خبرگزاری علم و فناوری

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

لزوم توجه به اقتصاد، جامعه و دانش بومی در کشاورزی پایدار / با استفاده از جلبک های دریایی ، پدیده کشندقرمز کنترل شد

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: در مجموعه وزارت جهادکشاورزی سه مولفه اقتصاد، جامعه و دانش بومی در نظرگرفته شده که با رعایت آنها به کشاورزی پایدار می رسیم.

 به گزارش خبرگزاری علم وفناوری  هرمزگان ، صبح امروز محمدصدیق مرتضوی رییس اکولوژی خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: فعالیت های پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان از سال 61 آغاز شده و در چهار بخش زیست شناسی ذخایر آبزیان، اکولوژی منابع آبی ، محور آبزی پروری دریایی و زیست فناوری دریایی انجام می شود.
وی افزود: در بخش زیست شناسی ذخایر آبزیان ، در طول سال میزان برداشت ذخایر آبزیان و نوسانات در آبزیان تجاری بررسی می شود.
رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان ادامه داد: در بخش اکولوژی منابع آبی، چگونگی تاثیرعوامل طبیعی و غیر طبیعی بر روی تراکنش و تنوع گونه های آبزی بررسی می شود.
به گفته مرتضوی، در بخش آبزی پروری دریایی ، پژوهشکده به دنبال این است که با استفاده از دانش روز تولیدات آبزیان دریایی را افزایش دهد.
وی تصریح کرد: در بخش زیست فناوری دریایی به دنبال ایجاد محصولات جدید در آبزیان وایجاد ارزش افزوده بوده تا با استفاده از روشهایی، ترکیباتی استخراج شود که در تولیدات کمک وافری نماید.
رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اشاره به اینکه این پژوهشکده ۱۹فعالیت و پروژه تحقیقاتی در چهار محور دارد، خاطرنشان ساخت: پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان در حال حاضر۲طرح عمرانی در دست اجرا داشته و ۱۵قرارداد پژوهش نیز با مراکز مختلف منعقد کرده است.
مرتضوی در ادامه میزان مجاز صید میگو در آب های هرمزگان طی یک سال را بین یکهزار و ۵۰۰تا ۲هزار تن در سال دانست و افزود: با توجه به ثبات تقریبی جمعیت میگو در آب های هرمزگان بابت این گونه نگرانی وجود ندارد.
وی همچنین در خصوص  صید مجاز ماهی یال اسبی  بیان داشت: بر اساس مطالعات علمی، میزان صید مجاز ماهی یال اسبی بین ۲۰تا ۲۲هزار تن در سال است اما میزان صید هم اکنون حدود ۳۵هزار تن است که حدود یک و نیم تا ۲برابر حد مجاز است.
این مسوول ، میزان مجاز صید کفزیان مانند ساردین ماهیان را حدود ۸۵هزار تن در سال عنوان داشت و خاطرنشان ساخت: کوچک شدن اندازه ساردین های نمونه گیری شده نشان می دهد صید این گونه، زیر سن بلوغ انجام می شود که شیلات برنامه هایی برای مدیریت صید آن دارد.
وی با اشاره به اینکه صنعت پرورش ماهی در قفس به واردات بچه ماهی وابسته می باشد، افزود: بااستفاده از دانش مولدسازی بدنبال تکثیر بچه ماهی در استان هستیم.
مرتضوی همچنین تصریح کرد: از طریق بالابردن دانش بهره برداران پرورش میگو به دنبال افزایش تولید این میگو در استان هستیم.
رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان خاطرنشان ساخت : در مجموعه وزارت جهادکشاورزی سه مولفه اقتصاد، جامعه و دانش بومی در نظرگرفته شده که با رعایت آنها به کشاورزی پایدار برسیم.
مرتضوی با بیان اینکه این پژوهشکده یکی از مراکز مهمی بود که توانست پدیده کشند قرمز را کنترل نماید، اظهار کرد: با استفاده از جلبک های دریایی توانستیم این پدیده را کنترل کرده که خوشبختانه نتایج بسیار خوبی داشت ونتایج آن در مزارع پرورش میگو نیز قابل اجرا می باشد.
به گفته وی، بررسی ها نشان می دهد برخی گونه های ماهی همچون سنگسر، هامور و شیر نسبت به قبل کمتر شده و بر اساس تغییرات جمعیتی حلوا سفید و شوریده بیشتر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 90479

مطالب مرتبط :
کشاورزی

در نشست کارگروه کشاورزی مطرح شد

از دست رفتن میلیاردها دلار سرمایه به دلیل نبود صنایع تبدیلی/ تامین امنیت غذایی با سرمایه گذاری در کشاورزی

وظیفه شناس گفت: در مناطق روستایی حدود ۳۰ درصد از تولیدات کشاورزی با ارزش ۳۶ میلیارد دلار به دلیل نبود صنایع تبدیلی نابود میشود.

۲

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان:

به دنبال افزایش تولیدات پژوهشکده با استفاده از دانش روز هستیم

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: به دنبال افزایش تولیدات و راهکارهای علمی جدید وبه روز در پژوهشکده هستیم.

لل

چه کسی پاسخگوست

تیشه صید ترال بر ذخیره گاه های آبزیان ایران

یکی از مخرب‌ترین روش‌های صید که به زیستگاه و ذخائر آبزیان صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند صید ترال یا کف‌روب است. صید ترال به استثناء اعلام قانونی برای صید میگو، در مابقی فصول سال که تخم‌ریزی آبزیان به ویژه میگو است ممنوع بوده و سبب نابودی مولدها و زیستگاه‌های آبزیان می‌شود.

شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

ب

در گفتگو با کوثر گیلک کارشناس مامایی بررسی شد

زایمان فیزیولوژیک و مزایای آن

غریزه مادری و حس مادر شدن یکی از شگفتانه های طبیعت است که این شگفتی را فقط بانوان در طول حیات خود درک می کنند. عشق مادر به فرزند را نیز می توان از محکم ترین و عاطفی ترین پیوند های عاطفی قلمداد کرد، عشقی پاک و الهی که گاه تا پای فداکاری و بذل جان هم پیش می رود. در این رهگذر بی هیچ تردید لحظات شیرین بارداری و تجربه حس مادر شدن از شیرین ترین لحظات یک زن است که تا پایان عمر از یاد نخواهد برد. با همه این اوصاف تجربه مادرانگی طبیعتاً با دشواری هایی همراه است و یکی از این دشواری ها در کنار سختی های دوران بارداری، فرآیند مرحله زایمان و به دنیا آوردن کودک است.

ل

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان خبرداد

صدور اولین مجوز تکثیروپرورش مولدین میگو عاری ازبیماری (spf )در سطح استان در شهرستان بندرلنگه

حمیدرضا نصیری با اشاره به صدور اولین مجوز spf در شهرستان بندرلنگه توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان گفت: در شهرستان بندرلنگه تولید مولدین عاری از بیماری های خاص پرورش میگو با ظرفیت پرورش ۲۰۰ هزارقطعه و ظرفیت تکثیر ۲ میلیون قطعه انجام شده است.

مرتضوی

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان هشدار داد

تخریب ۹۰درصدی اکوسیستم مرجانی جزیره کیش/بندرعباس آلوده ترین شهر ساحلی است

رییس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان گفت: هشدار های زیست محیطی مبنی بر تخریب و نابودی ۹۰درصدی زیستگاه مرجانی در جزیره کیش را بایدجدی گرفت .

اسلامی

رییس سازمان بسیج علمی پژوهشی هرمزگان:

ظرفیت های علمی را به سوی حمایت از طرح های زیست فناوری دریایی سوق داده ایم

رییس سازمان بسیج علمی هرمزگان گفت: در سال جدید با توجه به ظرفیت های دریایی هرمزگان، حمایت ها را به سوی طرح های دریایی، زیست فناوارنه و شیلاتی سوق داده ایم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب