است و این بار بعنوان یک شهروند بسیجی در یادداشتی تحت عنوان بازگشایی مدارس، نادیده گرفتن واقعیات مسلم است، می نویسد: بهتر بود؛ مسئولان محترم به جای تصمیم گیری از مدتها قبل تصمیم سازی می کردند و بجای واژه اختیار حضور دانش آموزان در مدارس و بجای این که بگویند ما که نمی دانیم این ویروس چندسال می ماند و ما آموزش را نمی توانیم متوقف کنیم می گفتند ما می دانیم این ویروس چندسال می ماند پس ما آموزش نوین و فناورانه را جهت کاهش تنش و آلام خانواده های عزیر و کمک به کاهش شیوع بیماری بعنوان یک مهارت فراگیر به خانه های شما می آوریم.

۱۲۳۴

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تراشه ای که می تواند بیماری زوال عقل را درمان نماید/آیا کنترل انسان از راه دور امکان پذیر می شود ؟

روز گذشته ایلان ماسک، میلیادر کارآفرین ، در یک مراسم که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد از یک تراشه کامیپوتری که برای کنترل مغز انسان ساخته شده است به صورت رسمی رونمایی کرد .

حیوانات و ویروس کرونا

نتیجه یک مطالعه ژنومی جدید: احتمالا ۴۱۰ گونه جانوری به کرونا دچار شده‌اند!

از زمان شیوع ویروس کرونا، مطالعه جنبه های مختلف این ویروس و بیماری ناشی از آن رونق گرفته است. یکی از مباحث داغ روز درباره احتمال ابتلا و یا انتقال ویروس کرونا در حیوانات است. انتقال ویروس کرونا به سایر جانوران می ‌تواند ریشه کن کردن این بیماری را به تعویق بیاندازد و امکان ظهور دوباره ‌آن به اشکال دیگر را قوت بخشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب