تداوم ارزش های شهر تاریخی فرهنگی شیراز با نگاه توسعه ای

فعال میراث فرهنگی با اشاره به اقدامات کنونی مدیریت شهری در زمینه بازآفرینی شهر تاریخی شیراز، گفت: خوشبختانه کارهای فرهنگی در زمینه معماری و شهرسازی که توسط فعالان این حوزه که از گذشته تاکنون در حال انجام است موثر واقع شده و ما الان شاهد گفتمان بازآفرینی و نوزایی شهری در مقیاس های مختلف، پیگیری طرح های هدفمند احیا و باز آفرینی و همچنین افزایش اعتبارات مالی و ... هستیم.

سعید زحمت کشان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان فارس به اهمیت نگاه توسعه ای با رویکرد بازآفرینی و نوزایی در فرصت به وجود آمده تاکید کرد و خواستار سرعت بخشیدن به اقدامات در پیش گرفته مدیریت شهری شیراز متناسب با وسعت و تنوع ارزش های شهر تاریخی فرهنگی شیراز شد.

 

سعید زحمت کشان، شیراز را یک شهر جهانی دانست و در رابطه با لزوم شناخت همه جانبه مولفه ها و ظرفیت های این شهر تاکید و مطرح کرد: شیراز به واسطه نقش مهمی که در عرصه مدیریت شهری نه فقط در سطح کشور بلکه در سطح جهان دارا است همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده که موضوعات و مسائلی که در رابطه با آن وجود دارد، باید با دیدگاه جهانی با در نظر گرفتن شرایط زمینه ای همراه و متناسب باشد.

 

زحمت کشان در ادامه گفت: با مطالعه و نگاهی به دوران تاریخی، آثار برجای مانده و همچنین نوشته های جهانگردان و سیاحان به اهمیت و جایگاه این باغ شهر تاریخی پی خواهیم برد که شناخت، حفظ، بهره برداری و تداوم ارزش های آن، از اقدامات ضروری عصر حاضر به حساب می آید.

 

این کارشناس، شیراز را یک باغ شهر تاریخی شناخته شده با دارا بودن محدوده تاریخی ۳۶۰ هکتاری به صورت متمرکز و آثار تاریخی فراوان در دشت شیراز به صورت پراکنده، از میراث ارزشمند نیاکان ما دانست و در این باره گفت: میراث فرهنگی و میراث طبیعی در هر جای جهان به عنوان یک ارزش به حساب می آید که حفاظت و صیانت از آن لازم بوده و شیراز نیز از این حیث با ارزش های غنی و متعددی که داراست؛ نیازمند ارائه طرح و برنامه های هدفمند چه از منظر حفاظتی و چه از منظر توسعه ای، می باشد.

 

وی در ادامه در رابطه با متولیان حفاظت از میراث فرهنگی و میراث طبیعی، بیام کرد: در قانون اساسی متولی حفاظت از میراث فرهنگی و میراث طبیعی، وزارت میراث فرهنگی و یگان حفاظت آن وزرات خانه، دیده شده است اما در واقعیت با توجه به آثار متعدد و فراوان میراثی، این حفاظت با همکاری شهروندان محقق خواهد شد که البته فرهنگ سازی، ارائه طرح های حفاظتی در ضوابط و مقررات قانونی، طرح حفاظتی اخیر وزارتخانه با عنوان میراث بانان افتخاری، نگاه و اقدامات توسعه ای حفاظت محور و ... در این زمینه تاثیر گذار و نقش آفرین، خواهند بود.

 

این فعال میراث فرهنگی، داشتن نگاه توسعه ای به ویژه در شهر تاریخی شیراز را از مراحل ضروری فرآیند حفاظت از میراث گرانبها ارزیابی کرد و در این زمینه افزود: یکی از اقدامات ضروری حفاظتی در بافت شهرهای تاریخی از جمله باغ شهر شیراز، توجه به موضوع تغییرات متناسب با اصول و مفاهیم زمینه‌ای و همچنین در نظر گرفتن شرایط زندگی است که متاسفانه در دهه های اخیر با وقفه هایی مواجه بوده که این خود نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی چون فرسودگی کالبدی، عدم ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی مناسب، مهاجرت ساکنان اصیل و جایگذین شدن ساکنان جدید، به وجود آمدن معضلات اجتماعی، کمبود امکانات شهری و ... شده است.

 

زحمت کشان در ادامه با تاکید بر ایجاد تغییرات در بافت و بناهای شهر تاریخی فرهنگی شیراز، افزود: تغییرات لازمه پویایی و سرزندگی هر حوزه ای از جمله شهرهای تاریخی محسوب می شود که این تغییرات باید مدیریت شوند و با یک روند تدریجی همه جانبه نه صرفا دیدگاه های حفاظتی یا مرمتی یا ... باعث تداوم جریان تاریخی آن شود.

 

این فعال میراث فرهنگی با اشاره به اقدامات کنونی مدیریت شهری در زمینه بازآفرینی شهر تاریخی شیراز، گفت: خوشبختانه کارهای فرهنگی در زمینه معماری و شهرسازی که توسط فعالان این حوزه که از گذشته تاکنون در حال انجام است موثر واقع شده و ما الان شاهد گفتمان بازآفرینی و نوزایی شهری در مقیاس های مختلف، پیگیری طرح های هدفمند احیا و باز آفرینی و همچنین افزایش اعتبارات مالی و ... هستیم.

 

وی در ادامه، طرح جامع احیاء و بازآفرینی را توجه همزمان به مولفه های تاثیرگذار در شهر تاریخی فرهنگی شیراز دانست و بیان کرد: مطرح شدن گفتمان بازآفرینی به معنای تغییر سیاست ها و اقدامات متناسب با این رویکرد جدید است و فرصت به وجود آمده اخیر در مدیریت شهری شیراز به ویژه شهرداری می تواند با تدابیری چون بالابردن مشارکت اجتماعی، افزایش اعتبارات مالی، سیاست بودجه ای تشویقی به مجموعه های کارآمد رسمی و مدنی، قانون انتقال توسعه و ...همراه باشد.

 

او در پایان گفت: داشتن نگاه توسعه ای صرفا مربوط به افزایش مساحت نیست و این باید در تمامی جوانب رویکرد بازآفرینی دیده شود که با توجه به وسعت و تنوع ارزش های شهر تاریخی فرهنگی شیراز، باید این تغییرات با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 90545

مطالب مرتبط :
۰

در پی دستور مقام معظم رهبری؛

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوضه آبخیز دروازه قرآن شیراز به بهره برداری رسید

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوضه آبخیز دروازه قرآن شیراز با نام سردار شهید قاسم سلیمانی با حضور جمعی از مسئولین کشوری، استانی و شهری در شیراز به بهره برداری رسید .

بازار وکیل

بازآفرینی بازار وکیل شیراز با بهره برداران

در بین بازارهای مختلف سراسر ایران، بازار وکیل شیراز با پیشینه تاریخی خود که یادگار و میراثی ارزشمند از دوران زند محسوب می‌شود در قلب شهر تاریخی فرهنگی شیراز واقع شده است و با معماری منحصر به فرد خود جایگاه ویژه در بین بناهای تاریخی ایران، دارا می باشد.

صادرات

رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد:

وضعیت وخیم صادرات

رئیس اتاق بازرگانی فارس با اشاره به عضویت هزار نفر دارای کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: ۳۰۰ کارت بازرگانی به حالت تعلیق درآمده و این روش نه علمی و نه منطقی است.

۰

نتایج اولیه پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد

نتایج اولیه مرحله نخست فعالیت های میدانی پروژه ساماندهی کالبدی و اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید مشخص شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب