گفتگوی تفضیلی علم و فناوری با بانوی کارافرین زاهدانی/

تولید داروی گیاهی ضد قند در سیستان و بلوچستان/ کارآفرین موثر می تواند برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند

عصمت دهباشی، کارشناس رشته مهندسی باغبانی و گل های زینتی از دانشگاه علمی کاربردی است که توانسته با رشته خود ایجاد اشتغال در شهر زاهدان کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از زاهدان، عصمت دهباشی، یکی از کار آفرینان موفق است که توانسته به وسیله رشته تحصیلی خود در زمینه کشاورزی دارویی را کشف کند که در جامعه امروز که همه درگیر بیماری های مختلف هستند استفاده شود.

متن ذیل گفتگوی علم و فناوری با این بانوی کارآفرین است:

این داروی گیاهی نقش مهمی در روند بهبود بیماری ها در استان سیستان و بلوچستان دارد. کشاورزی محور توسعه در استان سیستان و بلوچستان می باشد و ظرفیت های بی شماری از شمال و جنوب در استان به وجود می آورد.

 با قرار دادن سرمایه های لازم برای فعالیت در این عرصه و جوانان کمک می کند که شاهد شکوفایی پیش از پیش در این زمینه باشیم.

با کمک فارق التحصلیان در مقطع کارشناسی و با تلاش گسترده توانستیم با امکانات گلخانه ای، آزمایشگاهی، اداری و فرآوری گیاهان دارویی اقداماتی انجام دهیم که پیشرفت های فعلی نتیجه اعتماد و همکاری در این مجموعه است.

درآمد اصلی ما در بحث گياهان دارویی در  راستای فرآوری، عصاره گری و انسالین گیری است که در حال حاضر توانسته ایم در هر هکتار کشت گیاهان دارویی را به 40 درصد هزینه انجام شده درآمد کسب کنیم.

ثبت شرکت سفیران سلامت در منطقه سیستان با هفت نفر از دانش آموختگان مرکز آموزشی شهید خیابانیان شروع شد که در این شرکت در زمینه کشت و کار تولیدی از نیروهای کارگری و خدمات استفاده می شود که این به نوبه ای توانسخ اشتغال مناسبی برای روستایان به وجود آورد.

بهتر این است ما دانش آموختگان دانشگاهی خود را با تکیه بر معلومات و داشته هایشان کار آفرینی کنیم و به دنبال کار دولتی نباشیم.

یک کار آفرین موثر می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود برای سایرین نیز شغل ایجاد کند.

کار افرینی من در قالب گیاه کارلا بوده است؛ این گیاه یکی از سبزیجات معروف آسیای جنوبی می باشد که در آمازون، آفریقای شرقی، جزایر واقع در دریا و جنوب آمریکا به منظور تامین غذا و دارو کشت می شود.

گیاه کارلا یا موردیکا کارنتیا از خانواده کدوئیان می باشد که شبیه خیار است؛ گیاهی یکساله و تک پایه با تعدادی زگیل که روی سطح آن قرار دارد؛ با وجود اینکه طعم آن تلخ است از کدوم مغزی محسوب می شود که علاوه بر آن دارای استفاده های متنوعی می باشد.

این گیاه از ریشه، ساقه، برگ و تخم آن استفاده غذایی و دارویی می شود که اثرات تایید شده میوه کارلا باعث کاهش قند خون و کلسترول می شود.

خاصیت دارویی این گیاه زمانی که نارس است می باشد که این گیاه ارزشمند اخیرا از کشور هندوستان وارد ایران شده است.

این گیاه را می توان در مناطق گرمسیری مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر کاشت؛ کارلایک ایده جدید موسسه آموزشی، مهارتی و علمی کاربردی بود که در سال 1396 آغاز شد.

تولید کارلا حمل میوه در کارگاه، شستو و خردکردن میوه، فریز کردن از فعالیت های این مجموعه آموزش ومهارتی می باشد.

انتقال دادن بخشی از میوه های خرد شده به کارخانه های شیر میکس، طبق فرمولاسیون بسته بندی بخشی از فعالیت این موسسه می باشد.

پس از برداشت این محصول تولید شده به علت افزایش شیوع بیماری های قندی در جامعه مشتریان زیادی متقاضی دستیابی به آن هستند.

زمان انتشار: شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴:۳۴

شناسه خبر: 90513

مطالب مرتبط :
حمایت طرح ها و ایده های نوآور

حمایت طرح ها و ایده های نوآور

حمایت از طرح ها و ایده های نوآور منجر به ایجاد کسب و کارهای بزرگ و درآمدزا می شود

داروی گیاهی ضد کرونا

علم و فناوری گزارش می دهد:

ورود ۴ داروی گیاهی به چرخه درمان کرونا

چهار دارو گیاهی که در روند درمان تاثیر مثبتی دارند برای بهبود علائم کرونا از کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو مصوبه گرفته اند که دو مورد از آنها توانسته مجوز تولید موقت ۶ ماهه و دو داروی دیگر در آستانه اخذ مجوز هستند

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان/

تشریح طرح جابجایی رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان/ دانشگاه آزاد پیشتاز برگزاری کلاس های مجازی در کشور بود

مدیر برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان با هماهنگی سازمان مرکزی دانشگاه در قالب شورای گسترش رشته ها بنا را براین گذاشته تا دغدغه مشتاقان ورود به دانشگاه را در اقصی نقاط استان برطرف نماید.

گیاهان دارویی

در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

بایدها و نبایدهای گیاهان دارویی

برخی گیاهان دارویی مانند آویشن، فلفل و... به عنوان ادویه در زندگی روزمره مورد استفاده اند. آیا استفاده زیاد و نادرست می تواند خطرآفرین باشد؟

جلسه گیاهان دارویی

رعایت استاندارد های بین المللی در تولید گیاهان دارویی ضروری است

برای صادرات محصولات کشاورزی و گیاهان دارویی رعایت استانداردهای جهانی ضروری و لازم است تا بتوانیم سهمی در بازار صادراتی کشورهای مختلف دنیا داشته باشیم.

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی /اختراع سیستم های اتوماتیک ایمنی و عینک هوشمند در استان سیستان و بلوچستان/ اختراعی که امکان آتش سوزی پس از زلزله را کم می کند

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی /

اختراع سیستم های اتوماتیک ایمنی و عینک هوشمند در استان سیستان و بلوچستان/ اختراعی که امکان آتش سوزی پس از زلزله را کم می کند

امین سالاری یکی از دانشجویان نخبه استان سیستان و بلوچستان می باشد که هم اکنون در رشته برق مشغول به تحصیل است.

تیم جهاد اشتغال‎زایی و کارآفرینی به ۱۵۰ طرح تسهیلات بدون بهره می‌دهد

در راستای اشتغال‌زایی؛

تیم جهاد اشتغال‎زایی و کارآفرینی به ۱۵۰ طرح تسهیلات بدون بهره می‌دهد

تیم جهاد اشتغال‎زایی و کارآفرینی رهروان ولایت به مدیریت، آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان بوشهر، در راستای اشتغال‌زایی در استان، اقدام به ارائه تسهیلات مالی بدون بهره به صاحبان ایده و کارآفرین نموده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب